• ریشه ناکارآمدی اقتصاد برق

  دنیای‌اقتصاد: صنعت برق ایران با چالش‌های متعددی روبه‌رو است که برخی از آنها صورتی مزمن به خود گرفته است. تحلیلگران معتقدند یکی از مهم‌ترین علل نمود و تداوم مشکلات حاد این صنعت استراتژیک، نابسامانی‌های موجود در اقتصاد صنعت برق است. اما چرا اقتصاد صنعت برق ایران ناکارآمد است؟ «اکو ایران» در گفت‌وگو با علیرضا کلاهی، نایب‌رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران به‌دنبال چرایی این نامعادله رفته است.
 • شاخص گذار انرژی در سال ۲۰۲۰

  دنیای‌اقتصاد: سال ۲۰۲۰ آغاز «دهه توزیع» در گذار انرژی است. پاندمی کووید-۱۹ کسب‌وکارها را با مشکل مواجه و طی زنجیره‌ای از اتفاقات، تمامی بخش‌ها از جمله انرژی را مختل کرده است. طبق ارزیابی‌ها وضعیت فعلی گذار انرژی و پیشرفت همکاری‌های چندجانبه بسیار کُند و پرهزینه بوده و تاب‌آوری، به لحاظ اقتصادی، مالی، نظارتی و زیرساختی، یک پیش‌نیاز اساسی برای انتقال موثر انرژی است.
 • رکورد ۵۰ ساله مصرف آب تهران شکست

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از افزایش ۲۰ درصدی مصرف آب تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: بر این اساس رکورد مصرف آب تهران طی ۵۰ سال اخیر شکسته شد.
 • ارائه خدمات برق از مهر‌ماه غیرحضوری می‌شود

  ایرنا: معاون هماهنگی توزیع شرکت مادر تخصصی تولید، توزیع و انتقال نیروی برق ایران (توانیر) گفت: همه خدمات مورد نیاز مشترکان برق از مهرماه امسال غیرحضوری ارائه می‌شود. غلامعلی رخشانی‌مهر افزود: اول مهر امسال طرح خدمات سبز و مشتری هوشمند به‌طور همزمان در صنعت توزیع برق کشور آغاز می‌شود. او ادامه داد: گام نخست در ارائه خدمات هوشمند حذف قبوض کاغذی بود که از ابتدای مهر ۹۸ آغاز شد، در گام دوم از ابتدای مهر امسال، ارائه خدمات برق به مشتریان به‌طور کامل غیرحضوری و الکترونیکی انجام خواهد شد. معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر مستحکم‌سازی، دوام و بازیابی را از مهم‌ترین مراحل تاب‌آوری صنعت توزیع برق برشمرد و گفت: این مراحل در سایه تحول دیجیتال و هوشمندسازی محقق می‌شود و تلفیق هوشمندسازی و مقاوم‌سازی در این عرصه، انتخابی اثر بخش است. رخشانی‌مهر با برشمردن ارکان هوشمندسازی، تاب‌آوری را میزان توانایی یک سیستم برای مقابله و مقاومت در برابر حوادث، محدود کردن اثرات منفی حادثه و بازگشت سریع سیستم به شرایط پایدار عنوان کرد که شامل رویکردهای مستحکم‌سازی، دوام و بازیابی است.
 • راهکارهای کاهش مخاطرات نیروگاهی

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی صنعت برق کشور مخاطراتی را که برای نیروگاه‌ها دردسر ایجاد می‌کند، معرفی کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، مطصفی رجبی‌مشهدی درخصوص بخش نیروگاهی گفت: نیروگاه‌های حرارتی کشور در معرض مخاطراتی نظیر سیلاب، زلزله، فرونشست، انفجار و آتش‌سوزی و عملیات خرابکارانه قرار دارند. رجبی ادامه داد: ارزیابی آسیب‌پذیری نیروگاه‌ها، انجام اقدامات پیشگیرانه و مقاوم‌سازی، استفاده از تجهیزات یدکی و موازی در نیروگاه‌ها، تدوین برنامه‌های بازیابی اضطراری، آموزش، انجام مانورهای منظم و ارزیابی‌های دوره‌ای و موردی آمادگی نیروگاه‌ها برای مواجهه با شرایط غیرعادی از جمله فعالیت‌های افزایش تاب‌آوری نیروگاه‌های کشور هستند. او در عین حال به بخش انتقال نیز اشاره کرد و گفت: اگرچه بخش انتقال شبکه انتقال نیرو کمتر از شبکه توزیع برق دچار خرابی و حادثه می‌شود، اما محدوده تحت تاثیر حادثه در این بخش، وسیع‌تر و خسارات ناشی از آن به مراتب بیشتر خواهد بود. معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر خاطرنشان کرد: در ۱۵ سال گذشته بیش از ۴۵ مورد سقوط کامل دکل‌های انتقال و فوق توزیع در کشور در اثر حوادث طبیعی و انسانی (توفان، برف و یخ و سرقت) اتفاق افتاده است. حوادث ناشی از زلزله رودبار سال ۶۹، زلزله بم سال ۸۲، زلزله کرمانشاه سال ۹۶، ریزگرد‌ها در خوزستان سال ۹۵ و توفان‌ها و سیلاب‌های دو سال اخیر نشان داده‌اند که بیش از پیش بخش انتقال نیرو نیازمند افزایش تاب‌آوری مقابل انواع حوادث است.
 • آیا خاموشی‌های تابستان ۹۷ بازمی‌گردد؟

  خبرگزاری تسنیم: حداکثر ظرفیت عملی تولید برق کشور حدود ۵۸ هزار مگاوات است و اگر مازاد این رقم، با وجود تمامی موارد از جمله ذخایر نیروگاهی و واردات برق، با پیک‌سایی و صرفه‌جویی در مصرف به‌خصوص در ساعات پیک، کنترل نشود، احتمال بازگشت خاموشی‌های تابستان ۹۷ وجود دارد.
 • محک نرخ جدید بازار انرژی

  دنیای‌اقتصاد: بالاخره پس از کش‌وقوس‌های فراوان نرخ جدید سقف انرژی در بازار برق مصوب شد. ۲۳ اردیبهشت امسال با ابلاغ مصوبه وزیر نیرو، قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها در بازار عمده‌فروشی و بورس مشخص شد. این درحالی است که طبق ارزیابی‌ها نرخ سقف بازار از سال ۱۳۹۴ ثابت باقی مانده بود. جزئیات مصوبه پیشنهادی هیات تنظیم بازار برق نشان می‌دهد نرخ پایه آمادگی، ۱۸۵ هزار ریال به ازای هر مگاوات ساعت آماده باقی‌مانده و سقف قیمت بازار متعادل‌ساز برق (بازار عمده‌فروشی) ۶۰۰ هزار ریال برای هر مگاوات ساعت انرژی تولیدی در نظر گرفته شده است. «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با دو تن از فعالان بخش‌خصوصی صنعت برق، مصوبه جدید نرخ سقف بازار انرژی را زیر ذره‌بین قرار داده است.
 • حمله ویروسی به صنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: بحران شیوع ویروس کرونا علاوه بر تهدید گسترده و عمیقی که برای سلامت جامعه ایجاد کرده است، همه فعالیت‌های جمعی از جمله فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی را نیز متاثر ساخته به‌نحوی که ابعاد همه‌گیری این بیماری و تبعات آن با همه بحران‌های پیشین قابل مقایسه نبوده و ضروری است آثار این موضوع بر حوزه‌های حیاتی و استراتژیکی مانند صنعت برق که زیرساخت شریان اقتصادی است، مورد بررسی قرار گیرد و راهکارهایی برای مقابله با آثار خطرناک آن ارائه شود.
 • معضلات شرکت‌های صادراتی صنعت برق

  منصور سعیدی سرپرست شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران (صانیر)
  شرکت صانیر سال ۱۳۷۳به دستور مهندس بیژن نامدار زنگنه، وزیر وقت نیرو با ۲۳ سهامدار حقوقی تشکیل شد. این سهامداران که از طیف‌های مختلفی همچون سازندگان تجهیزات برق، پیمانکاران، مشاوران و تولیدکنندگان بودند، صانیر را به‌عنوان لیدر فعالیت‌های اقتصادی و صادراتی در خارج از ایران انتخاب کردند.
 • بهار کرونایی می‌توانست سیلابی باشد

  تسنیم: در دو ماه نخست بهار ۹۹ بیش از ۷۰ سیل در کشور رخ داد که اگر سدها نبودند، بهار ۹۹ در کنار شیوع کرونا بهاری سیلابی با تخریب‌های متعدد در پایین‌دست رودخانه‌ها بود. براساس این گزارش، بهار سال‌جاری به علت شیوع ویروس کرونا، بهاری متفاوت در کشور بود؛ به‌طوری‌که علاوه بر رکود اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس، مردم نیز با سختی‌ها و محدودیت‌هایی مواجه شدند که پیش از این، نمونه آن را تجربه نکرده بودند.
 • تعیین تکلیف قرارداد پیمانکاران و تامین‌کنندگان تجهیزات

  دنیای‌اقتصاد: تولید ۶۰ درصد برق کشور به‌وسیله بخش غیردولتی و خصوصی، پیمانکاران و تامین‌کنندگان تجهیزات صورت می‌گیرد. از این‌رو صنعت برق حمایت از این بخش را در دستور کار خود قرار داده و طبق اعلام سخنگوی صنعت برق کشور قرار شده تا سرمایه‌گذاری در صنعت برق به دو برابر افزایش یابد. به‌گزارش «ایسنا» صنعت برق با وجود پیوستن سالانه یک میلیون مشترک جدید و لزوم پاسخگویی به تعهدات خود همچنین لزوم ظرفیت‌سازی برای توسعه بخش‌های صنعت، کشاورزی و سایر حوزه‌های خدماتی، نمی‌تواند در حوزه سرمایه‌گذاری متوقف بماند و باید متناسب با توسعه بخش‌های تولیدی، ظرفیت‌های لازم را ایجاد کند.
 • کاهش ۳۸ درصدی ورودی سدها

  دنیای‌اقتصاد: از ابتدای سال آبی جاری، ورودی آب به سدهای کشور برای هفته گذشته ۹۳/ ۱ میلیارد مترمکعب ثبت شده و این درحالی است که در مدت مشابه سال آبی گذشته، این رقم ۳ میلیارد مترمکعب بوده است. به گزارش خبرگزاری مهر، بررسی‌ها نشان می‌دهد ظرفیت کل مخازن سدهای کشور درحال‌حاضر، ۵/ ۵۰ میلیارد مترمکعب است و درصد پرشدگی این سدها از ابتدای سال آبی (۹۹-۹۸) تا ۲۶ اردیبهشت سال‌جاری ۷۸ درصد بوده. این درحالی است که ورودی آب به سدهای کشور برای هفته گذشته، ۹۳/ ۱ میلیارد مترمکعب ثبت شده؛ درحالی‌که در مدت مشابه سال آبی گذشته این رقم ۳ میلیارد مترمکعب بوده است. خروجی آب از سدهای کشور نیز در هفته گذشته ۴۲/ ۱ میلیارد مترمکعب ثبت شده که این رقم برای مدت مشابه سال آبی گذشته ۷۵/ ۲ میلیارد مترمکعب بوده است. طبق اطلاعات به دست آمده از ابتدای سال آبی جاری، میزان آب ورودی به مخازن سدهای کل کشور ۳۸ درصد کاهش را تجربه کرده است، این درحالی است که خروجی آب از سدهای کشور نیز از ابتدای سال آبی تاکنون، ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. براساس این گزارش، میزان بارندگی غیرتجمعی سال آبی ۹۹-۹۸ در پایان فروردین ماه رقم ۵/ ۸۰ میلی‌متر را نشان می‌دهد. از سوی دیگر برای بارش تجمعی سال آبی جاری رقم ۶/ ۲۷۷ میلی‌متر ثبت شده است.
 • گره کور قراردادهای متوقف

  دنیای اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد با توجه به اینکه در نظام قراردادی صنعت برق، شرایط عمومی و خصوصی قراردادها به نحوی تدوین شده که تمامی ریسک‌های ناشی از تغییر قیمت مواد اولیه و تجهیزات و نوسانات ارز به‌طور یکجانبه به پیمانکاران و تولیدکنندگان تجهیزات تحمیل می‌شود، عملا ادامه اجرای پروژه‌ها با مبالغ قراردادی غیرممکن شده است. نتیجه این نامعادله پروژه‌هایی است که در صنعت برق متوقف شده و ضرر مالی بزرگی به شرکت‌های بخش‌خصوصی تحمیل کرده است. «اکو ایران» در گفت‌وگو با علی بخشی، رئیس هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران به عمده‌ترین چالش‌های این‌روزهای صنعتگران برق پرداخته و به‌طور مشخص به راهکارهایی برای بازکردن گره‌های کور قراردادهای متوقف و بلاتکلیف پرداخته است. پیشنهاد مشخص بخشی اولویت‌بندی فنی و اقتصادی قراردادها است.
 • استراتژی کسب‌وکارها در دوران کرونا

  دنیای اقتصاد: معاونت پژوهشی سندیکای صنعت برق ایران با انجام یک نظرسنجی از شرکت‌های عضو سندیکا و مطالعه تجارب جهانی، در دو بخش گزارشی از استراتژی کسب‌وکارهای صنعت برق در شرایط کرونا با عنوان‌های «استراتژی شرکت‌های زنجیره تامین صنعت برق ایران» و «استراتژی کسب‌وکارها در مواجهه با کرونا» رونمایی کرده است. درجامعه آماری مورد مطالعه سندیکا، ۷۴درصد پاسخ‌دهندگان نظرسنجی انجام شده، شرکت‌های کوچک و متوسط و ۴۵ درصد پاسخ‌دهندگان شرکت‌های پیمانکاری و مشاوره (احداث تاسیسات) و ۵۵ درصد شرکت‌های سازنده و تامین‌کننده تجهیزات بوده‌اند.
 • دنیای جدید صنعت برق در پساکرونا

  علیرضا شیرانی مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور موننکو ایران
  در ایام تعطیلات عید نوروز مطالعه‌ای از سوی شرکت موننکو ایران صورت گرفت تا نقشه راهی برای متولیان و سیاست‌گذاران صنعت برق در دوران کرونا و پساکرونا باشد. این تحلیل با نگاهی اقتصادی به موضوع جهانی شدن پرداخته و سپس تصویری از دنیای بعد از کرونا را ترسیم کرده است. اوایل سال ۲۰۰۰ بود که دنیا به سمت جهانی شدن حرکت کرد. طبق این تعریف دهکده جهانی شکل گرفت و کشورها سعی کردند حداکثر تعاملات را با یکدیگر ایجاد کنند تا بتوانند پیشرفت‌های بیشتری را برای جامعه جهانی به ارمغان آورند.

بیشتر