• نسخه تغییر رفتار مصرفی آب

  دنیای‌اقتصاد: کمبود آب به یکی از مسائل حیاتی در منطقه خاورمیانه و به ویژه ایران تبدیل شده است. طبق ارزیابی‌ها مصرف سرانه آب در بخش خانگی ایران نزدیک به دو برابر متوسط جهانی است؛ به‌همین منظور توجه به بخش خانگی در مصرف آب و تلاش برای اصلاح الگوی مصرف جامعه ضرورتی انکارناپذیر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشتر معضلات موجود در مصرف بی‌رویه آب در بخش‌خانگی، ناشی از فقدان آگاهی و آموزش عمومی است. در همین راستا پژوهشگران حوزه آب معتقدند موضوع بحران آب باید در چارچوب سیاست‌های اجتماعی و مشارکت عمومی مورد بررسی قرار گیرد که به این سیستم‌ها، حکمرانی آب گفته می‌شود. یکی از ابزارهای مناسب برای ایجاد آگاهی و تغییر رفتار مصرف‌کنندگان خانگی، بازاریابی اجتماعی است. موضوع اصلی بازاریابی اجتماعی تغییر رفتار داوطلبانه افراد جامعه است. «فصلنامه مجلس و راهبرد» در گزارشی پژوهشی به بررسی نقش بازاریابی اجتماعی در مشارکت عمومی و تغییر رفتار مصرفی آب پرداخته است.
 • پیشنهاد‌های بخش‌خصوصی روی میز دولت

  سپهر برزی‌مهر دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  سال ۱۴۰۰ با عنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری شده است. در بطن مشکلات ساختاری مستمری که سال‌هاست سایه‌اش بر اقتصاد کشور سنگینی می‌کند، تغییر پارادایم‌های سیاستگذاری در سال پربحرانی که با دوران حساس انتقال قدرت به دولت جدید هم همزمان است، بسیار دشوار و حتی دور از ذهن به‌نظر می‌رسد. با این وجود نباید و نمی‌توان از فرصتی که در بطن نامگذاری‌های اقتصادی هر سال به منظور حمایت و توسعه تولید و صنایع کشور نهفته است، چشم پوشید. تشکل‌های اقتصادی و فعالان بخش خصوصی به هر حال ناگزیرند از هر فرصتی هر چند کوچک یا کم‌تاثیر، برای بهبود فضای کسب‌وکار بهره بجویند.
 • نیروگاه اتمی بوشهر به زودی وارد مدار می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: در حالی که با رسیدن پیک مصرف برق به مرز ۶۰ هزار مگاوات و با وجود ظرفیت عملی تولید در مرز ۵۴ هزار مگاوات، تلاش متخصصان صنعت برق کشور برای جلوگیری از خاموشی ادامه داشت، روز گذشته با خروج نیروگاه اتمی بوشهر از مدار بهره‌برداری، هزار مگاوات از ظرفیت عملی تولید برق کشور کاسته شد.
 • تحویل قطعی پروژه «قلعه‌نو» به افغانستان

  گروه شرکت‌ها: اجرای پروژه خط و پست ۲۰/ ۱۱۰کیلوولت قلعه‌نو در افغانستان، به‌صورت EPC شامل احداث خط جدید ۱۱۰کیلوولت تک‌مداره به طول تقریبی ۵۲کیلومتر، از رباط کاشان ترکمنستان تا قلعه‌نو افغانستان و همچنین احداث پست جدید۱۱۰/ ۲۰کیلوولت با یک فیدر خط ورودی و یک فیدر ترانسفورماتور خروجی با ترانسفورماتوری با مشخصات ۱۱۰/ ۲۰ KV- ۱۶/ ۲۲.۵MVA و احداث شبکه توزیعMV & LV در شهر قلعه‌نو واقع در ولایت بادغیس افغانستان است. در جریان اجرای این پروژه، به‌رغم بروز مشکلات و ریسک‌های عملیاتی جاری در منطقه که بارها موجب اخلال در عملیات پروژه و تحمیل هزینه‌های مالی شد، تمامی بخش‌های مختلف پروژه چهارم مردادماه۱۳۹۷ با حضور اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، افتتاح شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در ادامه، شرکت صانیر با وجود کلیه ریسک‌ها و مشکلات جاری در منطقه و در شرایط پاندمی شیوع کووید-۱۹، با حضور مستمر خود در سایت برای رفع ایرادات، به‌منظور بهره‌برداری مناسب و آموزش کارکنان بهره‌بردار طی دوره ۱۸ماهه گارانتی حضور فعال داشته و نهایتا اواخر سال گذشته موفق به تحویل دائم و قطعی پروژه شد.
 • تخمین جهانی مصرف برق بیت‌کوین

