آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۶۹۶

 • زورآزمایی شرکت‌های ایرانی در صنعت برق

  دنیای اقتصاد: جمع‌آوری نیازهای وارداتی بنگاه‌های تولیدی صنعت برق کلید خورد. سندیکای صنعت برق ایران در نظر دارد با مشارکت اتاق ایران نسبت به شناسایی و جمع‌آوری دقیق نیازهای وارداتی و ظرفیت‌های داخلی تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه بنگاه‌های اقتصادی اقدام کند. این تصمیم در راستای حمایت از تولیدکنندگان در دستور کار قرار گرفته است. به‌گفته فعالان بخش‌خصوصی صنعت برق، طراحی و راه‌اندازی این بانک اطلاعاتی به‌دلیل جای خالی یک تعریف دقیق و مشخص از مقوله «ساخت داخل» بوده است.
 • ساخت نیروگاه با وام روسیه

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: وزیر نیرو از پیگیری ساخت نیروگاه ۱۴۰۰مگاواتی سیریک با وام دولت روسیه خبر داد. رضا اردکانیان که به همراه وزیر امورخارجه راهی روسیه شده است، گفت: در جریان این سفر امضای الحاقیه به قرارداد احداث نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک استان هرمزگان با استفاده از وام دولت روسیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 • رایزنی دو وزارتخانه برای استخراج رمز ارزها

  شاتا: معاونان وزرای ارتباطات و نیرو در نشستی دستورالعمل جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری برای استخراج رمز ارزها را بررسی کردند.در این نشست، سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: جنس این کار با سایر تولیدات صنعتی کمی متفاوت است و چارچوب‌های موجود برای این فرآیند، باید با نگاه متفاوت تدوین شود. زرندی افزود: با توجه به جدید بودن موضوع استخراج رمز ارز در کشور تلاش کردیم با همفکری و هم‌اندیشی با صاحبان و فعالان این حوزه و همچنین وزارتخانه‌های مرتبط با استخراج رمز ارزها، دستورالعمل را نهایی کنیم و آن را ابلاغ خواهیم کرد. وی گفت: در موضوع استخراج رمزارزها، شاید بتوان گفت، یکی از موفق‌ترین عکس‌العمل‌هایی که در خصوص مواجهه با فناوری‌های نوین انجام شد، صورت گرفته است. معاون طرح و برنامه افزود: در گذشته با تاخیر زیاد و همچنین با نگاهی بسته با این گونه فناوری‌ها و کسب‌وکارها برخورد می شد، اما در این موضوع عکس‌العمل و فوریت تصمیم‌گیری خوبی اتفاق افتاد. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در دستورالعمل ملاحظات وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و سایر دستگاه‌ها لحاظ شده و تلاش می‌کنیم شرایط مساعدی را برای فعالان این بخش فراهم آوریم.
 • ضرورت تغییر رویکرد به حکمرانی آب

  گروه بنگاه‌ها: شاید اگر دیدگاه به حکمرانی آب تغییر کند، بسیاری از مسائل ما در این حوزه نیز حل شود. مهدی فصیحی هرندی پژوهشگر حکمرانی و دیپلماسی آب با بیان این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در حوزه نیرو و به‌طور مشخص مدیریت منابع آب، بسیاری از مفاهیم از جمله توسعه پایدار، خشکسالی، سیلاب، کم‌آبی و کمیابی و... تغییر کرده و بدتر ازآن اینکه مفاهیم را تصمیم‌سازان ما به‌طور مقطعی مطرح و بعد از مدتی فراموش می‌کنند. وی با بیان اینکه حکمرانی آب یک «فعالیت اجتماعی» است، افزود: از لحاظ علمی حکمرانی آب فعالیتی اجتماعی است که مسیر رسیدن به هدف نهایی ذی‌نفعان را تسهیل می‌کند. اما متاسفانه آنچه در کشور ما اتفاق افتاده، کمک نظام‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دولتی به تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران برای پیاده‌سازی برنامه‌ها است. در تعریف فعلی حکمرانی آب در کشور، حکمرانی یکسری نظام‌های سیاسی، اقتصادی دولتی است که بر آب «حکم»رانی می‌کنند. در چنین ساختاری، اجتماع، نوعی پیمانکار برای حکمران‌ها محسوب می‌شود.
 • تهران، میزبان کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: چهارمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران ۲۲ و ۲۳ مهر از سوی انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران و با حمایت وزارت نیرو در تهران برگزار می‌شود. با توجه به شکل‌گیری شرکت‌های فنی و مهندسی و دانش‌بنیان ایرانی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، وجود بازار کار این حوزه در کشورهای همسایه و همچنین اهمیت صدور خدمات فنی و مهندسی در این زمینه، یکی از موضوعات اصلی این کنفرانس همکاری‌های بین‌المللی از منظر صادرات برق و بررسی فرصت‌های کسب‌وکار شرکت‌های ایرانی است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر