آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۶۵۰

 • فصل جدید تامین کالای آب و برق

  دنیای اقتصاد: آذر ۹۶ بود که وزیر نیرو در حکمی شرکت منحل شده ساتکاب را بار دیگر احیا کرد. این شرکت که تامین‌کننده کالاهای آب و برق برای وزارتخانه متبوعش بود در سوم خرداد سال ۹۰ به‌طور رسمی در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات تجاری منحل شد. چرایی انحلال ساتکاب که اولین شرکت مادر تخصصی برق و آب بود به‌دلیل آنچه مدیران سابق این شرکت اعلام کردند در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون‌اساسی بود. باقی ماندن حجم زیادی از فعالیت‌های حقوقی و مالی به‌جا مانده از این شرکت باعث شد تا وزارت نیرو بعد از اتمام دولت یازدهم و آغاز به‌کار دولت دوازدهم تلاش کند تا ساتکاب را با اخذ مجوزهای لازم از دولت احیا کند. به گفته برخی از متولیان نیروی کشور، با انحلال ساتکاب هزاران میلیارد تومان ثروت صنعت آب و برق بلاتکلیف باقی ماند که این موضوع منجر به ظهور برخی چالش‌ها شد. حال ساتکاب دوباره احیا شده و متولی نیرو هم در قالب ۱۱ بخش ماموریت‌ها و وظایف فصل جدید این شرکت را تعریف و تعبیه کرده است. علاوه بر این ماموریت‌ها، پیشنهاد تعیین ساتکاب به‌عنوان سازمان توسعه‌ای نیز روی میز هیات دولت قرار گرفته است. «دنیای اقتصاد» در گفت‌وگو با محمدولی علاءالدینی، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالاهای آب و برق (ساتکاب)، فصل جدید رویش ساتکاب و ماموریت‌های آن در این دوران را مورد ارزیابی قرار داده است.
 • ضرورت توسعه نیروگاه‌های تولید برق تجدیدپذیر

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به نوظهور بودن حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و نداشتن اطلاعات کافی جامعه درخصوص برق خورشیدی، این صنعت نیاز به توجه ویژه‌ای از جانب مسوولان کشور دارد.
 • ۴ برابر شدن تولید برق نیروگاه‌های برقابی

  خبرگزاری صداوسیما: مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از ۴ برابر شدن حجم تولید نیروگاه‌های برقابی نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد. بهروز مرادی با اشاره به اینکه اولین نیروگاه برقابی جدید کشور به‌زودی وارد مدار می‌شود، افزود: این نیروگاه در فاز اول با ظرفیت ۵۰ مگاوات و در مرحله دوم با قدرت ۱۰۰ مگاوات تا پایان شهریور وارد مدار می‌شود.
 • نظارت بر مصرف برق ۱۰۰۰ سازمان در تهران

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: سخنگوی صنعت برق اعلام کرد: حدود ۹۰ درصد از ادارات و سازمان‌های بزرگ پایتخت در جهت اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف و پایش دقیق میزان مصرف برق به کنتورهای هوشمند مجهز شده‌اند تا اندازه‌‌‌گیری‌ها به‌صورت لحظه‌ای انجام شود.

بیشتر