آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۸۸۵

 • پشت‌پرده تحریم گازی روسیه

  دنیای‌اقتصاد-سعید نادری: اگرچه آمریکا و روسیه در توافق اوپک‌پلاس با هم همکاری کردند اما کماکان دو کشور در زمینه‌های مختلف حوزه انرژی رقابت شدیدی دارند. روسیه که بزرگ‌ترین منابع گازی جهان را در اختیار دارد به شدت در تلاش است تا باقیمانده پروژه خط‌لوله نورد استریم ۲ که گاز طبیعی را از این کشور به آلمان منتقل می‌کند، تکمیل کند. با این حال، تحریم‌های آمریکا علیه این کشور این امر را با دشواری همراه کرده است. به‌رغم تحریم‌ها، روسیه اعلام کرده این پروژه استراتژیک را تا پایان سال‌جاری میلادی تمام می‌کند.
 • دولت نیجریه یارانه‌های سوخت را حذف کرد

  تسنیم: نیجریه با سقوط قیمت نفت یارانه‌های سوخت را برمی‌دارد. این اقدام ۲ میلیارد دلار برای دولت نیجریه صرفه‌جویی مالی دارد. به‌گزارش خبرگزاری بلومبرگ، نیجریه از سقوط قیمت نفت برای اعمال سیاستی استفاده کرده که بیش از دو دهه است قصد دارد آن را اجرایی کند: برداشتن یارانه‌های سوخت.
 • بهره‌برداری از ظرفیت پالایش روسیه شدیدا کاهش می‌یابد

  شانا: مقدار بهره‌گیری از ظرفیت پالایش نفت‌خام روسیه در ماه ژوئن امسال با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو می‌شود.
 • گفت‌وگوی ملک سلمان و ترامپ درباره بازار جهانی نفت

  شانا: رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا و پادشاه عربستان درباره شرایط بازارهای جهانی نفت‌خام گفت‌وگو کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ و ملک‌سلمان روز جمعه ۱۹ اردیبهشت، در گفت‌وگویی تلفنی در میان تنش‌های موجود بین دو کشور درباره تولید نفت عربستان، بر همکاری مشترک دفاعی ایالات‌متحده و عربستان سعودی تاکید کردند. جاد دیر، سخنگوی کاخ‌سفید اظهار کرد: دو طرف درباره اهمیت ثبات بازارهای جهانی انرژی به توافق رسیدند و بر همکاری مشترک دفاعی ایالات‌متحده و عربستان سعودی تاکید کردند. وی افزود: رئیس‌جمهوری آمریکا و پادشاه سلمان همچنین به‌ترتیب درباره دیگر مسائل مهم منطقه‌ای و دوجانبه و همکاری آنها به‌عنوان رهبران گروه‌های جی۷ و جی۲۰ گفت‌وگو کردند. دونالد ترامپ، روز دوشنبه یکم اردیبهشت‌ اعلام کرد که واشنگتن به‌عنوان اقدامی برای حمایت از صنعت حفاری داخلی تضعیف‌شده این کشور، درحال بررسی احتمال توقف ورود محموله‌های نفت‌خام از عربستان سعودی است.
 • ثبت‌نام گازسوز کردن خودروها از هفته آینده آغاز می‌شود

  ایسنا: قائم‌مقام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز ثبت‌نام متقاضیان گازسوز کردن خودروها خبر داد و گفت: برای پاسخ دادن به نیازهای متقاضیان و صاحبان خودرو یک سایت در دامنه شرکت پالایش و پخش طراحی شده است. قاسمی ده چشمه، با بیان اینکه سایت www.gcr.niopdc.ir تا هفته آینده فعال می‌شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه این سایت به زیرساخت‌های ثبت احوال و ... وصل است، همین موضوع موجب شده تا روند کار به‌صورت اصولی‌تری پیش برود. وی با بیان اینکه متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت و ارائه شماره ملی و موبایل خود مراحل بعد را پیگیری کنند، تاکید کرد: این سایت اطلاعات غلط را برداشت نمی‌کند و در کارگاه‌ها نیز این اطلاعات چک و براساس آن نوبت‌دهی و پیامک برای مالکان خودرو ارسال می‌شود.
 • کویت خواهان کاهش وابستگی به نفت شد

  ایسنا: امیر کویت در سخنرانی تلویزیونی هشدار داد افت شدید قیمت‌های نفت، سرمایه‌گذاری‌ها و سایر دارایی‌ها تاثیر منفی روی اقتصاد این کشور خواهد گذاشت. شیخ صباح الاحمد الصباح از همه احزاب خواست برنامه‌ای پیشنهاد دهند که مخارج دولت را منطقی کرده و وابستگی به نفت را کاهش دهد تا اقتصاد ثابت و پایداری بنا شود. امیر کویت گفت: پاندمی ویروس کرونا اقتصاد جهانی را تکان داده و کویت هم بخشی از اقتصاد جهانی است. وی اظهار کرد: کویت فردا با چالش بزرگ و کم سابقه‌ای مواجه است و این کشور باید خود را در برابر شوک‌های بیرونی که از شیوع ویروس کرونا به وجود آمده است، حفاظت کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر