• دو نسخه برای مدیریت مصرف آب

  دنیای اقتصاد: نخستین رویداد ملی سازگاری با کم‌آبی برگزار شد؛ در این رویداد دو نسخه برای مدیریت مصرف ازسوی متولیان «نیرو» و «صنعت» کشور ارائه شد. از نگاه سیاست‌گذار نیروی کشور، نهادینه کردن سازگاری با کم‌آبی تنها زمانی ممکن می‌شود که بتوان «منطق سازگاری با کم‌آبی» را با «منطق کنش اقتصادی» پیوند داد و آن را ابزاری برای خلق ثروت و منفعت قرار داد. پیشنهاد رضا اردکانیان این است که اصل «کم‌آبی» را باید پذیرفت و متناسب با آن، بینش‌ها، دانش‌ها و ابزارها را به کار گرفت تا پایداری منابع آب تضمین شود.
 • واکاوی مشکلات صادرات تابلو برق

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تابلو برق ایران با بیان اینکه صنعت تابلو برق یکی از ارکان مهم در کلان صنعت برق کشور محسوب می‌شود، گفت: صنعت تابلو برق به‌عنوان یکی از بخش‌های تولیدی کشور، مانند هر بخش تولیدی دیگری نیازمند توجه کارشناسی و خاص به ریز مشکلات این حوزه است.
 • ایران از واردات دکل برق بی‌نیاز شد

  گروه بنگاه‌ها: شرکت آریان‌فولاد با تولید نبشی‌های سایز ۱۳ تا ۲۰میلی‌متر مورد نیاز صنایع برق، مخابرات و نفت کشور را از واردات نبشی‌های مورد نیاز ساخت دکل در این صنایع بی‌نیاز می‌کند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بهمن قاسمی مدیرعامل شرکت آریان فولاد، با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: ظرفیت تولید نبشی‌های سایز ۱۳ تا ۲۰ معادل ۳۰۰ هزار تن در سال بوده و این شرکت قادر است به میزان مورد نیاز صنعت برق نیز، نبشی تولید و عرضه کند.
 • مانور مدیریت مصرف برق

  پایگاه خبری وزارت نیرو: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی بر تثبیت مدیریت مصرف به‌عنوان یک اقدام برگشت‌ناپذیر در کشور و احداث نیروگاه‌های جدید بر مبنای آن تاکید کرد. همایون حائری با قدردانی از نتایج موفق مانور مدیریت مصرف صنعت برق در روز ۲۷ خرداد که با کاهش بیش از ۲ هزار مگاوات از قله بار شبکه و کاهش پیک روز نسبت به پیک شب همراه بود، گفت: با همدلی و انسجام ایجاد شده، مدیریت مصرف به‌عنوان یک اقدام برگشت‌ناپذیر در کشور تثبیت و احداث نیروگاه‌های جدید بر مبنای آن انجام شود. صرفه‌جویی بیش از ۲ هزار مگاواتی مصرف برق اقدام خوبی است که ادامه آن می‌تواند رکورد بی‌نظیری را به ثبت برساند و باید توجه داشت تنها با مستندسازی و اندازه‌گیری است که دستاوردها در این عرصه ملموس و قابل قضاوت خواهد بود.
 • رده‌بندی مشترکان برق در میانه بهار

  دنیای اقتصاد: کارنامه صنعت برق در اردیبهشت‌ماه امسال منتشر شد. گزارش عملکرد این صنعت نشان می‌دهد کل ظرفیت نصب شده نیروگاهی (چرخه ترکیبی، تولید پراکنده و انرژی‌های تجدیدپذیر) تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال ۲۷۲۴۳ مگاوات بوده که نسبت به پایان فروردین‌ماه امسال ۷۳/ ۰ درصد افزایش داشته است. مطابق با داده‌های آماری، بهره‌برداری از کل واحدهای نیروگاهی در دومین ماه امسال نیز نسبت به ماه قبل، ۴/ ۵۱۸ درصد افزایش را به ثبت رسانده است. همچنین آمارهای منتشر از سوی «معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی دفتر فناوری اطلاعات و آمار وزارت نیرو»، حاکی است در بخش مصرف برق هم تغییراتی ثبت شده است. واکاوی‌ها از کاهش ۶/ ۱ درصدی مصرف برق طی دوماهه اول سال ۹۸ نسبت به زمان مشابه سال گذشته حکایت دارد. براساس ارزیابی‌ها سهم مصرف برق در اردیبهشت‌ماه در بخش صنعتی ۳۴ درصد بوده که بیش از سایر بخش‌های مصرفی همچون خانگی، کشاورزی، عمومی، تجاری و روشنایی معابر بوده است. صنعت در اردیبهشت‌ماه ۱۲ میلیارد و ۱۸۰ میلیون کیلووات ساعت برق مصرف کرده است. آمارها همچنین بیانگر آن است که تعداد کل مشترکان برق تا پایان اردیبهشت‌ماه ۹۸ معادل ۳۵ میلیون و ۸۵۷ بوده که نسبت به‌مدت مشابه در سال ۹۷ (۳۵ میلیون و ۶۸۲ هزار)، ۴۹/ ۰ درصد رشد داشته است. در ادامه این گزارش به تفصیل تصویر آماری ماهانه صنعت برق (اردیبهشت ۹۸) در بخش تولید و مصرف ترسیم شده است.
 • واکاوی چالش‌های نیروگاه‌های بخش‌خصوصی

  گروه بنگاه‌ها: وزارت نیرو به‌عنوان خریدار برق، قرارداد خرید تضمینی منعقد کرده که در برابر بانک و وام‌دهنده، تضمینی برای بازپرداخت اقساط تلقی شود، درحالی‌که خود قادر به پرداخت به موقع قیمت برق خریداری شده نیست. در نتیجه حتی اگر مشکل تغییر نرخ ارز هم وجود نداشت، با توجه به میزان مبلغ دریافتی از وزارت نیرو، پرداخت اقساط میسر نمی‌شد.
 • جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

  ایسنا: تغییر ساعت کاری ادارات یکی از مهم‌ترین راهکارهای وزارت نیرو برای جلوگیری از خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده در فصل تابستان است که در این راستا مذاکراتی با استانداران صورت گرفته و تاکنون نام ۲۲ استان در این لیست درج شده است.سخنگوی صنعت برق با بیان این‌که تاکنون اصلاح ساعت اداری ۲۲ استان قطعی شده است، گفت: ساعت کار ادارات در استان‌های خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، گلستان، گیلان، ایلام، هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، زنجان، یزد، قم، کردستان، همدان، اردبیل، کرمانشاه، مازندران، سمنان، چهارمحال و بختیاری و یک استان دیگر اصلاح خواهد شد. البته ممکن است حدود پنج استان دیگر نیز به استان‌های مذکور اضافه شوند.مصطفی رجبی مشهدی، در پاسخ این سوال که ساعت کار ادارات در پایتخت به دلیل افزایش دما تغییری خواهد یافت یا خیر، پاسخ داد: این موضوع با توجه به مصرف فعلا ضرورتی نداشته است. سخنگوی صنعت برق درباره این‌که ساعت ادارای چه تغییری خواهد یافت، توضیح داد: ساعت کار ادارات یک ساعت زودتر آغاز شده و یک ساعت زودتر به پایان می‌رسد. رجبی مشهدی از بررسی میزان مصرف برق در ادارات بعد از ساعت تعطیلی آنها خبر داد و افزود: بعد از اتمام ساعت اداری قطع وسایل سرمایشی و چراغ‌ها بررسی می‌شود تا مطمئن شویم مصرف در ادارات کاهش یافته است.وی درباره این‌که اصلاح ساعت از چه تاریخی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: این کار به تشخیص استانداران صورت می‌گیرد. برخی از استان‌ها این تغییر را از ۱۵خردادماه آغاز کرده‌اند.
 • دردسرهای واقعی نبودن قیمت برق

  گروه بنگاه‌ها: صنعت برق و انرژی کشور در نهادهای تصمیم‌گیر نظیر مجلس شورای اسلامی و دولت نماینده‌ای ندارد و به همین دلیل تصمیم‌های گرفته شده عمدتا به نفع فعالان این بخش نیست.
 • سه مانع جذب سرمایه در صنعت برق

  دنیای اقتصاد: چهره سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی صنعت برق در سال ۹۸ چه تغییر و تحولاتی داشته‌ است؟ آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد در سال‌جاری روند جذب سرمایه در صنعت برق چه در بخش‌خارجی و چه داخلی کند شده است. سیاست‌گذاران و فعالان بخش‌خصوصی معتقدند «اعمال تحریم‌ها‌»، «رکود در صنعت برق» و «نوسانات نرخ ارز» عمده‌ترین دلایلی هستند که می‌توان افت در جذب سرمایه‌گذاری‌ها را به آنها نسبت داد. اما برای افزایش جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی چه باید کرد؟ به اعتقاد سیاست‌گذاران نیروی کشور، انطباق نرخ خرید تضمینی برق با نرخ‌ سامانه نیما یکی از راهکارهایی است که می‌تواند سرمایه‌گذاران را به سمت پروژه‌های صنعت برق هدایت کند. فعالان خصوصی صنعت برق هم معتقدند که ورود بخش‌خصوصی به فرآیند صادرات و واردات و تبدیل شدن ایران به‌هاب انرژی منطقه می‌تواند زمینه‌ساز ورود سرمایه‌گذاران خارجی و همچنین ترغیب سرمایه‌گذاران داخلی به سمت توسعه پروژه‌های برق کشور شود. «دنیای اقتصاد» در گفت‌وگو با مصطفی رجبی مشهدی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر و علی بخشی، رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران، آخرین وضعیت جذب سرمایه خارجی و داخلی در صنعت برق را مورد بررسی قرار داده است و به این پرسش که افق جذب سرمایه‌گذاری‌ها چه خواهد بود، پاسخ داده است.
 • چالش بیمه‌ای شرکت‌های فعال برق

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران با بیان اینکه اصلی‌ترین چالش کنونی شرکت‌های فعال صنعت برق در حوزه بیمه تامین‌اجتماعی، عدم اجرای قوانین حمایتی مصوب مجلس شورای اسلامی برای حمایت از تولید داخل و افزایش بهره‌وری این شرکت‌هاست، گفت: برداشت‌های گوناگون و سلیقه‌ای شعب مختلف از قوانین و بخشنامه‌ها، موجب شده شعب تامین‌اجتماعی با توجیهات گوناگون از اجرای آن سرباز بزنند. به علاوه در بسیاری موارد هم برداشت سلیقه‌ای کارگزاران بیمه تامین‌اجتماعی، تشتت آرا، بلاتکلیفی بنگاه‌ها در پیش‌بینی هزینه‌های تامین‌اجتماعی در قراردادها، تحمیل هزینه‌های گوناگون مالی و اتلاف وقت در هیات‌های بدوی، تجدیدنظر و دیوان‌عالی کشور را به‌دنبال داشته است. مسعود سعادتی، با تاکید بر این نکته که تامین‌اجتماعی به این دلیل که در تامین هزینه‌های خدمات درمانی و پرداخت حقوق بازنشستگان با مشکل مواجه است، نباید به هر طریقی کسب درآمد کند، افزود: تامین‌اجتماعی با چنین توجیهی معتقد است باید به هر طریق ممکن کسب درآمد کند، ولی قطعا این موضوع دلیل خوبی برای فشردن گلوی بخش‌خصوصی با سوءاستفاده از اختیارات تامین‌اجتماعی در صدور اجرائیه و بستن حساب‌های بنگاه‌ها نیست.
 • دست‌اندازهای تولید انرژی‌های نو

  گروه بنگاه‌ها: هزینه بالای تولید انرژی‌های نو سبب شده تا سرمایه‌گذاری مناسبی در این بخش صورت نپذیرد و این اتفاق سبب عقب‌افتادگی کشور در این حوزه شده است. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با اعلام مطلب فوق به «دنیای‌اقتصاد»، گفت: قیمت تشویقی خرید برق انرژی‌های تجدیدپذیر در بخشنامه ارائه شده توسط ساتبا بسیار پایین‌تر از حجم سرمایه‌گذاری در این بخش است و مستلزم تمهید لازم توسط دولت جهت رونق تولید و تشویق سرمایه‌گذاران برای ورود به این عرصه است.
 • پیامد سرکوب قیمت‌ها در بازار برق ایران

  واحد بازاریابی و فروش گروه برق و انرژی صبا- صنعت برق به دلیل تفاوت قابل‌ملاحظه قیمت‌های تکلیفی و هزینه تمام شده و عدم پرداخت این مابه‌التفاوت، با مشکلات مالی قابل‌توجهی روبروست. این مشکلات مالی که می‌توان شروع آن را سال ۸۹ و نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها دانست، منجر به کاهش انگیزه سرمایه‌گذاری از سوی شرکت‌های غیردولتی در صنعت برق شده است. به صورتی که با مشخص شدن ابعاد مسأله از ابتدای سال ۹۲ قراردادهای منعقد شده جهت احداث نیروگاه‌ها در فاز اجرایی خود با مشکلات جدی روبرو شدند.
 • تغییر مدل سرمایه‌گذاری در تجدیدپذیرها

  دنیای اقتصاد: برآوردها نشان می‌دهد هدایت سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی به‌ سمت تجدیدپذیرها به توسعه پتانسیل‌های بالقوه این نوع انرژی‌ها برای ثبات تغییرات اقلیمی و بهره‌برداری از برقی همیشه پایدار کمک شایانی خواهد کرد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در سال‌های آتی بزرگ‌ترین‌ سهم سرمایه‌گذاری جهانی در بخش برق انرژی‌های پاک، از آن آسیایی‌ها خواهد بود که تا سال ۲۰۲۰ سالانه به حدود ۱۷۸ میلیارد دلار خواهد رسید. اما ایران در بخش انرژی‌های‌نو، چه میزان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی جذب کرده است؟ «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با سیدمحمد صادق‌زاده، رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، به بررسی و واکاوی روند سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه انرژی‌های پاک پرداخته است. معاون وزیر نیرو معتقد است با وجود سد تحریم‌ها، مسیر سرمایه‌گذاری‌ها همچنان باز است، اما چهره سرمایه‌گذاری‌‌ها با تغییراتی همراه بوده است. به اعتقاد صادق‌زاده، به دلیل اعمال تحریم‌ها، حضور سرمایه‌گذاران خارجی محدود اما در عوض حضور سرمایه‌گذاران داخلی پررنگ‌ شده است. احداث نیروگاه‌های کوچک مقیاس هم تفاوت دیگری است که در مدل و ساختار سرمایه‌گذاری‌های جدید انرژی‌های نو می‌توان مشاهده کرد. مطابق با ارزیابی‌ها، ساخت نیروگاه‌های کوچک مقیاس‌، گزینه مورد علاقه سرمایه‌گذاران تازه به میدان آمده است.
 • تصمیم چین برای انرژی‌های تجدیدپذیر

  ایسنا: چین تصمیم گرفت از آغاز سال ۲۰۲۱ به یارانه برای پروژه‌های جدید نیروی بادی که در خشکی ساخته می‌شوند، پایان دهد. با این تصمیم که از سوی آژانس برنامه‌ریزی دولت چین اعلام شد، پروژه‌های تجدیدپذیر به شکل برابر با نیروگاه‌های گازسوز و زغال سوز رقابت خواهند کرد. چین به ازای هر کیلووات ساعت برقی که توسط پروژه‌های بادی یا خورشیدی تولید می‌شوند تعرفه نسبتا بالاتری پرداخت می‌کند اما اکنون به دنبال یکسان‌سازی تعرفه قیمت منابع نیروی تجدیدپذیر با منابع سنتی تولید برق نظیر زغال‌سنگ است. بر اساس گزارش رویترز، کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات چین اعلام کرد تعرفه‌ای که به پروژه‌های بادی پرداخته می‌شود در سال ۲۰۲۰ به ۲۹/ ۰ یوآن به ازای هر کیلووات ساعت کاهش داده خواهد شد.چین با داشتن بیش از یک سوم از ظرفیت نیروی بادی جهان، در زمینه انرژی بادی پیشرو به شمار می‌رود. این کشور بزرگ‌ترین‌ نیروگاه بادی خشکی جهان را در استان گانسو دارد که در حال حاضر ۷۹۶۵ مگاوات ظرفیت تولید نیروی بادی دارد که پنج برابر بیشتر از نزدیک‌ترین رقیبش است. این نیروگاه در حال حاضر با ۴۰ درصد از ظرفیتش فعالیت می‌کند و با نصب ۱۳ هزار مگاوات دیگر، مجموعا ۲۰ هزار مگاوات (۲۰ گیگاوات) ظرفیت تولید نیرو در سال ۲۰۲۰ خواهد داشت. هزینه این توسعه ۵/ ۱۷ میلیارد دلار خواهد بود.
 • دغدغه‌های فعالیت در صنعت برق

  گروه بنگاه‌ها: با تعرفه‌های پایینی که برای تولید برق در نظر گرفته شده بخش خصوصی باید از این مجموعه خارج و کل تولید برق به دولت سپرده شود؛ زیرا نمی‌توان برق را با قیمت ۱۷۰ تا ۲۰۰تومان تولید کرد و به قیمت ۶۰تومان فروخت. ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده مجلس افزایش ۲۳درصدی تعرفه‌ها را در قانون تصویب نکند، ارزش نداشتن انرژی است.

بیشتر