آرشیو روزنامه شماره ۴۸۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۸۰۰

 • تبخیر تنش در بازارها

  دنیای‌اقتصاد: روند بازارها پس‌از کاهش تنش در منطقه خاورمیانه معکوس شد. در بازارهای جهانی قیمت طلا و نفت سقوط کرد و بازارهای سهام صعودی شد. اونس طلا که بامداد چهارشنبه مرز ۱۶۰۰ دلاری را برای لحظاتی لمس کرد، در معاملات روز جمعه و پس‌از اطمینان از پایان تنش به قیمت ۱۵۴۸ دلاری رسید. همچنین در بازار طلای سیاه، نفت برنت که به دنبال احتمال تشدید تنش‌های منطقه‌ای اوج‌گرفته و به بیش از ۷۱ دلار بر بشکه رسیده بود، با فروکش گمانه‌ها از شکل‌گیری رویارویی نظامی با افت شدید قیمت مواجه شد. به‌طوری‌که طلای سیاه روز گذشته با نوسان محدودی نزدیک به ۶۵ دلار بر بشکه معامله شد؛ قیمتی که حتی از قیمت‎های پیش‌از حمله تروریستی آمریکا کمتر بود. در عین حال، بازارهای جهانی سهام جز چند مورد، همگی در خلأ تقاضای ذخایر امن، فرصت اوج‌گیری خود را از دست ندادند و بازهم به سمت رکورد تاریخی خود روانه شدند. در بازار داخلی نیز قیمت سکه رکورد کاهش روزانه را جابه‌جا کرد و پشت مرز ۵ میلیون تومان عقب‌نشینی کرد. دلار نیز به یک کانال پایین‌تر پرتاب شد. در بازار داخلی نیز عمده معامله‌گران عامل اصلی سقوط قیمت‌ها را کاهش تنش‌های سیاسی عنوان می‌کنند.به گفته آنان با تعدیل ریسک‌های غیراقتصادی سمت و سوی انتظارات تغییر کرد.
 • نفتی که به ارزش ۱۰۰ دلار بر بشکه معامله شد

  دنیای‌اقتصاد: نوعی از نفت در استرالیا با قیمت نزدیک به ۱۰۰ دلار در هر بشکه یعنی با اختلاف قیمت شدیدی نسبت به نفت شاخص برنت به فروش رفته است.
 • آخرین فاز توسعه‌نیافته پارس‌جنوبی در مسیر توسعه

  تسنیم: مدیرعامل گروه پتروپارس بر ضرورت سرعت بخشیدن به فعالیت‌ها و فرآیند آماده‌سازی نهایی جکت فاز ۱۱ پارس‌جنوبی برای نصب در موقعیت خود تاکید کرد.بیژن زنگنه، وزیر نفت، مهرماه سال‌جاری در این خصوص گفت: «توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی تعیین تکلیف شده به‌طوری که شرکت چینی به‌طور کامل کنار رفته و شرکت پتروپارس تمامی سهم این قرارداد را برای اجرا در فاز نخست به‌عهده گرفته است.»
 • پیشنهاد وام ۵ میلیون تومانی برای دوگانه‌سوز کردن خودروها

  شانا: سرپرست مدیریت سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: مذاکراتی برای اعطای وام ۵ میلیون تومانی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای شخصی با یکی از بانک‌های خصوصی کشور انجام شده است.حسن قلی‌پور اظهار کرد: در صورت به نتیجه رسیدن این مذاکرات و اجرایی شدن آن، این تسهیلات بلاعوض نخواهد بود اما بخش زیادی از هزینه‌های دوگانه‌سوز کردن خودرو را پوشش می‌دهد.
 • افزایش کرایه نفتکش‌ها در خلیج‌فارس

  ایسنا: مالکان نفتکش‌ها کرایه حمل نفت در مسیر خاورمیانه به چین را در پی اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی که فضای منطقه را متشنج کرد، افزایش داده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر