• کابوس ارز برای قراردادهای برقی

  دنیای اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد شیوع مجدد و گسترده ویروس‌کرونا و همچنین نوسانات شدید نرخ ارز و تورم‌های لجام‌گسیخته قیمت‌ها، عملا شرایط اضطراری را بر کشور حاکم کرده است. این شرایط توقف فعالیت‌های تولیدی و پیمانکاری صنعت برق را نیز به‌دنبال داشته است.
 • بازخوانی روند یک پیگیری ثمربخش

  سپهر برزی‌مهر دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  صنعت برق ایران از سال‌ها پیش گرفتار معضلی به نام کمبود نقدینگی است. سال ۱۳۸۴ میزان مطالبات پیمانکاران، سازندگان و مشاوران صنعت برق از مجموعه شرکت‌های تابعه وزارت نیرو، رقمی بالغ بر هزار میلیارد تومان بود که البته بخش قابل توجهی از این میزان با پیگیری‌های بخش خصوصی و مشارکت وزارت نیرو در روزهای پایانی سال پرداخت شد. اما واقعیت این است که ابتدای مسیر کمبود نقدینگی و شاید بهترین روزهای این صنعت، در همان سال‌ها رقم خورد. جریان مالی صنعت برق به‌رغم بدهی‌های انباشته وزارت نیرو به‌صورت متناسب شکل گرفته بود و این وزارتخانه به‌رغم بدهی‌هایش، در جریانی مستمر و توسعه‌محور، توانایی مدیریت تعهدات مالی‌اش به بخش خصوصی و سیستم بانکی را داشت.
 • راهکارهای نوسازی ۳۰ درصد از شبکه توزیع برق

  مسعود صادقي مديركل نظارت بر توزيع شرکت توانير
  بررسی آمارهای موجود نشان می‌دهد حداقل ۳۰ درصد از شبکه توزیع برق کشور فرسوده شده و در برخی نقاط عمری ۳۰ تا ۴۰ ساله دارد. درخصوص دلایل رسیدن به این حجم از فرسودگی بسیار می‌توان نوشت و سخن گفت اما شاید مهم‌ترین دلیل آن را بتوان در رشد مصرف انرژی طی سال‌های اخیر دانست.
 • کاهش ۲ درصدی موجودی سدها نسبت به پارسال

  ایرنا: آب موجود در مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا هفتم آذرماه به ۲۴ میلیارد و ۶۸ میلیون متر مکعب رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش ۲ درصدی را نشان می‌دهد. تازه‌ترین گزارش دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد موجودی آب سدهای کشور پارسال ۲۵ میلیارد و ۲۴ میلیون متر مکعب بود.
 • حال و هوای پاییزی دریاچه ارومیه

  دنیای‌اقتصاد: موجودی آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تا پایان هفته گذشته ۳میلیارد و ۲۱ میلیون متر مکعب اعلام شده است، در این میان نیز ۳۲۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای ادامه پروژه‌های طرح ملی نجات دریاچه ارومیه برای سال ۱۳۹۹ تخصیص‌ یافته است. به گزارش «ایسنا»، در حال حاضر سطح تراز دریاچه ارومیه ۲۲/ ۱۲۷۱ است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته سه سانتی‌متر کمتر است. همچنین بر اساس آخرین گزارش‌ها وسعت دریاچه ارومیه ۲۷۵۰ کیلومتر مربع و حجم آب آن ۳ میلیارد و ۲۱ میلیون مترمکعب برآورد شده است.
 • محرک‌های توسعه صادرات صنایع آب و برق

  پاون: عضو کارگروه ملی توسعه صادرات صنعت آب و برق گفت: با وجود حضور موثر بخش خصوصی در بازار صادرات «صنایع آب و برق»، وجود حلقه رابط بین بخش دولتی و خصوصی برای رفع موانع اداری و کاهش دغدغه‌های ریسک حضور در مناسبات تجاری، ضروری است. به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، کوروش گلشن با بیان این مطلب افزود: توسعه صادرات یکی از شاخص‌هایی است که به بستر و سازو کارهای لازم برای صدور خدمات و محصولات در هر بخشی نیاز دارد.
 • آلارم پیش‌بحران در نیروگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: ارزیابی‌ها حاکی است تا پایان مهر امسال مطالبات نیروگاه‌های غیردولتی تولیدکننده برق از شرکت‌های وزارت نیرو مجموعا رقمی بالغ بر ۲۵۰ هزار میلیارد ریال است. از سوی دیگر منابع مالی ریالی مورد نیاز این نیروگاه‌ها برای انجام تعمیرات دوره‌ای و اساسی رقمی در حدود ۱۶ هزار میلیارد ریال است. همچنین این نیروگاه‌ها به ۷۴ میلیون یورو منابع ارزی برای تامین تجهیزات و قطعات نیاز دارند. به بیان دیگر مجموع منابع مالی فوری مورد نیاز برای انجام تعمیرات نیروگاهی به‌صورت تقریبی ۴۰ هزار میلیارد ریال است. تحلیلگران معتقدند با توجه به لزوم حفظ پایداری شبکه و جلوگیری از بروز خاموشی‌ها و خروج پیش‌بینی‌نشده نیروگاه‌ها از مدار، این منابع باید با اولویت و فوریت تخصیص یابد.
 • دو چالش جهانی تولید برق

  دنیای‌‌اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد، صنعت جهانی تولید برق با دو چالش اصلی روبه‌روست. جایگزینی دارایی یا سیکل مدرنیزه شدن نخستین چالش است. اما چالش دوم برای صنعت جهانی تولید برق، سیکل گسترده برقی‌سازی است. در چنین فضایی برق تولید شده به یک شیوه دوستدار محیط‌زیست، مستلزم کنار گذاشتن استفاده از سوخت‌های فسیلی خواهد بود.
 • آثار کم‌بارشی در کاهش ورودی آب به سدها

  دنیای‌‌اقتصاد: گرچه چند روز اخیر وضعیت بارشی کشور بهتر شده، اما همچنان با کاهش بارندگی‌ها نسبت به پارسال روبه‌رو هستیم. طبق ارزیابی‌ها حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهر۹۹) تا آخر آبان‌ به ۲۴ میلیارد و ۲۶ میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش ۴درصدی را نشان می‌دهد.
 • رئیس پژوهشگاه نیرو منصوب شد

  دنیای‌‌اقتصاد: وزیر نیرو با صدور حکمی رئیس پژوهشگاه نیرو را منصوب کرد. به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه، با صدور حکمی، احد ضابط را به‌عنوان رئیس جدید پژوهشگاه نیرو منصوب و از تلاش‌های محمدصادق قاضی‌زاده در زمان تصدی این سمت قدردانی کرد. حکم احد ضابط در چارچوب برنامه‌های ابلاغی وزیر نیرو درخصوص اعمال فرآیند شایسته‌گزینی به‌عنوان معیار اصلی انتخاب، صادر شده است.
 • بررسی نحوه قیمت‌گذاری تجهیزات انحصاری

  دنیای‌‌اقتصاد: هشتاد و یکمین جلسه دوره هفتم هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران، با حضور اعضای هیات‌مدیره و بازرسان سندیکا به‌صورت برخط برگزار شد. در این جلسه کمیته یراق‌آلات توزیع، موضوع امضای یک میثاق‌نامه مشترک را در دستورکار خود دارد، مقرر شد ضمانت اجرایی این میثاق‌نامه از سوی کمیته حقوقی و قراردادها بررسی و به هیات مدیره ارائه شود اما در نهایت تصمیمات کمیته در این خصوص مرجع و نافذ باشد. در ادامه با توجه به استعلام تعرفه‌های گمرکی تجهیزات صنعت برق از سوی ساتکاب و همچنین نظر به اینکه سندیکا پیش از این نیز همواره بازنگری و تدوین پیشنهاد برای تعیین تعرفه‌های گمرکی تجهیزات این صنعت را در دستور کار خود داشته، مقرر شد سندیکا مطابق گذشته نسبت به بررسی و تهیه پیشنهاد در این خصوص اقدام کرده و پس از نهایی شدن پیشنهادها، مراتب را به شرکت ساتکاب نیز منعکس کند. همچنین درباره استعلام وضعیت و چالش‌های تولید صنعت برق، پیشنهاد شد نتایج و جمع‌بندی این استعلام به سازمان برنامه، وزارت صمت و سایر نهادهای ذی‌ربط منعکس شده و اعلام شود که در شرایط حاضر امکان تامین مواد اولیه و ادامه روند تولید تجهیزات صنعت برق وجود ندارد.
 • تامین آب شرب از طریق روش‌های غیرمتعارف

  فریبا گلریزان / مدیر کل دفتر تجهیز منابع مالی و توسعه مشارکت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور
  خدمات آب و فاضلاب در هر کشوری، به‌عنوان خدمات اساسی دسته‌بندی می‌شوند، بنابراین استمرار این خدمات حائز اهمیت است. از طرفی شهرنشینی و رشد اقتصادی در بسیاری از کشورها از جمله ایران، دو عامل عمده و مؤثر در افزایش مصرف بیش از حد آب‌های زیرزمینی و عدم پاسخگویی به تقاضای روزافزون برای آب آشامیدنی هستند.
 • بحران ساختار مالی، مشکل جدی بخش خصوصی

  سید فریدالدین معصومی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر
  اقتصاد صنعت برق بیمار، آسیب پذیر و ناکارآمد است. اگرچه این حرف جدیدی نیست اما متاسفانه واقعیتی غیرقابل انکار است که حل آن، تنها مسیر برای نجات این صنعت محسوب می‌شود. آنچه که ساختار اقتصادی صنعت برق را زیان ده می‌کند، عدم تعادل بین دخل و خرج این صنعت است. این ناترازی در حوزه تولید برق به دلیل سرمایه قابل توجهی که برای احداث، راه‌اندازی و نگهداری یک نیروگاه مورد نیاز است، به صورت عمیق تر و جدی تری خود را نشان می‌دهد.
 • روند مصرف برق در ۱۰ سال آینده

  دنیای اقتصاد: روند مصرف برق کشور در طول ۱۰‌سال آینده با سه متغیر تولید ناخالص داخلی، جمعیت و درصد شهرنشینی مورد بررسی قرار گرفته است. در سه سناریوی در نظر گرفته شده، مقدار مصرف برق و در حقیقت تقاضا برای انرژی الکتریکی همچون ۱۰ سال گذشته روندی صعودی خواهد داشت. برآورد می‌شود که مقدار مصرف برق در سال ۱۴۰۶ تحت سه سناریوی مختلف به ترتیب ۳۹۱۵۸۴، ۴۰۷۲۵۱ و ۴۴۰۴۴۱ گیگاوات ساعت باشد. از دلایل عمده این روند می‌توان افزایش مصرف برق در بخش خانگی و صنعت همزمان با توسعه و رشد اقتصادی کشور را نام برد.
 • نگاهی به شاخص‌های برق و ضرورت توجه به مباحث بیرونی

  دکتر مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق ایران
  برق اکنون در دنیا به‌عنوان صنعتی زیرساختی و مادر سایر صنایع شناخته می‌شود. حتی اثرات مصرف برق در رشد اقتصادی و جهانی‌سازی توسط محققان به‌صورت مداوم در حال بررسی است تا آثار برق را در کنار سایر شاخص‌ها یا به تنهایی در رشد و توسعه‌یافتگی کشورها مورد سنجش قرار دهند. از سویی دیگر محدود بودن منابع انرژی به چالشی جدی در عصر حاضر تبدیل شده و در مقابل برق یکی از مهم‌ترین انرژی‌های پاک است که می‌تواند برای یک اقتصاد به ویژه یک اقتصاد در حال توسعه مانند ایران اهمیت بسزایی داشته باشد. نگاهی به برخی شاخص‌ها می‌تواند آینده شفاف‌تری را برای ما نمایان و برنامه‌ریزی‌ها را در جهت بهتری سوق دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر