• راه خلاصی از خاموشی

  دنیای اقتصاد: تابستان امسال خبری از خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده نبود؛ این آرامش در تامین برق پایدار این سوال را که «آیا با خاموشی‌ها باید وداع کرد؟» در ذهن متبادر می‌کرد. تابستان سال ۹۷ بود که بسیاری از شهرها قطعی‌های‌ پی‌درپی برق را تجربه کردند. متولیان و سیاست‌گذاران نیرو کشور عمده‌ترین دلیل این خاموشی‌ها را از مدار خارج شدن نیروگاه‌های برق‌آبی به دلیل کمبود بارش‌ها عنوان می‌کردند. هنوز از پیک تابستان ۹۷ نگذشته بود که نگرانی‌هایی درخصوص چگونگی عبور از پیک تابستانه سال ۹۸ مطرح می‌شد. اما بارندگی‌های فروردین‌ماه امسال بسیاری از معادله‌های چیده شده از سوی تصمیم‌سازان را برهم زد. سرریز شدن بسیاری از سدها دوباره موتور برق‌آبی‌ها را به جریان انداخت و روزهای پربرقی از راه رسید. اما متولیان تنها دلیل تابستان بدون خاموشی امسال را روشن شدن موتور برق‌آبی‌ها نمی‌دانند. «دنیای‌اقتصاد» در گزارش پیش‌رو سناریوهای مختلفی که در نهایت تابستانی بدون خاموشی تجربه شد را بررسی کرده و این پرسش که آیا تابستان ۹۹ هم به سلامت طی خواهد شد را زیر ذره‌بین قرار داده است.
 • تامین ۵میلیون کنتور هوشمند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) از برنامه‌های این شرکت به منظور حمایت از بخش‌خصوصی، شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت‌آپ‌ها و... خبر داد.محمدولی علاءالدینی مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)، با اشاره به برنامه‌های این شرکت پس از احیای آن در ساختار وزارت نیرو گفت: بزرگ‌ترین اقدامی که در ۶ ماه نخست سال‌جاری رخ داد، حمایت وزیر نیرو از شرکت و راه‌اندازی دوباره این مجموعه با تدوین ماموریت جدید بود.
 • مزیت‌های حذف قبوض کاغذی برق

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل توزیع برق استان مرکزی معتقد است دیجیتالی کردن قبوض و حذف کاغذ از فرآیند صدور قبض، ضمن صرفه‌جویی در وقت و هزینه، موجب کاهش قطع درختان به منظور تولید کاغذ می‌شود.محمد اله‌داد در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت: از حدود ۳۶ میلیون انشعاب کشور ۷۵۰ هزار مشترک آن در استان مرکزی است که هر دو ماه یک‌بار برای آنها قبض کاغذی صادر می‌شود. یعنی رقمی نزدیک به ۵ میلیون قبض کاغذی در سال منهای اصلاحیه‌ها و موارد دیگر.
 • زورآزمایی شرکت‌های ایرانی در صنعت برق

  دنیای اقتصاد: جمع‌آوری نیازهای وارداتی بنگاه‌های تولیدی صنعت برق کلید خورد. سندیکای صنعت برق ایران در نظر دارد با مشارکت اتاق ایران نسبت به شناسایی و جمع‌آوری دقیق نیازهای وارداتی و ظرفیت‌های داخلی تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه بنگاه‌های اقتصادی اقدام کند. این تصمیم در راستای حمایت از تولیدکنندگان در دستور کار قرار گرفته است. به‌گفته فعالان بخش‌خصوصی صنعت برق، طراحی و راه‌اندازی این بانک اطلاعاتی به‌دلیل جای خالی یک تعریف دقیق و مشخص از مقوله «ساخت داخل» بوده است.
 • ساخت نیروگاه با وام روسیه

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: وزیر نیرو از پیگیری ساخت نیروگاه ۱۴۰۰مگاواتی سیریک با وام دولت روسیه خبر داد. رضا اردکانیان که به همراه وزیر امورخارجه راهی روسیه شده است، گفت: در جریان این سفر امضای الحاقیه به قرارداد احداث نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک استان هرمزگان با استفاده از وام دولت روسیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 • رایزنی دو وزارتخانه برای استخراج رمز ارزها

  شاتا: معاونان وزرای ارتباطات و نیرو در نشستی دستورالعمل جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری برای استخراج رمز ارزها را بررسی کردند.در این نشست، سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: جنس این کار با سایر تولیدات صنعتی کمی متفاوت است و چارچوب‌های موجود برای این فرآیند، باید با نگاه متفاوت تدوین شود. زرندی افزود: با توجه به جدید بودن موضوع استخراج رمز ارز در کشور تلاش کردیم با همفکری و هم‌اندیشی با صاحبان و فعالان این حوزه و همچنین وزارتخانه‌های مرتبط با استخراج رمز ارزها، دستورالعمل را نهایی کنیم و آن را ابلاغ خواهیم کرد. وی گفت: در موضوع استخراج رمزارزها، شاید بتوان گفت، یکی از موفق‌ترین عکس‌العمل‌هایی که در خصوص مواجهه با فناوری‌های نوین انجام شد، صورت گرفته است. معاون طرح و برنامه افزود: در گذشته با تاخیر زیاد و همچنین با نگاهی بسته با این گونه فناوری‌ها و کسب‌وکارها برخورد می شد، اما در این موضوع عکس‌العمل و فوریت تصمیم‌گیری خوبی اتفاق افتاد. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در دستورالعمل ملاحظات وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و سایر دستگاه‌ها لحاظ شده و تلاش می‌کنیم شرایط مساعدی را برای فعالان این بخش فراهم آوریم.
 • ضرورت تغییر رویکرد به حکمرانی آب

  گروه بنگاه‌ها: شاید اگر دیدگاه به حکمرانی آب تغییر کند، بسیاری از مسائل ما در این حوزه نیز حل شود. مهدی فصیحی هرندی پژوهشگر حکمرانی و دیپلماسی آب با بیان این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در حوزه نیرو و به‌طور مشخص مدیریت منابع آب، بسیاری از مفاهیم از جمله توسعه پایدار، خشکسالی، سیلاب، کم‌آبی و کمیابی و... تغییر کرده و بدتر ازآن اینکه مفاهیم را تصمیم‌سازان ما به‌طور مقطعی مطرح و بعد از مدتی فراموش می‌کنند. وی با بیان اینکه حکمرانی آب یک «فعالیت اجتماعی» است، افزود: از لحاظ علمی حکمرانی آب فعالیتی اجتماعی است که مسیر رسیدن به هدف نهایی ذی‌نفعان را تسهیل می‌کند. اما متاسفانه آنچه در کشور ما اتفاق افتاده، کمک نظام‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دولتی به تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران برای پیاده‌سازی برنامه‌ها است. در تعریف فعلی حکمرانی آب در کشور، حکمرانی یکسری نظام‌های سیاسی، اقتصادی دولتی است که بر آب «حکم»رانی می‌کنند. در چنین ساختاری، اجتماع، نوعی پیمانکار برای حکمران‌ها محسوب می‌شود.
 • تهران، میزبان کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: چهارمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران ۲۲ و ۲۳ مهر از سوی انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران و با حمایت وزارت نیرو در تهران برگزار می‌شود. با توجه به شکل‌گیری شرکت‌های فنی و مهندسی و دانش‌بنیان ایرانی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، وجود بازار کار این حوزه در کشورهای همسایه و همچنین اهمیت صدور خدمات فنی و مهندسی در این زمینه، یکی از موضوعات اصلی این کنفرانس همکاری‌های بین‌المللی از منظر صادرات برق و بررسی فرصت‌های کسب‌وکار شرکت‌های ایرانی است.
 • رویای نیمه‌تمام در صنعت برق

  دنیای اقتصاد: در سال‌های اخیر استفاده از مفهوم هاب انرژی به‌عنوان یک راه مناسب برای استفاده از سیستم‌های انرژی چندحاملی رواج پیدا کرده است. این سازوکار درحالی در برخی از مناطق دنیا مورد استقبال قرار گرفته که با توجه به پتانسیل‌های ایران در صنعت برق همواره این سوال مطرح است که آیا ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ایران از نظر دسترسی به منابع گازی برای تولید برق، تجربه نیروی انسانی و شرکت‌های نیروگاه‌ساز، شبکه گسترده صادرات برق و موقعیت ژئواستراتژیک و همسایگی با ۱۵ کشور در منطقه، از جایگاه بسیار مناسبی برای تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه برخوردار است. این درحالی است که سایر کشور‌های منطقه از جمله ترکیه، عراق یا جمهوری آذربایجان همه این شرایط را با همدیگر ندارند.
 • روش جدید برای افزایش ظرفیت تولید برق حرارتی

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: مدیرکل دفتر تحقیقات و ساخت داخل شرکت تولید نیروی برق حرارتی اعلام کرد: تا امروز بیش از ۸۰۰مگاوات از طریق اجرای پروژه‌های مدیا در نیروگاه‌های مختلف کشور به ظرفیت عملی تولید برق واحدهای حرارتی افزوده شده که این رقم با بهره‌برداری از پروژه‌های مدیا در نیروگاه‌های دماوند و کاشان به بیش از یک‌هزار مگاوات می‌رسد.
 • پیشنهاد بخش خصوصی برای بیت کوین

  دنیای اقتصاد: آیین‌نامه استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده یا همان «رمزارزها» پس از مدت‌ها انتظار در جلسه مردادماه هیات‌وزیران به تصویب رسید. اما بعد از تصویب این آیین‌نامه این پرسش در سرفصل اخبار داغ روز قرار گرفت که آیا با وجود تعیین تعرفه جدید، بیت‌کوین برای استخراج‌کنندگان جذاب خواهد بود یا اینکه این اشتیاق و تمایل به سردی کشیده خواهد شد؟ تحلیلگران معتقدند موضوع تعرفه برق ماینینگ به مثابه شمشیر دو لبه عمل می‌کند. به اعتقاد آنها، محاسبه تعرفه معادل برق صادراتی شاید به ظاهر سطح درآمد را افزایش دهد، اما چنانچه از آن استقبال نشود، در واقع صنعت برق از وصول این منبع درآمدی متناسب با ظرفیت بالقوه مازاد تولید محروم خواهد شد. پیام باقری، نایب‌رئیس سندیکای صنعت برق ایران در گزارشی تحلیلی، استخراج بیت‌کوین و سازوکارهای آن را زیر ذره‌بین قرار داده است. به اعتقاد او، شرایط باید به‌گونه‌ای فراهم شود که جذابیت لازم به منظور جلب سرمایه‌گذاران ایجاد شود و اتفاقا با کاهش قیمت تعرفه برق در کم باری فصل زمستان که عملا بلامصرف می‌ماند، اشتیاق درآمدزایی از این محل را افزایش داد تا این ظرفیت معطل، به درآمد و اشتغال تبدیل شود.
 • وزرای آب کشورهای منطقه آذرماه به تهران می‌آیند

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: مدیر مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری اعلام کرد: دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری ۱۴ آذرماه امسال با حضور وزرا و معاونان بخش آب ۱۷ کشور منطقه و به ریاست وزیر نیرو در تهران برگزار می‌شود. علی چاوشیان افزود: مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری با حوزه فعالیت در مناطق غرب و جنوب آسیا و نیز آسیای میانه و شمال آفریقا در بهمن سال ۱۳۸۰ با پیگیری وزارت نیرو و با همکاری وزارت امور‌خارجه و یونسکو تاسیس و راه‌اندازی شده است.
 • کنتور هوشمند برای چاه‌های مجاز

  پایگاه خبری وزارت نیرو: مدیر امور منابع آب تهران بزرگ از ادامه نصب دستگاه کنتور هوشمند روی چاه‌های مجاز خبر داد. علیرضا نیکنام، با اشاره به وضعیت بحرانی سفره آب زیرزمینی دشت تهران به‌دلیل افت سطح آب زیرزمینی و برداشت‌های بی‌رویه و بدون برنامه از آبخوان گفت: به‌منظور امکان مدیریت منابع آب، کنترل میزان بهره‌برداری از چاه‌های پروانه‌دار و کمک به تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی دشت ضروری است تمام چاه‌های پروانه‌دار به کنتور حجمی هوشمند مجهز شوند. وی افزود: با پیگیری‌های‌به‌عمل آمده نسبت به نصب کنتور هوشمند توسط مالکان روی چاه‌های مجاز با مصارف صنعتی، خدماتی، کشاورزی و خانگی اقدام و به این ترتیب مدیریت دقیق مصرف منابع آب زیرزمینی در این محدوده امکان‌پذیر شد.
 • جزئیات افزایش تولید برق در خوزستان

  پایگاه خبری وزارت نیرو: مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: واحد بخار نیروگاه غرب کارون به ظرفیت ۱۸۰ مگاوات سال آینده وارد مدار می‌شود. محسن طرزطلب با اشاره برنامه افزایش تولید نیروی برق در استان خوزستان گفت: تاکنون دو واحد گاز نیروگاه غرب کارون هر یک به ظرفیت ۱۷۰ مگاوات وارد مدار شده است و واحد بخار این مجموعه نیز به ظرفیت ۱۸۰ مگاوات سال آینده وارد مدار می‌شود. مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود: همچنین بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته در تلاشیم تا واحد گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دوکوهه اندیمشک برای پیک تابستان سال آینده وارد مدار تولید شود.
 • افتتاح کامل فاز نخست نیروگاه هریس تا پایان خرداد سال ۹۹

  گروه بنگاه‌ها: با گذشت بیش از یک هفته از افتتاح واحد گازی نیروگاه کلاس F هریس با ظرفیت اسمی ۳۱۰ مگاوات، قرار است بهره‌برداری کامل از فاز نخست این نیروگاه تا پایان خرداد سال ۱۳۹۹ انجام شود. نجف تابان،‌ مدیرعامل شرکت مولد نیروگاهی هریس، با بیان این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: ظرفیت اسمی نیروگاه هریس در مجموع ۱۰۰۰ مگاوات بوده و راندمان آن حدود ۵۸ درصد است.

بیشتر