  دنیای‌اقتصاد: CBCEI مصرف برق استخراج بیت‌کوین را در دنیا و به‌صورت منطقه‌ای و به تفکیک ۷۶ کشور فعال در این زمینه بررسی کرد. در این مقاله که از سوی کارشناسان معاونت برق و انرژی وزارت نیرو ترجمه شده است، سه پژوهشگر تاثیرات زیست‌محیطی شبکه بیت‌کوین را با استفاده از «داده‌های شاخص مصرف برق بیت‌کوین کمبریج» مورد محاسبه قرار داده‌اند. طبق آخرین محاسبات (آوریل ۲۰۲۱)، شبکه استخراج بیت‌کوین در سال ۱۳۲تراوات‌ساعت برق مصرف می‌کند که ۱۴۰درصد بیشتر از تخمین برق سالانه در ژوئن ۲۰۲۰ است. انرژی الکتریکی مصرف‌شده توسط استخراج‌کنندگان بیت‌کوین در ایران حدود ۵ تراوات‌ساعت در سال ارزیابی می‌شود.
 • چرا سرمایه‌گذاران از صنعت برق گریزانند؟

  دنیای‌اقتصاد: خاموشی‌های امسال نشان‌دهنده درستی هشدارها و نگرانی‌های فعالان صنعت برق نسبت به استمرار مشکلات این صنعت در طول بیش از یک دهه اخیر است. کند شدن و گاه توقف روند سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه نیروگاهی و عدم‌تناسب رشد ظرفیت تولید با برنامه‌های پنج ساله توسعه، عملا دست وزارت نیرو را برای جبران اختلاف ایجادشده بین عرضه و تقاضای برق در گرمای زودرس بهار ۱۴۰۰ بست و به ناچار اعمال خاموشی را به‌عنوان تنها راه‌چاره برای مدیریت مصرف قابل‌توجه برق در این روزها در پیش گرفت.
 • وضعیت هدررفت آب در ایران و جهان

  علی‌اکبر غزلی/ مدیرکل دفتر مدیریت مصرف، خدمات مشترکین و کاهش هدررفت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور
  محدودیت منابع آبی کشور واقعیتی است که چاره‌ای جز هماهنگی و برنامه‌ریزی در راستای استفاده بهینه از آن وجود ندارد. امروزه نه تنها فعالیت در حوزه مدیریت عرضه آب، بدون توجه به مدیریت تقاضا مفهومی نداشته و نتایج مورد انتظار را در پی نخواهد داشت، بلکه در مدیریت منابع آب باید بیشتر به مدیریت تقاضا و مدیریت عرضه توجه کرد. این تغییر نگرش از مدیریت تامین به مدیریت تقاضا با توجه به تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌های پی در پی آن بیش از پیش در کشور احساس می‌شود. شاخص میزان آب بدون درآمد و هدررفت که مهم‌ترین شاخص بهره‌وری شرکت‌های آب و فاضلاب است، به عنوان یک ابزار کارآمد جهت برنامه‌ریزی انجام فعالیت‌ها برای مدیریت تقاضا، کارآیی خود را به اثبات رسانده است.
 • تراز دریاچه ارومیه کاهشی شد

  دنیای‌اقتصاد: براساس آخرین اطلاعات ستاد احیای دریاچه ارومیه درحال‌ حاضر تراز این دریاچه ۲۵/ ۱۲۷۱متر، سطح آن ۳۴۰۵کیلومترمربع و حجم آب آن ۷/ ۴میلیارد مترمکعب گزارش شده است. مقایسه این آمار با اعداد و ارقام سال گذشته نشان می‌دهد طی سال جاری تراز، سطح و حجم آب دریاچه ارومیه کاهش یافته است. برای مثال طی سال گذشته در همین بازه زمانی دریاچه ارومیه بیش از ۶میلیارد متر مکعب آب داشته است. روند کاهشی تراز و سطح آب دریاچه ارومیه ناشی از کاهش بارش‌ها و عدم پرداخت حق‌آبه آن توسط وزارت نیرو است.
 • نقص‌ فنی پایش مصارف آب کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ۹۲درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. این در حالی است که آمار جهانی مصرف آب کشاورزی حدود ۷۰ درصد است. «افت شدید سفره‌های آب زیرزمینی»، «بالا بودن نسبت اراضی آبی»، «کاهش کیفیت منابع آبی»، «رشد جمعیت» و «ضعف در ایجاد مکانیزم‌های کارآ در برنامه برای ایجاد نظام قیمت‌گذاری و تعیین ارزش آب و ارزیابی تولیدات کشاورزی بر مبنای مصرف آب و ضعف و خلأ‌های موجود در قوانین» از مهم‌ترین چالش‌هایی هستند که در این بخش دیده می‌شود.
 • احیای بازپرداخت ریالی تسهیلات ارزی

  دنیای‌اقتصاد: تسهیلات‌گیرندگان از صندوق توسعه‌ملی برای احداث نیروگاه‌های برق به منظور امکان بازپرداخت تسهیلات خود خواستار اجرای مصوبه سال ۱۳۹۴ هیات وزیران و بازپرداخت ریالی تسهیلات شدند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد با توجه به اینکه درآمدهای ناشی از فروش برق به صورت ریالی و به قیمت‌های تکلیفی است و بانک مرکزی درخواست بازپرداخت اقساط به‌صورت ارزی و با نرخ معاملات الکترونیکی ارز (ETS) را دارد، مسائل و مشکلات عدیده‌ای برای سرمایه‌گذاران نیروگاهی درخصوص بازپرداخت اقساط تسهیلات ارزی ایجاد شده است، به‌طوری‌که شرکت‌های تولید برق در شرایط کنونی در دسته بدهکاران بانکی قرار گرفته‌اند و با فشارهای بسیاری روبه‌رو هستند.کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگو با هدف بررسی مشکلات تسهیلات‌گیرندگان از صندوق توسعه ملی برای احداث نیروگاه‌های برق تشکیل جلسه داد. در این نشست مصوبه سال ۱۳۹۴ هیات‌وزیران مورد توجه قرار گرفت. به گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، سندیکای صنعت برق کشور با استناد به این مصوبه خواستار بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافت شده از صندوق توسعه ملی به صورت ریالی است.
 • آمادگی نیروگاه ری در پیک تابستان ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: سال ۹۹ برای فعالان صنعت برق، سال دشوار و پرچالشی بود. اوج‌گیری فشار تحریم‌ها، شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن و نیز استمرار کمبود نقدینگی و رکود در این صنعت، عملا سال گذشته را به یکی از دشوارترین سال‌ها در طول دو دهه گذشته برای صنعت برق کشور بدل کرد. با این حال فعالان صنعت برق تلاش کردند با اتکا به ظرفیت‌های مهندسی و نیروی انسانی، بنگاه‌های خود را در مسیر توسعه نگه دارند. این مساله برای نیروگاه‌ها که همواره از میانه‌های سال باید برای افزایش ظرفیت و ایفای نقش موثر در عبور از پیک سال آینده برنامه‌ریزی کنند، بسیار کلیدی‌تر است.
 • چرا سهام نیروگاه‌ها ریزش کرد؟

  دنیای‌اقتصاد: در شرایط سخت این روزها که مشکلات صنعت برق توان تولید را از نیروگاه‌ها گرفته، به گفته فعالان صنعت برق، مصوبه صورت‌جلسه شماره ۳۴۸ هیات تنظیم بازار برق، بار دیگر امید نیروگاه‌ها را به یأس تبدیل کرده و نه‌تنها رمقی برای نیروگاه‌ها باقی نگذاشته است، سهامداران نیروگاه‌ها را هم به ورطه زیان کشانده است. محمد جعفری اناری، مدیرعامل شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر در این رابطه به «دنیای‌اقتصاد» گفت: صنعت برق برای پیشرفت باید رقابتی شود، وجود نهاد مستقل تنظیم‌گر بخش برق، زیرساخت این تغییر است. وزارت نیرو علاوه بر اینکه خریدار برق از نیروگاه‌ها است، فروشنده برق بوده و وظیفه تنظیم بازار برق را نیز برعهده دارد. وی افزود: در اکثر صنایع از سال ۱۳۹۳ تاکنون حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ درصد رشد قیمت وجود داشته در حالی که صنعت برق تنها کمتر از ۵۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرده که این قیمت بسیار پایین‌تر از قیمت اصلی آن است.
 • سه مطالبه اقتصاد انرژی از دولت جدید

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران، معتقد است تاکنون هیچ‌یک از نامزدهای کسب کرسی ریاست‌جمهوری آینده، برنامه مشخصی در ارتباط با رویکرد دولت متبوع‌شان به اقتصاد انرژی ارائه نکرده‌اند، حال آنکه این بخش از اقتصاد کشور، سه مطالبه و خواسته جدی از دولت سیزدهم دارد. رضا پدیدار با انتقاد از عدم توجه نامزدهای ریاست‌جمهوری به ارائه دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود درباره اقتصاد ملی کشور به ویژه حوزه انرژی، سه خواسته جدی اقتصاد انرژی کشور از دولت سیزدهم را مطرح کرد.
 • انتظارات فعالان صنعت برق از دولت سیزدهم

  دنیای‌اقتصاد: بخش خصوصی صنعت برق انتظارات و مطالبات از دولت سیزدهم را اعلام کرد. خلاصه انتظارات فعالان بخش‌خصوصی از رئیس‌جمهور آینده در حوزه صنعت برق آن است که «اصلاح ساختاری و بنیادی صنعت برق و انرژی» را به‌عنوان یک «هدف ملی» طرح و همه ظرفیت‌های اجرایی خود را برای توسعه صنعت برق و ایجاد جهش آن به‌کار گیرد و به این ترتیب چشم‌اندازی که برای این صنعت به‌عنوان «پیشران صادرات اقتصاد دانش‌بنیان کشور» ترسیم شده محقق کند.«سندیکای صنعت برق ایران» در گزارشی به ۱۱ مطالبه و انتظار بخش خصوصی صنعت برق از دولت آینده پرداخته است.
 • دعوت به خاموشی نیروگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو، حرارت و برودت ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد مصوبه ۳۴۸ هیات تنظیم بازار برق که اخیرا از سوی وزیر نیرو ابلاغ شد، تیر خلاصی به فعالیت نیروگاه‌های فعال در کشور است. در این بیانیه آمده است که وزارت نیرو، صاحبان نیروگاه‌ها را مجبور می‌کند برق را پایین‌تر از هزینه‌ تمام‌شده و صرفا در ۵ ماه از سال بفروشند و ۷ ماه از سال آنها را وادار به خاموشی می‌کند. در این بیانیه اشاره شده است که با وجود کمبود واضح برق در کشور، ظرفیت قابل‌توجهی از نیروگاه‌ها با نرخ‌های اعلام شده امکان تولید برق را نداشته و طبیعتا خاموش خواهند ماند و همچنان‌که در طول سال گذشته تعدادی از نیروگاه‌ها جمع‌آوری شدند این روند نیز دوباره تشدید خواهد شد. این انجمن قویا به صاحبان صنایع، مراکز حساس نظیر بیمارستان‌ها و مراکز خدماتی توصیه کرده اتکای خود را به برق شبکه کم کرده و از روش‌های جایگزین برای تامین برق خود استفاده کنند، چراکه با ادامه سیاست‌های فعلی دست‌کم چند سال آینده را با طعم خاموشی سپری خواهند کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر