• اهرم‌ تثبیت تراز آب زیرزمینی

  دنیای‌اقتصاد: سیستم‌های آب زیرزمینی در قرن بیستم، در نتیجه بهره‌برداری زیاد برای تامین آب شهری و کشاورزی آبی و تغییرات تمام عیار در کاربری اراضی در بسیاری از پهنه‌های تغذیه آب زیرزمینی از حالت طبیعی خود خارج شده‌اند. نگرانی‌ها درباره پایداری منابع آب زیرزمینی، تنزل کیفیت و تاثیرپذیری منفی اکوسیستم‌های وابسته به آب زیرزمینی، افزایش یافته است. برخی دولت‌ها اصلاح مدیریت منابع آب را با رویکردی یکپارچه در دستور کار قرار داده‌اند اما متاسفانه در این قبیل اصلاحات، به مدیریت آب زیرزمینی توجه نشده است. طبق ارزیابی‌ها، ابزارهای اقتصادی شامل تعرفه‌های بالاتر می‌تواند مشوق‌هایی را برای استفاده کاراتر آب زیرزمینی فراهم آورد، بنابراین به تثبیت تراز آب زیرزمینی با کاهش بیش برداشت و هدایت آب به فعالیت‌هایی با ارزش بالاتر کمک خواهد کرد.
 • مذاکره ایران و افغانستان در حوزه انرژی‌های نو

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو گفت: در حوزه‌های مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر، همکاری‌های گمرکی، اقتصادی و سایر زمینه‌های مربوط به کمیسیون مشترک همکاری دو کشور ایران و افغانستان مذاکره صورت گرفته است. به گزارش «ایسنا»، رضا اردکانیان در دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان اظهار کرد: با توجه به آنکه هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور در پیش است، در جریان پیشرفت مذاکرات مقدماتی در عرصه‌هایی که قرار است طبق برنامه در آینده نزدیک در کابل مورد بررسی قرار گیرد مذاکراتی را انجام دادیم.
 • ساخت داخل قطعات وارداتی نیروگاهی کلید خورد

  دنیای‌اقتصاد: مدیر دفتر فناوری و بومی‌سازی نیروگاه‌های حرارتی از کلید خوردن طرح تولید اولین‌ها در بخش نیروگاهی خبر داد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی عیسی‌پور با اشاره به اینکه این طرح درباره قطعاتی است که تاکنون ساخت داخل نشده است، گفت: ساخت اولین قطعه نیروگاهی با کمک یک شرکت دانش‌بنیان شروع شده است که ساخت آن ۳۵۰ هزار دلار صرفه‌جویی ارزی دارد. وی افزود: این قطعات که وارداتی هستند، درحال شناسایی و پس از هماهنگی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بومی‌سازی می‌شوند. مدیر دفتر فناوری و بومی‌سازی نیروگاه‌های حرارتی شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی ادامه داد: این قطعات دارای دانش و تکنولوژی پیچیده هستند که هدف‌گذاری برای بومی‌سازی آنها انجام شده است. عیسی‌پور افزود: برای اجرای این طرح ۵۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است و شرکت‌هایی که درباره بومی‌سازی اعلام آمادگی کنند، بدون برگزاری مناقصه فعالیت خود را شروع خواهند کرد.
 • تولید برق از پساب صنایع

  ایسنا: پژوهشگران در دانشگاه تربیت مدرس طی انجام طرحی پژوهشی موفق به تولید برق با تصفیه پساب صنایع شدند و به گفته آنها در این فرآیند به‌طور همزمان علاوه بر تولید برق، نسبت به حذف آلاینده‌های موجود در پساب‌ها اقدام شد.
 • آغاز محاسبات برق رایگان از آبان‌ماه

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی صنعت برق گفت: محاسبه‌های برق امید برای صدور قبض الکترونیکی برق از ابتدای آبان ماه شروع می‌شود. به گزارش پایگاه خبری شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر)، مصطفی رجبی‌مشهدی افزود: پس از آنکه شهریورماه امسال، پیشنهاد وزارت نیرو درخصوص طرح برق امید در هیات دولت به تصویب رسید، دستورالعمل‌های طرح نهایی شد.
 • زاویه‌ها و لغزش‌های جراحی آب

  دنیای‌اقتصاد: آیا همیشه ضرورتی دارد تا برای رشد اقتصادی در آینده یک استان، آب بیشتری تامین شود؟ پاسخ دستاوردهای جهانی به این پرسش منفی است. علت آن، جداشدگی و ناپیوستگی رشد با مصرف آب است. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که رشد اقتصادی در یک‌منطقه، بیشتر از برداشت و مصرف منابع آب باشد. از سوی دیگر ارزیابی‌ها نشان می‌دهد نااطمینانی‌های عمده‌ای به لحاظ پشتیبانی‌های سیاستی از طرح‌های انتقال آب، اقبال اجتماعی، جذب منابع بخش خصوصی، نرخ ارز و هزینه انرژی در این طرح وجود دارد که لازم است در پیش‌بینی سناریوهای مناسبی برای پیش‌بینی پیامدهای مختلف اقتصادی و تاثیر آنها بر طرح یا بالعکس پیش‌بینی و برای آنها چاره‌اندیشی شود.
 • زیان مستمر نیروگاه‌ها در تلاطمات ارزی

  پیمان کنعان/ مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم
  برق یک کالای استراتژیک و زیرساختی است که در دنیای تکنولوژی‌محور امروز قابل حذف نیست. نگاهی به ماه‌های گذشته، شیوع کرونا و میزان وابستگی شبکه سلامت کشور به برق به خوبی نشان‌دهنده نقش و اهمیت حیاتی این کالا در پیشبرد همه امور در حوزه‌های اقتصادی، صنعتی، رفاهی، اجتماعی و حتی امنیتی است.
 • برگزاری پنجمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌‌المللی انرژی‌‌های تجدیدپذیر

  دنیای‌اقتصاد: پنجمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران به همت وزارت نیرو، انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران و ساتبا در تاریخ ۲۶ آذرماه سال جاری به‌صورت وبینار و نمایشگاه مجازی برگزار می‌شود. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این کنفرانس و نمایشگاه مجازی با هدف بررسی چالش‌های پیش ‌روی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و ارائه راهکارهای بهبود فضای کسب و کار این حوزه در دوران کرونا و تحریم برگزار خواهد شد. از برنامه‌های اصلی این کنفرانس به اعطای جایزه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر، بررسی بازار توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و راهکارهای تحول آن و بررسی روند توسعه تکنولوژی انرژی‌‌های تجدیدپذیر در دنیا با حضور سخنرانان خارجی می‌توان اشاره کرد.
 • راهکار عملی اصلاح الگوی مصرف برق

  احسان ذبیح‌زاده/ مجری طرح تولیدپراکنده توانیر
  قانون اصلاح الگوی مصرف در ۷۵ ماده و ۲۰ تبصره در اسفند ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان رسید تا با مدیریت و بهینه‌سازی تولید و مصرف انواع حامل‌های انرژی، به گونه‌ای که بدون کاستن از سطح تولید ملی و رفاه اجتماعی، از اتلاف انرژی از نقطه تولید تا پایان مصرف جلوگیری کرده و موجب افزایش بازدهی و بهره‌وری، استفاده اقتصادی از انرژی، بهره‌برداری بهتر، کمک به توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست شود.
 • بومی‌سازی ساخت نیروگاه‌ کلاس F

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه ظرفیت فعلی منصوبه نیروگاه‌های کشور به ۸۴ هزار و ۶۷۴ مگاوات رسیده است، گفت:‌ بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان امسال حدود یک هزار مگاوات دیگر نیز به ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور افزوده خواهد شد. محسن طرزطلب در گفت‌وگو با یک برنامه خبری با تاکید بر اینکه ظرف دو سال آینده نیروگاه‌های کلاس F(راندمان بالا) به دست متخصصان ایرانی ساخته خواهد شد، گفت: از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی شرکت برق حرارتی برای سال جهش تولید طراحی توربین ملی با راندمان ۶۰ درصد است که در تلاشیم عملیات اجرایی این توربین به زودی در یکی از نقاط مورد نیاز کشورمان آغاز شود.
 • اختلاف در ارزش اقتصادی آب

  دنیای اقتصاد: آب یک کالای اجتماعی- اقتصادی است که بدون استفاده از آن نه حیاتی قابل تصور و نه فعالیت اقتصادی قابل انجام است. اجتماعی بودن آب، دلالت بر نقش بی‌بدیلی دارد که این کالای حیاتی در جوامع انسانی دارد و اقتصادی بودن این کالا به مفهوم آن است که آب نیز مانند هر کالای دیگر، باید در چارچوب اصول و شاخص‌های اقتصادی تولید، توزیع و مصرف شود. با این دیدگاه، «قیمت‌گذاری آب» به‌عنوان یکی از موضوعات اصلی اقتصاد، باید در مدیریت و تخصیص آب مورد توجه ویژه قرار گیرد. در بحث قیمت‌گذاری آب، دو سوال اساسی مطرح است؛ اول اینکه اصول و مبانی قیمت‌گذاری آب چیست؟ و دوم اینکه این اصول و مبانی چگونه اجرا می‌شود؟ در نوشتار حاضر که از سوی شانتیو خزایی کوهپر، رئیس گروه اقتصاد و سرمایه‌گذاری معاونت آب و آبفای وزارت نیرو تهیه و تدوین شده است تلاش شده به دو سوال مذکور به‌صورت اجمالی پاسخ داده شود.
 • نسخه نجات صنعت برق

  علی بخشی/ رئیس هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران
  قیمت ارز همچنان با نوساناتی غیرقابل پیش‌بینی رو به افزایش است. به نظر می‌رسد در مسیر پرافت و خیز اقتصاد ایران بالاخره ترکیب مخرب تحریم‌های گسترده، کاهش تاریخی قیمت نفت، شیوع کرونا و توقف مراودات و مبادلات خارجی، توانست به یک التهاب بی‌سابقه در بازار ارز و مواد اولیه منجر شود.
 • فرصت‌ها و تهدیدهای استفاده از انرژی خورشیدی

  محمد حسن غفوری/ عضو هیات‌مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر اتاق ایران
  ایران به‌عنوان بهشت انرژی‌های تجدیدپذیر و به ویژه انرژی خورشیدی شناخته می‌شود. سرزمین پهناور، آفتاب فراوان به‌صورتی که کمترین تابش خورشید در شمال ایران تقریبا برابر با بیشترین تابش خورشید در جنوب آلمان است. همچنین مصرف برق حدود ۳۰۰ میلیارد کیلووات ساعت در سال که سالانه نیز افزایش می‌یابد و نیز وجود نیروی انسانی متخصص و زیرساخت‌های مناسب، برای کشور ایران این پتانسیل را ایجاد می‌کند که بتواند نه‌تنها مصرف برق خود را از انرژی خورشیدی تامین کند و حتی صادرکننده برق تجدیدپذیر باشد، بلکه از انرژی خورشیدی به‌عنوان یکی از موتورهای توسعه و ایجاد اشتغال در کشور استفاده کند، کشوری که پیک جمعیتی آن به سن اشتغال رسیده است و نیازمند فوری شغل است.
 • انحراف بودجه از ریل سرمایه‌گذاری

  دنیای‌اقتصاد: بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ روز گذشته از سوی رئیس‌جمهور به تمامی دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. براساس جزئیات این بخشنامه سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است نسبت به تنظیم سند اجرایی سال ۱۴۰۰ راسا اقدامات لازم را انجام دهد. اما همزمان با ابلاغ بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ از سوی حسن روحانی، سندیکای صنعت ایران در گزارشی با بررسی ساختار بودجه سنواتی حوزه برق و انرژی، پیشنهادهایی برای تنظیم قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به کمیسیون انرژی مجلس ارائه کرد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد لایحه بودجه عملا از نظر بودجه‌ای تاثیر مستقیمی بر اقتصاد بخش سرمایه‌ای و توسعه‌ای صنعت برق ندارد و فرآیند تامین مالی و سرمایه‌گذاری آن توسط شرکت‌های مادر تخصصی مدیریت می‌شود.
 • آغاز سال آبی با بارش‌های کمتر از میانگین

  دنیای اقتصاد: موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو اعلام کرد: بر اساس چشم‌انداز حاصل از نتایج خروجی سامانه پیش‌بینی آب‌و‌هوا، متوسط بارش مهر ماه در برخی از نواحی جنوب و شمال کشور کمتر از میانگین خواهد بود. براساس گزارش چشم‌انداز فصلی بارش کشور که از سوی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو منتشر شد، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد احتمال وقوع بارش نرمال یا بالاتر از نرمال در مناطق مرکزی و برخی از مناطق شرق کشور وجود دارد. بر این اساس احتمال وقوع بارش کمتر از نرمال در ماه آبان، در بیشتر مناطق کشور پیش‌بینی می‌شود. وضعیت بارش‌ها برای ماه آذر نیز در بیشتر مناطق کشور به جز برخی مناطق شمال و شمال غرب کشور، کمتر از نرمال خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر