شماره روزنامه ۴۵۸۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۴۰۴

 • ترمزگیر توسعه یک صنعت

  دنیای اقتصاد: خلأهای سیاست‌های جدید ارزی دامن بخش‌های مختلفی از صنایع کشور را گرفته است. در این میان صنایعی که بیش از همه به تامین مواد اولیه نیاز دارند، از حرکت بازمانده و برای تولید محصولات خود گرفتار پیچ‌وخم‌های بسیاری شده‌اند. صنعت تابلوهای برق یکی از همین صنایع است که به‌گفته فعالان اقتصادی این روزها به دلیل سیاست‌های شتاب‌زده تصمیم‌سازان و افت و خیزهای نرخ ارز روزگار خوبی را سپری نمی‌کند. به اعتقاد تولیدکنندگان این صنعت، عمده‌ترین چالش‌های صنعت تابلوهای برق، ریشه در تصمیمات کلان کشور دارد.
 • صنعت سیم و کابل در انحصار شبه‌دولتی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل صنعت سیم و کابل در زمینه تامین مواد اولیه، انحصار دولتی و شبه دولتی موجود در این بخش است و ما خواستار حمایت دولت از بخش خصوصی واقعی هستیم.
 • مصرف برق در مدار ۴۷ هزار مگاوات

  دنیای اقتصاد: مطابق جدیدترین آمار وزارت نیرو پیک مصرف برق در اواخر هفته گذشته به ۴۷هزار و ۶۹ مگاوات رسید، درحالی که پیک مصرف سال گذشته در این بازه زمانی، ۵۱هزار و ۱۶۳ مگاوات گزارش شده بود. بر اساس اعلام شرکت مدیریت شبکه برق ایران، میزان مصرف برق صنایع نیز به ۴ هزار و ۵۲۹ مگاوات رسیده است. تولید روزانه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور شامل نیروگاه‌های برق‌آبی، بادی و خورشیدی نیز ۵ هزار و ۳۵۶ مگاوات گزارش شد. اوج مصرف برق به‌طور معمول در نیمه نخست سال، ساعت‌های ۱۲ تا ۱۷ و ۱۹ تا ۲۳ اعلام شده است.
 • توقف اعلام جداول خاموشی

  دنیای اقتصاد: متولیان وزارت نیرو از توقف اعلام برنامه‌های احتمالی قطع برق خبر می‌دهند و معتقدند وضعیت شبکه برق پس از گذر از شدت گرمای تابستان به وضعیت نرمال بازگشته است. البته به گفته آنها این موضوع به معنای عدم نیاز به صرفه‌جویی نیست. در این رابطه همایون حائری،‌ معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها از هم‌اکنون برای گذر از پیک سال آینده آغاز شده است، اظهار کرد: پایان خاموشی‌ها به معنای عدم نیاز به صرفه‌جویی نیست؛ چرا که ما تا آخرین روز از زمان پیک نیازمند مدیریت مصرف از سوی مشترکان هستیم. وی با بیان اینکه دیگر در هیچ استانی جداول خاموشی منتشر نخواهد شد، تصریح کرد: البته با توجه به کاهش بارندگی‌ها و گرمی هوا به‌طور کلی انتظار می‌رود که مدیریت مصرف در دستور کار تمامی مشترکان قرار گیرد.
 • «مهاب قدس» پیشرو در عرصه‌های جهانی

  «شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس» با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی و تحریم‌هایی که بر کشور تحمیل شده است، به عنوان نماینده‌ شایسته‌ جامعه‌ مهندسی کشور با حضور قدرتمند خود در مناقصات بین‌المللی با حمایت سازمان‌ها، نهادهای مالی و معتبر جهانی از جمله بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه آفریقا و سایر مراجع مهم بین المللی توانست با پیروزی بر رقبای جهانی خود در عرصه‌ صدور خدمات فنی و مهندسی نام خود را در میان ۱۰ شرکت برتر دنیا به ثبت برساند.

بیشتر