• سه بازار صادراتی برق ایران

  دنیای اقتصاد: بررسی روندهای گذشته صادرات برق ایران نشان می‌دهد به لحاظ آماری بیشترین رقم صادرات همواره به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان بوده است. از طرفی به‌‌نظر می‌رسد نیاز شدید این کشورها به‌ انرژی برق در بازه میان‌مدت تا زمانی ‌که سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته آنها در ایجاد ظرفیت‌های جدید منتهی به نتیجه شود، منجر به حفظ بازار بالقوه مناسبی برای صادرات ایران می‌شود. از این رو در این گزارش که به‌صورت مشترک از سوی اتاق بازرگانی تهران و سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق تهیه شده، تمرکز بر معرفی این سه کشور خواهد بود.
 • اقدامات فولادمبارکه در زمینه آب

  سیدامیر طباطباییان مدیر انرژی و سیالات شرکت فولادمبارکه
  آب یک منبع طبیعی ضروری است، مساله آب و مدیریت آن به‌طور روزافزونی به موضوع اصلی بحث‌های جهانی در توسعه پایدار تبدیل شده است. این توجه ناشی از افزایش تقاضا، کمبود روزافزون یا کاهش کیفیت آب در بسیاری از مناطق است. این مسائل ضرورت درک بهتر پیامدهای آب به‌عنوان پایه و اساس بهبود در سطح محلی، منطقه‌ای، ملی و جهانی را نشان می‌دهد.
 • معضل قراردادهای راکد صنعت برق

  مهدی مسائلی عضو هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران
  صنعت برق ایران درحال‌حاضر با معضلی به نام قراردادهای راکد مواجه است که حل آن نیازمند اراده‌ای از طرف وزارت نیرو برای آزاد‌سازی قدرت نهفته بخش فعال در این صنعت زیرساختی است؛ اراده‌ای که بیش از ۶ سال است به بهانه‌های گوناگون ایجاد نشده است. همه چیز با تلاطمات ارزی سال ۱۳۹۰ کلید خورد و در نتیجه آن ناکارآمدی متن قراردادهای بخش‌خصوصی با دستگاه‌های اجرایی تابعه وزارت نیرو اثرات خود را نمایان کرد. این اثرات با فقدان نقدینگی این دستگاه‌ها و پیامدهای ناشی از انواع تحریم‌ها به چاهی تبدیل شد که امروزه پر کردن آن با بهانه‌های گوناگون که مشهورترین آن ورود نهادهای نظارتی است، به آرزویی دست‌نیافتنی تبدیل شده است.
 • بودجه ۹۹ برق به روایت آمار

  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌ها نشان‌دهنده وضعیت نامطلوب مالی صنعت برق در سال‌های اخیر و به‌ویژه سال آینده است. به سبب اینکه فضای مالی صنعت برق متاثر از عملکرد شرکت‌هاست، «بازوی پژوهشی مجلس» در گزارشی با بررسی لایحه بودجه ۹۹ صنعت برق، پیشنهاد داده است سیاست‌ها در جهت بهبود مستمر عملکرد فضای مالی این صنعت به‌منظور ایجاد چشم‌انداز مثبت موردتوجه قرار گیرد. مطابق با بررسی‌ها ایجاد فضای مطلوب از وضعیت آتی این صنعت به تنهایی از طریق وضع و تغییرات احکام در لایحه بودجه حاصل نخواهد شد، بلکه باید همزمان اصلاحات اساسی در اقتصاد کلان برق کشور با رویکرد تعیین قیمت تمام شده اقتصادی برق تولیدی و اصلاح تدریجی تعرفه‌های برق در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور در دستور کار قرار گیرد تا مشکلات صنعت برق به‌طور ریشه‌ای و بنیادی طی یک دوره زمانبندی شده حل‌وفصل شود، تا صنعت برق کشور بتواند با تکیه بر درآمدهای پایدار به پایداری شبکه برق و رونق تولید در این حوزه دست پیدا کند.
 • ضرورت تغییر نگاه سیاست‌گذاران به صنعت برق

  گروه بنگاه‌ها: نیروگاه‌ها باید بنگاه‌های اقتصادی باشند که با تولید کالایی به نام انرژی برق، امنیت و رفاه را برای جامعه به ارمغان بیاورند. علی فرهور مدیرعامل نیروگاه شهیدرجایی، با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: نیروگاه‌های حرارتی توانستند در وضعیتی که ثبات اقتصادی به چالش کشیده شده و تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران باعث محدودیت‌های تجاری برای کشور و از طرفی هم هزینه‌ تولید کالا و انجام خدمات، افزایش یافته، نیاز کشور به انرژی برق در زمان پیک مصرف را پاسخ دهند.وی با بیان اینکه نیروگاه‌های حرارتی با وجود تمام مشکلات موجود ۳۰۰میلیارد کیلووات ساعت در سال برق تولید کردند، افزود: به نظرم کمک دستگاه‌های ذی‌ربط به خصوص شرکت مادر تخصصی برق حرارتی به منظور انجام پروژه‌های نوسازی نیروگاه‌های حرارتی، نه‌تنها راندمان نیروگاه‌ها را افزایش می‌دهد، بلکه آلودگی هوا را نیز کاهش خواهد داد.
 • مزیت لوله‌های چدن نشکن در صنعت آب و برق

  گروه بنگاه‌ها: زلزله‌خیز بودن، خورندگی بالای خاک برخی نواحی ایران و هدررفت آب در شبکه توزیع، همه و همه استفاده از لوله‌های چدن نشکن در صنعت آب و برق را به یک ضرورت انکارناپذیر تبدیل می‌کند.
 • راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی

  دنیای‌اقتصاد: مشکلات و چالش‌های موجود بر سر راه افزایش ظرفیت تولید انرژی، خصوصا انرژی الکتریکی و افزایش روزافزون تقاضا برای انرژی الکتریکی موجب شده است که کشورهای مختلف دنیا در پی راهکارهایی مناسب برای بهینه‌سازی مصرف انرژی و مدیریت سمت تقاضا باشند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد حدود ۲۰ درصد از کل مصرف انرژی در دنیا مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است. مطابق با ارزیابی‌ها این میزان در ایران بالاتر است و در زمان اوج بار بیش از ۲۲هزار مگاوات از مصرف برق مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است که ۴ تا ۵ هزار مگاوات آن در دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های عمومی مصرف می‌شود. در همین راستا چندی پیش وزیر نیرو در راستای مدیریت مصرف صحیح انرژی، اعلام کرد که یک میلیون کولر گازی باید تعویض شود که موجب صرفه‌جویی ۲ میلیارد مترمکعبی گاز خواهد شد. در این گزارش علاوه بر بررسی این طرح برخی راهکارها برای کاهش مصرف این وسایل که می‌تواند از هدررفت انرژی جلوگیری کند، پیشنهاد شده است.
 • اعمال افزایش تعرفه آب مشترکان پرمصرف از سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه افزایش ۱۶ درصدی تعرفه آب مشترکان پرمصرف سال آینده نیز اعمال خواهد شد، گفت: هنوز کیفیت آب جنوب تهران با شمال تهران فاصله دارد و این فاصله از ۵۰ درصد به ۳۵ درصد رسیده است. به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا بختیاری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امروز (سه‌شنبه) فاز دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران و رینگ آب جنوب تهران با حضور مقامات ارشد کشور به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: با افتتاح و بهره‌برداری فاز دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران و رینگ آب جنوب تهران، جنوب و جنوب شرق تهران به منابع آب‌های سطحی متصل می‌شوند، افزود: همواره عنوان شده و می‌شود که کیفیت آب شرب شمال تهران از آب شرب جنوب تهران بالاتر است، بنابراین با افتتاح این پروژه که برای آن ۵۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است می‌توان فاصله کیفیت آب شمال و جنوب تهران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کمتر و مرتفع کرد. وی ادامه داد: علاوه بر اینکه شهرستان‌های قیامدشت، پاکدشت، قرچک و ورامین از نعمت این پروژه برخوردار خواهند بود، مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ شهرداری تهران از نعمت آب‌های سطحی و بالا رفتن کیفیت آب بهره‌مند خواهند شد.
 • چالش قراردادهای بلاتکلیف صنعت برق

  سپهر برزی‌مهر دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  قرارداد‌های متوقف هنوز هم یکی از مهم‌ترین گلوگاه‎های صنعت برق ایران است. چالشی که به‌رغم پیگیری‌های گسترده سندیکای صنعت برق ایران، همچنان لاینحل باقی مانده است.
 • انتقاد از ساختار نامناسب قیمت‌گذاری برق

  گروه بنگاه‌ها: کم‎توجهی به عرضه‌کنندگان انرژی برق در حوزه‎های مختلف، از جمله عدم پرداخت به‎موقع مطالبات نیروگاه‎ها و شرکت‎های تولیدکننده برق، بسیاری از آنها به‎ویژه شرکت‎های خصوصی را در معرض ورشکستگی قرار داده است. پیمان کنعان، مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم ضمن اعلام مطالب فوق گفت: ساختار نامناسب و مغایر با قانونمندی‎های اقتصاد انرژی در زمینه قیمت‎گذاری از مهم‌ترین مشکلات تولیدکنندگان برق، به‎ویژه شرکت‎های خصوصی، آن هم با سهم تولید ۶۰ درصد از مجموع برق تولیدی کشور است. این کارشناس صنعت برق افزود: حتی در مواردی که قانون‎گذار دست به انجام اصلاحات ساختاری محدود در زمینه نظام قیمت‎گذاری می‎زند (از جمله ماده ۶ دستورالعمل بند «ت» ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه درخصوص تکلیف وزارت نیرو برای تعیین نرخ آمادگی و سقف بازار برق ظرف دو ماه، که اجرای آن از سال ۱۳۹۴ تاکنون به تاخیر افتاده است) عدم اجرای قوانین و مقررات مصوب یا اجرای با تاخیر آن توسط نهادهای مسوول آثار مثبت مورد انتظار را خنثی کرده و بر مشکلات تولیدکنندگان می‎افزاید.
 • ۳ هزار موتورسیکلت برقی می‌شود

  ایرنا: وزیر نیرو به آغاز طرح برقی کردن موتورسیکلت‌ها اشاره کرد و گفت: سه هزار موتورسیکلت در گام نخست برقی می‌شود. رضا اردکانیان افزود: طرح برقی کردن در گام نخست از زیر مجموعه‌های وزارت نیرو آغاز شده است. وی به وجود ۱۰ میلیون موتورسیکلت فرسوده اشاره کرد و گفت: باید برای جایگزینی آنها تلاش کرد. وزیرنیرو گفت: باید برای اصلاح این تعداد موتورسیکلت فرسوده اقدام کرد که وزارت نیرو در گام نخست از سازمان‌های خود شروع کرده است. اردکانیان گفت: این طرح در گام بعد به سایر وزارتخانه‌هایی که از موتورسیکلت برای خدمت‌رسانی استفاده می‌کنند تسری داده می‌شود.
 • تصویر صنعت برق در پایان پاییز

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه صنعت برق در آذر‌ماه امسال منتشر شد. گزارش عملکرد این صنعت نشان می‌دهد کل ظرفیت نصب شده نیروگاهی تا پایان آذر‌ماه امسال ۸۲هزارو۴۰۰ مگاوات بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۶/ ۲درصد افزایش داشته است. مطابق با داده‌های آماری، بهره‌برداری از واحدهای جدید نیروگاهی تا پایان نهمین ماه امسال نیز نسبت به ماه قبل آن (۲۰۵۵ مگاوات)، ۷/ ۱درصد افزایش را به ثبت رسانده است. همچنین آمارهای منتشر شده از سوی «معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی دفتر فناوری اطلاعات و آمار وزارت نیرو» حاکی است در بخش مصرف برق هم تغییراتی ثبت شده است. واکاوی‌ها از افزایش ۳۶ درصدی مصرف برق تا پایان آذر ۹۸ حکایت دارد. براساس ارزیابی‌ها سهم مصرف برق در آذر‌ماه در بخش خانگی ۴/ ۳۴ درصد بوده که بیش از سایر بخش‌های مصرفی همچون عمومی، کشاورزی، صنعتی، معابر روشنایی و تجاری بوده است. بخش خانگی تا پایان آذر‌ماه ۶۲ میلیون و ۲۰۷ هزار کیلووات ساعت برق مصرف کرده است. آمارها همچنین بیانگر آن است که تعداد کل مشترکان برق تا پایان آذر‌ماه ۹۸ معادل ۳۶ هزار و ۳۶۳ مشترک بوده که نسبت به پایان سال ۹۷ (۳۵ هزار و ۶۸۸)، ۹/ ۱ درصد رشد داشته است. در ادامه این گزارش به تفصیل تصویر آماری ماهانه صنعت برق (آذر ۹۸) در بخش تولید و مصرف ترسیم شده است.
 • راه مقابله با سیلاب احتمالی خوزستان

  خبرگزاری مهر: مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب خوزستان با اشاره به آخرین تدابیر برای مدیریت سیل احتمالی خوزستان گفت: با توجه به ۸/ ۸ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی مخازن سدهای استان، نیازی به آزادسازی آب نیست. داریوش بهارلویی با بیان اینکه پس از سیلاب‌های نیمه نخست سال ۹۸ اقدام به آسیب‌شناسی دقیق در این زمینه کردیم، گفت: در همین راستا اقداماتی داشتیم که از تابستان سال‌جاری در دو دسته سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آنها را کلید زدیم که از جمله این اقدامات می‌توان به راهکارهای ایجاد انحراف آب، مدیریت سیلاب‌ها، شناسایی گلوگاه‌ها، تعمیر نقاط آسیب‌دیده بخش‌های مختلف و... اشاره کرد.
 • ضرورت استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی

  گروه بنگاه‌ها: در وضعیت فعلی که درآمدهای نفتی ایران کاهش یافته، ساختار اقتصادی، باید اصلاح شده و پذیرای حضور سرمایه‌گذاران بخش‌خصوصی شود. حسن شنطیا مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور یکم، با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد»، گفت: افزایش امنیت محیط کسب‌وکار، ثبات سیاست‌گذاری و اصلاح نظام بانکی، مهم‌ترین مولفه‌های یک نظام اقتصادی خواهان توسعه است.
 • توسعه صنایع نیروگاهی در بندر‌عباس

  نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام به‌عنوان اولین نیروگاه کلاس F در بخش دولتی با راندمان بالا شامل ۲ واحد گازی، هریک به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و یک واحد بخاری به ظرفیت ۲۸۰ مگاوات، مراحل پایانی ساخت خود در بخش گازی را طی می‌کند. رضا مهرانی مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق بندرعباس با اعلام مطالب فوق به «دنیای‌اقتصاد» گفت: با نگاه ویژه شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی به استان هرمزگان، اولین واحد گازی این نیروگاه در پایان سال‌جاری با شبکه سراسری سنکرون می‌شود.

بیشتر