آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۴۹۱

 • علاج معضل بدمصرفی برق

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد تعرفه‌گذاری فعلی برق مشترکان خانگی در زمان اوج‌بار و کم‌باری غیرموثر و ناعادلانه بوده و مشترکان پرمصرف کمتر از مشترکان کم‌مصرف جریمه مصارف اوج بار خود را احساس می‌کنند. برای حل این معضل وزارت نیرو به تازگی پیشنهاد داده است با تعیین «الگوی مصرف برق در اوج بار» برای اقلیم‌های مختلف، از مصارف بالاتر از الگوی مصرف در زمان اوج بار جریمه اخذ شود و طبق فرمول دقیقی، این جریمه میان مشترکان کم‌مصرف توزیع شود. در نتیجه در این روش از آنجا که اکثریت مردم از تشویق‌ها بهره‌مند می‌شوند و تنها ۲۰ درصد از کل مشترکان، جریمه می‌پردازند، مشترکان پرمصرف به اصلاح رفتار خود ترغیب می‌شوند و در عین حال نارضایتی عمومی از تغییر تعرفه‌ها کاهش می‌یابد.
 • چارچوب نظام تعرفه‌گذاری جدید

  محمودرضا حقی‌فام سخنگوی صنعت برق
  نظام تعرفه‌گذاری برق در دنیا دو کارکرد اصلی دارد؛ کارکرد نخست تامین منابع مالی برای صنعت برق است و دومین کارکرد این است که بتواند رفتار طبق الگوی مصرف را به مشترکان گوشزد کند؛ به عبارت دیگر سیگنالی است برای اینکه از مصرف بی‌رویه در بخش‌های مختلف مصرف جلوگیری کند. نظام تعرفه‌ای موجود در صنعت برق، تعرفه‌گذاری پله‌ای است که براساس مصارف مشترکان در پله‌های مصرف مختلف مبلغ صورتحساب تعیین و قبوض صادر می‌شوند. ایراد نظام تعرفه‌ای فعلی این است که اصولا برای پرمصرف‌ها، رقم قبض به حدی نیست که باعث اصلاح رفتار مصرفی آنها شود.
 • جزئیات عملیات تعمیرات نیروگاه‌های ایران

  دنیای اقتصاد: بررسی میزان مصرف برق کشور طی چند دهه اخیر نشان می‌دهد نه تنها میزان مصرف برق، بلکه حتی سرانه آن نیز روند صعودی داشته و مسوولان وزارت نیرو نیز همواره خود را ملزم به تامین برق مشترکان دانسته‌اند. با وجود این در بسیاری از سال‌ها میزان حداکثر تقاضای مشترکان از حداکثر توان تولیدی شبکه کل کشور سبقت گرفته و کشور با خاموشی‌های متعدد در ایام تابستان مواجه شده است. همچنین در سال‌های اخیر حوادثی در برخی نقاط کشور رخ داده که یکی از علل آن، فشار بیش از حد به شبکه برق بوده است.

بیشتر