آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۷۴۷

 • حس تغییر در بازار نفت

  دنیای اقتصاد: نفت هفته گذشته تحت تاثیر اخبار متضادی قرار گرفت که از روند مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا به گوش می‌رسید. در حالی که چین از توافق بر سر کاهش تعرفه‌ها خبر می‌داد، ترامپ در آخرین روز معاملاتی هرگونه موافقت با کاهش تعرفه‌ها را رد کرد. با این حال در نهایت طلای سیاه روز جمعه در جهت صعودی قرار گرفت و بازدهی مثبت هفتگی را از خود به جا گذاشت. قیمت هر بشکه نفت برنت هفته گذشته بیش از ۸۰ سنت معادل ۳/ ۱ درصد رشد کرد و به ۵۱/ ۶۲ دلار بر بشکه رسید. نفت‌خام آمریکا نیز بیش از یک دلار معادل ۸/ ۱ درصد بازدهی را به ثبت رساند و در معاملات پایانی هفته روی قیمت ۲۴/ ۵۷ دلار بر بشکه ایستاد که بیشترین قیمت طی ۶ هفته اخیر محسوب می‌شود. مهم‌ترین عامل رشد هفتگی قیمت‌ها به بی‌تفاوتی بازار نفت به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در روز جمعه باز می‌گردد. در واقع به نظر می‎رسد با وجود اظهارات ترامپ، بازار نفت به این جمع‌بندی رسیده که تغییراتی در روند مذاکرات تجاری حاصل شده است. افزایش تعداد قراردادهای خالص خرید یا انتظار برای رشد قیمت نفت در بازار آتی عامل دیگری است که از خوش‌بینی معامله‌گران به مذاکرات تجاری خبر می‌دهد.
 • افزایش تولید نفت عربستان

  شانا: نظرسنجی موسسه پلاتس نشان داد در شرایطی که اوپک تشدید کاهش تولید نفت را بررسی می‌کند، تولید نفت عربستان افزایش یافته است. این نظرسنجی نشان می‌دهد که تولید نفت عربستان در ماه اکتبر امسال به ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید و این مساله سبب شد تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در مجموع به ۲۹ میلیون و ۷۱۰ هزار بشکه در روز برسد. در ماه اکتبر امسال ونزوئلا، امارات و لیبی نیز تولید خود را افزایش دادند و این مساله افت تولید کشورهایی همچون اکوادور، آنگولا، عراق و نیجریه را جبران کرد.
 • دو طرح فناورانه پالایشگاه تبریز در نمایشگاه رینوتکس

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت: این مجموعه در هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری (رینوتکس) با دو طرح ابتکاری و فناورانه تولید روغن پایه گروه ۲ و تغییر کاربری واحد تبدیل کاتالیستی به واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک شرکت کرده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» غلام رضا باقری دیزج افزود: تغییر کاربری واحد تبدیل کاتالیستی به واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک کار ابتکاری و فناورانه کارشناسان پالایشگاه تبریز با هدف تبدیل نفتای سبک به محصول ایزومریت است که برای این طرح،۱۰ میلیون یورو هزینه شده است. وی همچنین با اشاره به اجرای طرح بنزین‌سازی جدید ادامه داد: هدف از اجرای این طرح افزایش و ارتقای کیفی بنزین تولیدی به استاندارد EU-IV به میزان یک میلیون لیتر در روز است که برای این طرح نیز ۲۶۵ میلیون یورو هزینه شده است.
 • واردات نفت چین رکورد زد

  ایسنا: راه‌اندازی پالایشگاه‌های جدید و تثبیت سود پالایش باعث شد واردات نفت خام به چین در اکتبر به رکورد بالایی صعود کند. محاسبات رویترز بر مبنای آمار دولتی چین نشان داد واردات نفت چین که بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان است، در اکتبر ۵/ ۱۱ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد کرد و به ۷۲/ ۱۰ میلیون بشکه در روز رسید. آمار واردات اکتبر بالاتر از سپتامبر بود که طی آن چین ۰۴/ ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرده بود. مجموع واردات نفت چین در سپتامبر بر مبنای سالانه ۱۱ درصد رشد داشت و نخستین ماه از آوریل بود که واردات این کشور بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز بود. با وجود نوسان حاشیه سود پالایش در ماه‌های اخیر و اشباع فرآورده‌های نفتی، به لطف شرکت هنگلی پتروکمیکال که پالایشگاه جدیدی را اوایل امسال راه‌اندازی کرد و ظرفیتش را تا پایان ماه مه به ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد، تقاضا برای نفت خام در چین همچنان رو به رشد است. همچنین پالایشگاه ژیجیانگ پتروکمیکال به ظرفیت ۴۰۰ هزار بشکه در روز فعالیت‌ش را آغاز کرد و تقاضا برای نفت را بالا برد. به‌علاوه سایر پالایشگاه‌های مستقل هم به‌دلیل ثابت ماندن حاشیه سود پالایش در اواخر تابستان، نرخ فرآوری نفت را نسبتا بالا نگه داشتند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر