شماره روزنامه ۴۵۴۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۳۸۰

 • ریشه تنفس قراردادهای برق

  دنیای اقتصاد: ریشه به بن‌بست رسیدن قراردادهای صنعت برق از کجا نشات می‌گیرد؟ تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که در طول چند دهه گذشته دو موج متفاوت در توقف و فسخ قراردادهای بخش‌خصوصی با دولتی‌ها به پا شده است. در موج نخست؛ ریشه فسخ قراردادها به تحریم‌های بین‌المللی در سال ۸۹ بازمی‌گردد؛ موجی که در نهایت ۲۰۰ قرارداد متوقف شده روی دست فعالان بخش‌خصوصی گذاشت. اما در موج دوم که از اوایل سال ۹۷ آغاز شده معادله‌ها کمی متفاوت‌تر از موج اول است. نوسانات نرخ ارز و تغییر در سیاست‌های ارزی دولت دوازدهم مهم‌ترین دلیل موج دوم تغییر قراردادها به‌شمار می‌روند. به اعتقاد فعالان صنعت برق سیاست‌های جدید ارزی باعث شده تامین مواداولیه با دست‌اندازهای بسیاری همراه شود؛ به‌گونه‌ای که برای رهایی از این مخمصه اقتصادی، حدود ۳۰۰ پروژه‌ و قراردادهای برق جاری تن به تنفس سه‌ماهه داده‌اند.
 • تامین منافع پیمانکاران

  ناصر اسکندری مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره شرکت توزیع نیروی برق استان البرز
  صنعت برق به‌دلیل ارائه اصلی‌ترین زیرساخت کشور و ضرورت توسعه آن متناسب با توسعه کشور از اهمیت خاصی برخوردار است. وابستگی‌های کلیه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و رفاهی جامعه به این بخش از خدمات، اهمیت این بخش را صدچندان کرده است. یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های این صنعت آمادگی تولید برق معادل نیاز مصرف هر لحظه از تغییرات بار مصرفی است. بنابراین سرمایه‌گذاری دراین بخش برای ایجاد ظرفیت مورد نیاز در حداکثر زمان مصرف باید انجام پذیرد تا امکان تامین انرژی برق در کلیه لحظات مقدور باشد.
 • برنامه تبادل برق در ایران

  ایسنا: سخنگوی صنعت برق اعلام کرد: صحبت‌هایی که اخیرا درخصوص توقف صادرات برق به عراق از سوی ایران مطرح می‌شود، اساسا پایه و اساس درستی ندارد و علت اصلی این مساله تنها نیاز کشور در زمان پیک است. محمدرضا حقی‌فام با بیان اینکه در زمان پیک به دلیل افزایش مصرف داخل، برنامه‌ریزی برای صادرات صورت نمی‌گیرد، اظهار کرد: در حال حاضر ایران با کشورهای متفاوتی ارتباطات برقی دارد و این مزیت منطقه‌ای ما است که می‌توانیم به‌عنوان هاب انرژی در منطقه عمل کنیم. وی افزود: در حال حاضر شرایط فعلی کشور اجازه نمی‌دهد که به هیچ کشوری صادرات برق داشته باشیم و مسائلی که گفته می‌شود از یک کشور برق را می‌گرفتیم و به کشور عراق صادر می‌کردیم، به هیچ عنوان صحت ندارد و باید صراحتا اعلام کرد که شرایط پیش آمده موجب شده به شایعات اخیر دامن زده شود. سخنگوی صنعت برق با اشاره به برنامه تبادل برق در ایران گفت: در دنیا این مساله رواج دارد که یک کشور در زمان نیاز، برق را وارد و در زمان دیگری برق را صادر کند. در ایران نیز این مساله با کشورهای همسایه در حال رخ دادن است و اکنون که کشور نیازمند برق است، از کشورهای ارمنستان، ترکمنستان وجمهوری آذربایجان تقاضای برق کرده‌ایم.
 • برآورد اعتبار برای کاهش اتلاف برق

  ایرنا: مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو برآورد می‌کند با اختصاص سالانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار، میزان اتلاف در شبکه توزیع برق طی پنج سال از حدود ۱۱ درصد فعلی به هشت درصد کاهش می‌یابد. عبدالصاحب ارجمند با بیان اینکه کاهش اتلاف برق به تامین منابع مالی بستگی دارد، افزود: با اعتبار سالانه ۷۵۰ میلیارد تومان، می‌توانیم اتلاف شبکه توزیع برق را در طول ۱۰ سال به هشت درصد برسانیم. وی ادامه داد: طرحی با عنوان «طرح کاهش جهادی اتلاف» از سال ۱۳۹۳ در کشور کلید خورد و توانست اتلاف برق را ظرف ۲ سال از ۱۶ درصد به ۱۱ درصد کاهش دهد. مدیر کل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو، اتلاف در شبکه انتقال برق را ۳ درصد ذکر کرد و گفت: اتلاف برق در این بخش به اندازه میانگین جهانی است، اما در شبکه توزیع، باید با به‌روز کردن تجهیزاتی مانند ترانس‌ها و کابل‌ها، اتلاف را به حداقل ممکن برسانیم.
 • کلاف سردرگم قراردادها

  سپهر برزی‌مهر دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  کلاف سردرگم قراردادهای صنعت برق، اگر چه در ظاهر تنها بخش خصوصی را به‌عنوان مجری پروژه‌ها متضرر می‌کند اما واقعیت این است که وزارت نیرو بیشترین هزینه را برای قراردادهای یک‌سویه و سلیقه‌ای شرکت‌های تابعه اش پرداخت می‌کند. موضوع نبود قرارداد تیپ در صنعت برق پیامدهای ناگوار بسیاری داشته است.
 • دولت موانع ورود بخش خصوصی به نیروگاه‌های کوچک را برطرف کند

  ضرورت توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک در کشور با توجه به خاموشی‌‌های اخیر، کمبود منابع آبی و پایین بودن راندمان نیروگاه‌های سیکل ساده و ترکیبی در تولید برق، تلفات انتقال برق در شبکه و استفاده از سرمایه ‌های خرد و ایجاد اشتغال، بیش از پیش احساس می‌شود که نیازمند توجه ویژه دولت به این بخش از تولید کنندگان برق است.

بیشتر