ژاپنی‌‌‌ها برای طی کردن یک طبقه هم، از پله برقی استفاده می‌کنند!

ژاپنی‌‌‌ها، سردمدار استفاده بیش از اندازه از برق هستند؛ آنها عادات رفتاری خاصی دارند که شاید در کمترین مناطقی از جهان بتوان دید؛ اینکه توالت‌‌‌هایشان در زمان بلااستفاده بودن نیز با یک انرژی حرارتی گرم می‌‌‌ماند، اینکه جوانان برای طی کوتاه‌‌‌ترین مسیرها از پله برقی استفاده می‌کنند، دستگاه‌‌‌های تهویه مطبوع هوا به صورت مدام روشن می‌‌‌مانند و به سیستم برق‌‌‌رسانی فشار قابل‌توجهی وارد می‌کنند و...

هرچند که این نوع مصرف، نگرانی‌های زیادی برای نهادهای انرژی جهانی و دولت خود ژاپن ایجاد کرده؛ اما آنان همواره برای بهبود این نوع رفتار تلاش کردند. به طور مثال در پی آن بودند که با بهبود و تعمیر زیرساخت‌‌‌های آسیب‌‌دیده برقی، از اتلاف انرژی جلوگیری کنند. اقدام دیگر آنان تغییر سیاست در قبال استفاده از انرژی‌‌‌های تجدید‌پذیر بوده است. آنها در تلاشند تا راهی برای ارتقای سیستم بهره‌‌‌برداری از پتانسیل انرژی خورشیدی پیدا کنند و این درحالی است که این سیاست، با استقبال مردم نیز همراه بوده است. پیش‌بینی شده دولت قادر باشد تا سال ۲۰۲۳ انرژی ۱۸ میلیون خانه را با استفاده از پنل‌‌‌های خورشیدی تامین کند. جالب است بدانید کمپین کولبیز، که در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴ ه.ش.) برای کاهش مصرف برق در ژاپن راه‌‌‌اندازی شد، از ادارات درخواست کرد تا درجه حرارت محیط کاری خود را در حد ۲۸ درجه سانتی‌گراد ثابت نگه دارند. کاهش استفاده از پرینترها، دستگاه‌‌‌های کپی، غیرفعال کردن درب‌‌‌های اتوماتیک، کاهش شمار آسانسورهایی که بی‌وقفه درحال فعالیت هستند نیز، از جمله بندهای این کمپین ویژه ادارات بود.

آمریکایی‌‌‌ها درصورت مصرف بیشتر، باید پول بیشتری هم بپردازند‌!

نوع سیاست آمریکا برای وادار کردن مردم به درست مصرف کردن، اجرای سیاست‌‌‌های قیمت‌گذاری پلکانی برق است. این شیوه به این شکل اجرا می‌شود که درصورت استفاده شهروندان از برق در ساعات اوج مصرف، طرح قیمت‌گذاری اوج مصرف (criticalpricing peak) اجرا می‌شود که بر اساس آن، تعرفه محاسباتی خرید برق، چند برابر بیشتر از حالت عادی است و افزایش می‌‌‌یابد. درکنار این سیاست، شهروندان موظف به انجام اقداماتی در راستای کاهش مصرف برق هستند؛ مثلا باید به صورت دوره‌‌‌ای، برای نوسازی وسایل برقی همچون یخچال یا ماشین لباسشویی اقدام کنند؛ عایق‌کاری ساختمان و واحدها برای نگه‌‌‌داشتن دمای محیط در حال استاندارد و استفاده از لامپ‌‌‌های هوشمند، از جمله این موارد است.

نیوزیلندی‌‌‌ها پرچمدار استفاده از انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر، خصوصا انرژی خورشید هستند!

سیاستگذاری در کشور نیوزیلند، به نحوی پیش رفته که مقامات آن ادعا می‌کنند که تا سال ۲۰۵۰ میزان انتشار کربن در این کشور به صفر خواهد رسید. درحال حاضر، بیش از ۸۰‌درصد برق مصرفی در این کشور، از این منابع تامین می‌شود. آنها به اجرای کمپین‌‌‌های موفق در زمینه نوع مصرف انرژی نیز معروف هستند؛ در سال ۲۰۰۱ کمپینی با عنوان «۱۰ برای ۱۰» در این کشور اجرا شد که طبق آن، دولت برای کاهش داوطلبانه ۱۰‌درصد از مصرف برق در مدت ۱۰ هفته، برنامه‌‌‌ریزی کرده و از تلویزیون و دیگر رسانه‌‌‌ها برای دعوت مردم و آگاه‌‌‌سازی آنان استفاده کرد. در نهایت، این کمپین علاوه بر موفقیت در کاهش ۱۰درصدی مصرف برق، در بخش دولتی موجب صرفه‌‌‌جویی ۱۵ درصدی برق شد.

مردم روسیه همیشه چراغ لوسترهایشان را تمیز نگه می‌‌‌دارند!

روسیه دارای مردمان ذاتا کم‌مصرفی است، آنان فرهنگ صرفه‌‌‌جویی را به خوبی آموخته‌اند و این فرهنگ به طور شگرفی در روزمره زندگی آنان قابل لمس است؛ تاحدی که در زمان خرید وسایل برقی برای منزلشان، از خرید وسایل پرمصرف اجتناب می‌کنند. البته ممنوعیت دولت نیز در این نوع تصمیم‌گیری آنان بی‌‌‌تاثیر نیست. یکی دیگر از عادات رفتاری عجیب مردمان روسیه در این زمینه آن است که لامپ و لوسترهایشان را دائما تمیز نگه می‌‌‌دارند تا نوردهی بهتری داشته باشد. استفاده از رنگ سفید برای دکوراسیون و رنگ پوشش نیز، از دیگر عاداتی است که موجب کاهش نیاز به استفاده از چراغ‌‌‌های متعدد در محیط می‌شود.

فرانسوی‌‌‌ها با کوپن، باید وسایل برقی خود را بهینه کنند!

یکی از سیاست‌‌‌های تشویقی دولت فرانسه برای بهبود مصرف برق توسط مردم، دادن کوپن به آنها، برای خرید وسایل بهینه‌‌‌تر یا تجهیز وسایل برقی قدیمی ‌‌‌و پر‌مصرف است. اقدام دیگری که دولت این کشور دنبال کرده، اعلام سقف میزان مصرف برای خانوارها و بنگاه‌‌‌های صنعتی است که درصورت استفاده بیش از حد، برق قطع خواهد شد!

کمپین با انرژی، ایران را روشن خواهد کرد!

بر اساس آمار رسمی، میزان مصرف برق خانگی ایران به طور سرانه برابر با ۱۰۲۲ کیلووات ساعت است. میزان تولید برق کشور تا سال ۲۰۲۱ طبق آمارهای رسمی ‌‌‌برابر با ۳۶۳ تراوات ساعت در سال بوده است. ناترازی انرژی، همواره در کشور جزو دغدغه ویژه مسوولان در حوزه‌‌‌های مختلف خصوصا وزارت نیرو بوده است. اما شوربختانه به دلیل عادات نه‌چندان بهره‌‌‌ور مصرف انرژی (چه در بخش خانگی و چه در بخش صنعتی)، این ناترازی انرژی همچنان پایدار و گریبان‌‌‌گیر صنایع ماست!