آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۸۲۰

 • ظهور قوی سیاه در بازار نفت

  دنیای‌اقتصاد: در ادامه نگرانی‌ها از ویروس کرونا، قیمت نفت خام آمریکا دوشنبه شب سطوح زیر ۵۰ دلار را نیز تجربه کرد. هرچند در معاملات دیروز تا حدودی شاهد بهبود بهای طلای سیاه بودیم، اما همچنان نگرانی‌ها نسبت به آینده اقتصاد چین باقی مانده است. به این ترتیب، قیمت نفت نسبت به اوج اخیر خود بیش از ۲۰ درصد کاهش داشته که در ادبیات مالی به این وضعیت «فاز خرسی» می‌گویند. اکنون، خرس‌ها (سمبلی از معامله‌گران با انتظارات کاهشی) فعالیت بیشتری پیدا کرده و فشار بر قیمت‌ها را تشدید کرده‌اند. تحلیلگران جهانی معتقدند ویروس چینی به منزله «قوی سیاه» بازار نفت است؛ کرونا نه‌تنها از نظر زمان وقوع غافلگیرکننده بود، بلکه از لحاظ اثراتی که بر تقاضای نفت خواهد داشت، فضای نامعلومی را ایجاد کرده است. بنابراین وضعیتی نادر و غیرقابل پیش‌بینی برای بازار نفت ایجاد شده که مشابه قوی سیاه بر خلاف تصورات عمومی است. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام، سهم بالایی در رشد سالانه تقاضای جهانی دارد. طبق برآوردهای بلومبرگ، کرونا حدود ۲۰ درصد از تقاضای نفت چین را کاهش خواهد داد و همین امر اثری جدی بر قیمت‌‌ها گذاشته است. در چنین شرایطی گمانه‌هایی از مداخله اوپک پلاس مطرح شده است و برخی به نشست اضطراری این صادرکنندگان نفتی به‌منظور کاهش تولیدات دل بسته‌اند.
 • کاهش دستبرد به خطوط انتقال نفت

  ایسنا: مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران گفت: در مدتی که قیمت فرآورده و بنزین افزایش پیدا کرد، انگیزه برای دستبرد به خطوط نفت افزایش یافت. اما نظارت‌هایی که در این راستا صورت گرفت و حضور خط‌بان‌ها موجب شد میزان سرقت‌ها نسبت به سال‌های پیش کاهش پیدا کند.
 • کشف بزرگ‌ترین میدان گازی جهان در ۱۵ سال اخیر

  ایسنا: دبی و ابوظبی موفق شدند بزرگ‌ترین کشف گاز طبیعی جهان را از سال ۲۰۰۵ انجام دهند. شیخ محمد بن‌زاید آل‌نهیان، ولیعهد ابوظبی و محمد بن‌رشید آل‌مکتوم، نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی در پیام‌های توییتی نوشتند: ذخایر جبل‌علی که بین دو امیرنشین امارات‌متحده‌عربی قرار دارد، ۸۰ تریلیون فوت مکعب منابع گاز دارد.امارات‌متحده‌عربی در تلاش برای خودکفایی در تامین گاز تا سال ۲۰۳۰ است و این اقدام اجازه خواهد داد وابستگی خود به واردات از قطر را که در دو سال و نیم گذشته درگیر اختلافات دیپلماتیک بوده است کاهش دهد.
 • احتمال کاهش قیمت فروش نفت عربستان به آسیایی‌ها

  شانا: ممکن است عربستان قیمت رسمی فروش برای بیشتر انواع نفت‌خام صادراتی به کشورهای آسیایی را در ماه مارس کاهش دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر