آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۶۳۳

 • رده‌بندی مشترکان برق در میانه بهار

  دنیای اقتصاد: کارنامه صنعت برق در اردیبهشت‌ماه امسال منتشر شد. گزارش عملکرد این صنعت نشان می‌دهد کل ظرفیت نصب شده نیروگاهی (چرخه ترکیبی، تولید پراکنده و انرژی‌های تجدیدپذیر) تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال ۲۷۲۴۳ مگاوات بوده که نسبت به پایان فروردین‌ماه امسال ۷۳/ ۰ درصد افزایش داشته است. مطابق با داده‌های آماری، بهره‌برداری از کل واحدهای نیروگاهی در دومین ماه امسال نیز نسبت به ماه قبل، ۴/ ۵۱۸ درصد افزایش را به ثبت رسانده است. همچنین آمارهای منتشر از سوی «معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی دفتر فناوری اطلاعات و آمار وزارت نیرو»، حاکی است در بخش مصرف برق هم تغییراتی ثبت شده است. واکاوی‌ها از کاهش ۶/ ۱ درصدی مصرف برق طی دوماهه اول سال ۹۸ نسبت به زمان مشابه سال گذشته حکایت دارد. براساس ارزیابی‌ها سهم مصرف برق در اردیبهشت‌ماه در بخش صنعتی ۳۴ درصد بوده که بیش از سایر بخش‌های مصرفی همچون خانگی، کشاورزی، عمومی، تجاری و روشنایی معابر بوده است. صنعت در اردیبهشت‌ماه ۱۲ میلیارد و ۱۸۰ میلیون کیلووات ساعت برق مصرف کرده است. آمارها همچنین بیانگر آن است که تعداد کل مشترکان برق تا پایان اردیبهشت‌ماه ۹۸ معادل ۳۵ میلیون و ۸۵۷ بوده که نسبت به‌مدت مشابه در سال ۹۷ (۳۵ میلیون و ۶۸۲ هزار)، ۴۹/ ۰ درصد رشد داشته است. در ادامه این گزارش به تفصیل تصویر آماری ماهانه صنعت برق (اردیبهشت ۹۸) در بخش تولید و مصرف ترسیم شده است.
 • واکاوی چالش‌های نیروگاه‌های بخش‌خصوصی

  گروه بنگاه‌ها: وزارت نیرو به‌عنوان خریدار برق، قرارداد خرید تضمینی منعقد کرده که در برابر بانک و وام‌دهنده، تضمینی برای بازپرداخت اقساط تلقی شود، درحالی‌که خود قادر به پرداخت به موقع قیمت برق خریداری شده نیست. در نتیجه حتی اگر مشکل تغییر نرخ ارز هم وجود نداشت، با توجه به میزان مبلغ دریافتی از وزارت نیرو، پرداخت اقساط میسر نمی‌شد.
 • جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

  ایسنا: تغییر ساعت کاری ادارات یکی از مهم‌ترین راهکارهای وزارت نیرو برای جلوگیری از خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده در فصل تابستان است که در این راستا مذاکراتی با استانداران صورت گرفته و تاکنون نام ۲۲ استان در این لیست درج شده است.سخنگوی صنعت برق با بیان این‌که تاکنون اصلاح ساعت اداری ۲۲ استان قطعی شده است، گفت: ساعت کار ادارات در استان‌های خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، گلستان، گیلان، ایلام، هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، زنجان، یزد، قم، کردستان، همدان، اردبیل، کرمانشاه، مازندران، سمنان، چهارمحال و بختیاری و یک استان دیگر اصلاح خواهد شد. البته ممکن است حدود پنج استان دیگر نیز به استان‌های مذکور اضافه شوند.مصطفی رجبی مشهدی، در پاسخ این سوال که ساعت کار ادارات در پایتخت به دلیل افزایش دما تغییری خواهد یافت یا خیر، پاسخ داد: این موضوع با توجه به مصرف فعلا ضرورتی نداشته است. سخنگوی صنعت برق درباره این‌که ساعت ادارای چه تغییری خواهد یافت، توضیح داد: ساعت کار ادارات یک ساعت زودتر آغاز شده و یک ساعت زودتر به پایان می‌رسد. رجبی مشهدی از بررسی میزان مصرف برق در ادارات بعد از ساعت تعطیلی آنها خبر داد و افزود: بعد از اتمام ساعت اداری قطع وسایل سرمایشی و چراغ‌ها بررسی می‌شود تا مطمئن شویم مصرف در ادارات کاهش یافته است.وی درباره این‌که اصلاح ساعت از چه تاریخی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: این کار به تشخیص استانداران صورت می‌گیرد. برخی از استان‌ها این تغییر را از ۱۵خردادماه آغاز کرده‌اند.
 • دردسرهای واقعی نبودن قیمت برق

  گروه بنگاه‌ها: صنعت برق و انرژی کشور در نهادهای تصمیم‌گیر نظیر مجلس شورای اسلامی و دولت نماینده‌ای ندارد و به همین دلیل تصمیم‌های گرفته شده عمدتا به نفع فعالان این بخش نیست.

بیشتر