آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۵۷۸

 • اثر ترسالی بر حوضه‌های آبریز

  دنیای اقتصاد: تصویر ۱۹۷ روزه بارندگی‌های سال آبی جاری منتشر شد. بررسی آمار ۱۹۷ روز نخست سال آبی جاری از رشد ۱۷۸ درصدی بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد. براساس داده‌های آماری «دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران»، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۱۸ فروردین سال آبی ۹۸-۹۷ بالغ بر ۵/ ۲۸۵میلی‌متر بوده است که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۷/ ۱۹۷میلی‌متر)، ۴۴ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه ۱۱ ساله (۱/ ۱۶۸ میلی‌متر) ۷۰ درصد افزایش را تجربه کرده است. همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از مجموع ۵/ ۲۸۵ میلی‌متر بارش ثبت شده در ۱۹۷ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۱/ ۹۲ میلی‌متر سهم پاییزو مابقی سهم زمستان و ۱۸ روز نخست بهار است. بررسی آمار بارش‌ها به تفکیک استان‌ها نشان می‌دهد که پربارش‌ترین استان ایران از ابتدای سال آبی جاری تا مدت زمان مورد بررسی «استان لرستان» و کم‌بارش‌ترین استان ایران «استان سیستان و بلوچستان» بوده است.
 • چالش‌های کلیدی صنعت آب

  بهرام فیاضی/ دبیرکل فدراسیون صنعت آب ایران
  اکنون بیش از هشت سال است که دست اندرکاران پروژه‌های عمرانی کشور به دلیل تحریم‌ها و کمبود اعتبارات عمرانی با شرایط سخت و پیچیده دست و پنجه نرم می‌کنند. صنعت آب ایران نیز کمابیش متاثر از وضعیت پیش آمده بوده است. البته بخش‌هایی از صنعت آب به‌واسطه پیشرو بودن در تعریف راهکارهای جدید تامین منابع و ایجاد فضای سرمایه‌گذاری و خرید تضمینی آب و پساب از سوی دولت توانسته تا حدودی از مشکلات و بحران‌های فراگیر به دور باشد. برنامه محوری وزارت نیرو در دوره جدید و تحرکات هدفمند و با برنامه در بخش آب و تمرکز بیشتر وزارتخانه در حل مشکلات و بحران‌های پیش روی این حوزه توانسته تا حدودی فعالان این صنعت در بخش‌خصوصی را امیدوار نگه دارد.
 • بیم‌ها و امیدهای سالی که پیش روست

  محمدعلی وحدتی/ رئیس هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق
  ایران سالی سرشار از تلاطمات اقتصادی و رخدادهای غیرقابل پیش‌بینی را پشت‌سر گذاشت. نابسامانی بازار ارز، آغاز مجدد تحریم‌های آمریکا و افزایش قیمت همه نهاده‌های تولیدی، کالاهای اساسی و ملزومات زندگی عادی، بخشی از اتفاقاتی بود که در متن اقتصاد ایران رخ داد. افت شدید رشد اقتصادی و سوق یافتن آن به سمت اعداد و ارقام منفی عده‌ای را به سمت خرید ارز سوق داد و بازار در هجمه خریدهای خانگی ارز ملتهب‌تر شد.
 • آسیب جدی به ۱۶۶۰ کیلومتر از شبکه‌های توزیع برق

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل توانیر از آسیب جدی به بیش از ۱۶۶۰ کیلومتر از شبکه‌های توزیع برق در استان‌های سیل‌زده خبر داد. به گزارش «خبرگزاری صدا‌ و سیما»، محمدحسن متولی‌زاده، با اشاره به اینکه احداث شبکه‌های برق در مناطق مختلف جغرافیایی سبب آسیب‌پذیری آنها در برابر بلایای طبیعی شده است، گفت: بیش از ۷۲۰ دستگاه ترانسفورماتور و پست توزیع نیز دچار آسیب جدی و خسارت کلی شده و در برخی مناطق به‌طور کامل از بین رفته است. وی با اشاره به آمادگی تیم‌های امدادی صنعت برق پیش از وقوع سیلاب گفت: در استان‌هایی که بیشترین احتمال وقوع سیل وجود داشت ۸۴۰ گروه اجرایی با امکانات کافی آماده خدمات‌رسانی بودند که همین موضوع سبب رفع ۹۵ درصد قطعی‌های برق در ساعات اولیه شده است. مدیر عامل توانیر با بیان اینکه بیش از ۲۰ میلیارد تومان از منابع داخلی شرکت توانیر برای بازسازی شبکه‌های آسیب دیده در استان‌های سیل‌زده اختصاص یافته است ادامه داد: بیش از ۲۳۵۰ روستا متاثر از سیل شدند و شبکه‌های برق آنها آسیب‌ دیده که تا این لحظه ۲۲۷۰ روستا برق‌دار شدند و شرایط آنها پایدار است. این مقام مسوول با اشاره به بی‌برق ماندن ۹۰ روستا در استان لرستان اظهار کرد: نبود امکان دسترسی و وجود یک رودخانه خروشان در مسیر این روستاها، تاکنون مانع از برق‌رسانی به آنها شده است اما نیروهای امدادی با احداث چند کیلومتر خط در حال تلاش برای برق‌رسانی به این روستاها هستند و تا دو روز آینده برق آنها نیز وصل خواهد شد.
 • راهکار رونق تولید برق

  سعید محسنی /مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق اصفهان
  سال‌جاری به نام سال رونق تولید نام‌گذاری شد. انرژی الکتریکی نیز محصول و خدمتی زیربنایی است که می‌تواند با این نام‌گذاری رونقی را برای نیروگاه‌های تولید برق شاهد باشد، اما بشرطها و شروطها.
 • دلیل بازنشدن دریچه برخی سدها در سیلاب‌های اخیر

  ایسنا: مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل درباره انتقادهای اخیر به وزارت نیرو در مورد سیلاب توضیح داد. میثم جعفرزاده با اشاره به آخرین وضعیت سدهای کشور گفت: تا این لحظه هیچ‌کدام از سدهای کشور آسیب ندیده‌اند و تمام سدها در پایداری کامل قرار دارند. درخصوص سدهای خوزستان نیز که حجم زیادی از سیلاب را در خود ذخیره کرده‌اند باید بگویم شرایط نرمال است. وی ادامه داد: درحال‌حاضر سد کرخه، دز، گتوند و در بالادست سد سیمره به لحاظ شرایط فنی بسیار نرمال هستند و از لحاظ ورودی و خروجی و همچنین کنترل و مانیتورینگ نیز شرایط به‌صورت نرمال است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر