• فصل جدید تامین کالای آب و برق

  دنیای اقتصاد: آذر ۹۶ بود که وزیر نیرو در حکمی شرکت منحل شده ساتکاب را بار دیگر احیا کرد. این شرکت که تامین‌کننده کالاهای آب و برق برای وزارتخانه متبوعش بود در سوم خرداد سال ۹۰ به‌طور رسمی در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات تجاری منحل شد. چرایی انحلال ساتکاب که اولین شرکت مادر تخصصی برق و آب بود به‌دلیل آنچه مدیران سابق این شرکت اعلام کردند در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون‌اساسی بود. باقی ماندن حجم زیادی از فعالیت‌های حقوقی و مالی به‌جا مانده از این شرکت باعث شد تا وزارت نیرو بعد از اتمام دولت یازدهم و آغاز به‌کار دولت دوازدهم تلاش کند تا ساتکاب را با اخذ مجوزهای لازم از دولت احیا کند. به گفته برخی از متولیان نیروی کشور، با انحلال ساتکاب هزاران میلیارد تومان ثروت صنعت آب و برق بلاتکلیف باقی ماند که این موضوع منجر به ظهور برخی چالش‌ها شد. حال ساتکاب دوباره احیا شده و متولی نیرو هم در قالب ۱۱ بخش ماموریت‌ها و وظایف فصل جدید این شرکت را تعریف و تعبیه کرده است. علاوه بر این ماموریت‌ها، پیشنهاد تعیین ساتکاب به‌عنوان سازمان توسعه‌ای نیز روی میز هیات دولت قرار گرفته است. «دنیای اقتصاد» در گفت‌وگو با محمدولی علاءالدینی، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالاهای آب و برق (ساتکاب)، فصل جدید رویش ساتکاب و ماموریت‌های آن در این دوران را مورد ارزیابی قرار داده است.
 • ضرورت توسعه نیروگاه‌های تولید برق تجدیدپذیر

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به نوظهور بودن حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و نداشتن اطلاعات کافی جامعه درخصوص برق خورشیدی، این صنعت نیاز به توجه ویژه‌ای از جانب مسوولان کشور دارد.
 • ۴ برابر شدن تولید برق نیروگاه‌های برقابی

  خبرگزاری صداوسیما: مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از ۴ برابر شدن حجم تولید نیروگاه‌های برقابی نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد. بهروز مرادی با اشاره به اینکه اولین نیروگاه برقابی جدید کشور به‌زودی وارد مدار می‌شود، افزود: این نیروگاه در فاز اول با ظرفیت ۵۰ مگاوات و در مرحله دوم با قدرت ۱۰۰ مگاوات تا پایان شهریور وارد مدار می‌شود.
 • نظارت بر مصرف برق ۱۰۰۰ سازمان در تهران

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: سخنگوی صنعت برق اعلام کرد: حدود ۹۰ درصد از ادارات و سازمان‌های بزرگ پایتخت در جهت اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف و پایش دقیق میزان مصرف برق به کنتورهای هوشمند مجهز شده‌اند تا اندازه‌‌‌گیری‌ها به‌صورت لحظه‌ای انجام شود.
 • دست‌اندازهای رونق صنعت برق

  دنیای اقتصاد: عدم تعادل اقتصادی در صنعت برق به‌دلایلی مانند افزایش بدهی‌ها، افزایش نرخ ارز، کاهش میزان سرمایه‌گذاری در اثر تشدید تحریم‌ها، بقای این صنعت را با خطر مواجه کرده است. این عدم تعادل، اثر‌پذیری این صنعت از تحریم‌ها را نیز افزایش داده است. علاوه بر ضرورت تامین برق مطمئن، هرگونه توسعه اقتصادی نیز در جهان امروز نیازمند توسعه ظرفیت‌های بخش برق است. بنابراین نه‌تنها بقای زندگی، بلکه توسعه و رشد اقتصادی نیز به شدت به انرژی برق وابسته است. در نتیجه ضروری است دستاوردهای فعلی این صنعت زیربنایی حفظ و زمینه رشد و ارتقای آن فراهم شود. اما دستیابی به این هدف با موانع و چالش‌های «فرابخشی» و «بخشی» مواجه است. گزارش حاضر که از سوی «بازوی پژوهشی مجلس» منتشر شده است، حاصل برگزاری نشست‌های تخصصی با فعالان بخش‌خصوصی، مدیران دولتی و کارشناسان حوزه انرژی است و تلاش شده با شناسایی گلوگاه‌ها و نقاط آسیب‌پذیر، برای عبور از شرایط پیش‌رو و دستیابی به هدف رونق تولید، راهکارهای موثری پیشنهاد شود.
 • چالش‌ها و راهکارهای توسعه صنعت توزیع نیروی برق

  سپهر برزی‌مهر/ دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  صنعت برق یکی از شاهرگ‌های حیاتی توسعه کشورها محسوب می‌شود، به‌طوری‌که شاخص دسترسی به برق جزو اصلی‌ترین مولفه‌های ارزیابی میزان رقابت‌پذیری صنعتی است. در ایران صنعت برق سابقه‌ای نسبتا طولانی و بیش از یک قرن دارد و اکنون با ظرفیت تولید حدود ۸۰ هزارمگاوات و با پشتوانه بیش از هزار بنگاه اقتصادی بزرگ، متوسط و کوچک و بومی‌سازی ساخت تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی، جزو صنایع پیشرو کشور محسوب می‌شود.
 • جهش در مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان

  دنیای اقتصاد: شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و جمهوری ارمنستان روز گذشته در تهران آغاز به‌کار کرد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل در آیین آغاز به‌کار این اجلاس گفت: بدون شک دو کشور ایران و ارمنستان از روابط مستحکم و دوستانه سیاسی و تاریخی عمیقی برخوردار هستند.
 • افزایش ۷ درصدی پیک امسال

  دنیای اقتصاد: معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به افزایش ۷درصدی پیک امسال نسبت به سال گذشته گفت: براساس ارزیابی صورت گرفته امسال در شاخص انرژی نیز حدود ۲ درصد افزایش مصرف را تجربه کرده‌ایم. به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (‌پاون)، غلامعلی رخشانی‌مهر با تاکید بر اینکه بیشترین مصرف برق امسال مربوط به چهارم تیرماه بوده است، عنوان کرد: اوج مصرف این روز به حدود ۵۹ هزار مگاوات رسیده بود که حدود ۳ هزار و ۹۰۰ مگاوات از این رقم مدیریت مصرف شده و ۵۵ هزار و ۱۰۰ مگاوات نیز تولید و به شبکه تزریق شده است. معاون هماهنگی توزیع توانیر تاکید کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون یزد و تبریز بیشترین مصرف برق را تجربه کرده و پرمصرف‌ترین مناطق کشور بوده‌اند. رخشانی‌مهر تصریح کرد: افزایش محسوس دمای هوا، عدم توجه به الزامات مدیریت مصرف و الگوهای اعلام شده و همچنین رونق بخش تولید در سال‌جدید و استفاده بیشتر از انرژی منجر به افزایش مصرف برق در این مناطق شده است. وی با تاکید بر اینکه هشت برنامه مدیریت مصرف برای پیک تابستان ۹۸ در نظر گرفته شده است، گفت: در این بین تنها دو برنامه قیمت‌محور و سایر برنامه‌ها پاداش‌محور است.
 • دو نسخه برای مدیریت مصرف آب

  دنیای اقتصاد: نخستین رویداد ملی سازگاری با کم‌آبی برگزار شد؛ در این رویداد دو نسخه برای مدیریت مصرف ازسوی متولیان «نیرو» و «صنعت» کشور ارائه شد. از نگاه سیاست‌گذار نیروی کشور، نهادینه کردن سازگاری با کم‌آبی تنها زمانی ممکن می‌شود که بتوان «منطق سازگاری با کم‌آبی» را با «منطق کنش اقتصادی» پیوند داد و آن را ابزاری برای خلق ثروت و منفعت قرار داد. پیشنهاد رضا اردکانیان این است که اصل «کم‌آبی» را باید پذیرفت و متناسب با آن، بینش‌ها، دانش‌ها و ابزارها را به کار گرفت تا پایداری منابع آب تضمین شود.
 • واکاوی مشکلات صادرات تابلو برق

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تابلو برق ایران با بیان اینکه صنعت تابلو برق یکی از ارکان مهم در کلان صنعت برق کشور محسوب می‌شود، گفت: صنعت تابلو برق به‌عنوان یکی از بخش‌های تولیدی کشور، مانند هر بخش تولیدی دیگری نیازمند توجه کارشناسی و خاص به ریز مشکلات این حوزه است.
 • ایران از واردات دکل برق بی‌نیاز شد

  گروه بنگاه‌ها: شرکت آریان‌فولاد با تولید نبشی‌های سایز ۱۳ تا ۲۰میلی‌متر مورد نیاز صنایع برق، مخابرات و نفت کشور را از واردات نبشی‌های مورد نیاز ساخت دکل در این صنایع بی‌نیاز می‌کند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بهمن قاسمی مدیرعامل شرکت آریان فولاد، با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: ظرفیت تولید نبشی‌های سایز ۱۳ تا ۲۰ معادل ۳۰۰ هزار تن در سال بوده و این شرکت قادر است به میزان مورد نیاز صنعت برق نیز، نبشی تولید و عرضه کند.
 • مانور مدیریت مصرف برق

  پایگاه خبری وزارت نیرو: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی بر تثبیت مدیریت مصرف به‌عنوان یک اقدام برگشت‌ناپذیر در کشور و احداث نیروگاه‌های جدید بر مبنای آن تاکید کرد. همایون حائری با قدردانی از نتایج موفق مانور مدیریت مصرف صنعت برق در روز ۲۷ خرداد که با کاهش بیش از ۲ هزار مگاوات از قله بار شبکه و کاهش پیک روز نسبت به پیک شب همراه بود، گفت: با همدلی و انسجام ایجاد شده، مدیریت مصرف به‌عنوان یک اقدام برگشت‌ناپذیر در کشور تثبیت و احداث نیروگاه‌های جدید بر مبنای آن انجام شود. صرفه‌جویی بیش از ۲ هزار مگاواتی مصرف برق اقدام خوبی است که ادامه آن می‌تواند رکورد بی‌نظیری را به ثبت برساند و باید توجه داشت تنها با مستندسازی و اندازه‌گیری است که دستاوردها در این عرصه ملموس و قابل قضاوت خواهد بود.
 • رده‌بندی مشترکان برق در میانه بهار

  دنیای اقتصاد: کارنامه صنعت برق در اردیبهشت‌ماه امسال منتشر شد. گزارش عملکرد این صنعت نشان می‌دهد کل ظرفیت نصب شده نیروگاهی (چرخه ترکیبی، تولید پراکنده و انرژی‌های تجدیدپذیر) تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال ۲۷۲۴۳ مگاوات بوده که نسبت به پایان فروردین‌ماه امسال ۷۳/ ۰ درصد افزایش داشته است. مطابق با داده‌های آماری، بهره‌برداری از کل واحدهای نیروگاهی در دومین ماه امسال نیز نسبت به ماه قبل، ۴/ ۵۱۸ درصد افزایش را به ثبت رسانده است. همچنین آمارهای منتشر از سوی «معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی دفتر فناوری اطلاعات و آمار وزارت نیرو»، حاکی است در بخش مصرف برق هم تغییراتی ثبت شده است. واکاوی‌ها از کاهش ۶/ ۱ درصدی مصرف برق طی دوماهه اول سال ۹۸ نسبت به زمان مشابه سال گذشته حکایت دارد. براساس ارزیابی‌ها سهم مصرف برق در اردیبهشت‌ماه در بخش صنعتی ۳۴ درصد بوده که بیش از سایر بخش‌های مصرفی همچون خانگی، کشاورزی، عمومی، تجاری و روشنایی معابر بوده است. صنعت در اردیبهشت‌ماه ۱۲ میلیارد و ۱۸۰ میلیون کیلووات ساعت برق مصرف کرده است. آمارها همچنین بیانگر آن است که تعداد کل مشترکان برق تا پایان اردیبهشت‌ماه ۹۸ معادل ۳۵ میلیون و ۸۵۷ بوده که نسبت به‌مدت مشابه در سال ۹۷ (۳۵ میلیون و ۶۸۲ هزار)، ۴۹/ ۰ درصد رشد داشته است. در ادامه این گزارش به تفصیل تصویر آماری ماهانه صنعت برق (اردیبهشت ۹۸) در بخش تولید و مصرف ترسیم شده است.
 • واکاوی چالش‌های نیروگاه‌های بخش‌خصوصی

  گروه بنگاه‌ها: وزارت نیرو به‌عنوان خریدار برق، قرارداد خرید تضمینی منعقد کرده که در برابر بانک و وام‌دهنده، تضمینی برای بازپرداخت اقساط تلقی شود، درحالی‌که خود قادر به پرداخت به موقع قیمت برق خریداری شده نیست. در نتیجه حتی اگر مشکل تغییر نرخ ارز هم وجود نداشت، با توجه به میزان مبلغ دریافتی از وزارت نیرو، پرداخت اقساط میسر نمی‌شد.
 • جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

  ایسنا: تغییر ساعت کاری ادارات یکی از مهم‌ترین راهکارهای وزارت نیرو برای جلوگیری از خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده در فصل تابستان است که در این راستا مذاکراتی با استانداران صورت گرفته و تاکنون نام ۲۲ استان در این لیست درج شده است.سخنگوی صنعت برق با بیان این‌که تاکنون اصلاح ساعت اداری ۲۲ استان قطعی شده است، گفت: ساعت کار ادارات در استان‌های خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، گلستان، گیلان، ایلام، هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، زنجان، یزد، قم، کردستان، همدان، اردبیل، کرمانشاه، مازندران، سمنان، چهارمحال و بختیاری و یک استان دیگر اصلاح خواهد شد. البته ممکن است حدود پنج استان دیگر نیز به استان‌های مذکور اضافه شوند.مصطفی رجبی مشهدی، در پاسخ این سوال که ساعت کار ادارات در پایتخت به دلیل افزایش دما تغییری خواهد یافت یا خیر، پاسخ داد: این موضوع با توجه به مصرف فعلا ضرورتی نداشته است. سخنگوی صنعت برق درباره این‌که ساعت ادارای چه تغییری خواهد یافت، توضیح داد: ساعت کار ادارات یک ساعت زودتر آغاز شده و یک ساعت زودتر به پایان می‌رسد. رجبی مشهدی از بررسی میزان مصرف برق در ادارات بعد از ساعت تعطیلی آنها خبر داد و افزود: بعد از اتمام ساعت اداری قطع وسایل سرمایشی و چراغ‌ها بررسی می‌شود تا مطمئن شویم مصرف در ادارات کاهش یافته است.وی درباره این‌که اصلاح ساعت از چه تاریخی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: این کار به تشخیص استانداران صورت می‌گیرد. برخی از استان‌ها این تغییر را از ۱۵خردادماه آغاز کرده‌اند.

بیشتر