آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • سلطان سودسازی در راه بورس جهانی

  دنیای‌اقتصاد: با اعلام چند تاریخ از سوی تلویزیون رسمی عربستان، به‌نظر می‌رسد عرضه اولیه سهام آرامکو در بازار سهام پس از تاخیرهای فراوان سرانجام رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت. اهمیت این عرضه اولیه به بزرگی آن است تا آنجا که نام «بزرگ‌ترین عرضه اولیه تاریخ» را به آن اختصاص داده‌اند. آرامکو در سال گذشته میلادی با ثبت درآمد خالص سالانه ۱۱۱ میلیارد دلاری، سودآورترین شرکت دنیا لقب گرفت. به گزارش رویترز، آرامکو سعودی قصد دارد یکشنبه هفته آینده (سوم نوامبر)، آغاز عرضه اولیه خود را اعلام عمومی کند. رویترز این خبر را به نقل از سه منبع آگاه که به طور مستقیم با این موضوع در ارتباط هستند اعلام کرده است. با اعلام خبری مشابه از سوی شبکه تلویزیونی العربیه، می‌توان گفت زمان عرضه اولیه بخشی از سهام آرامکو در بورس داخلی عربستان به شکل رسمی مورد تایید قرار گرفته و نهایی شده است. هرچند این شبکه تلویزیونی دولتی نیز با استناد به منابع آگاه این خبر را اعلام کرده اما به واسطه نزدیکی به دولت سعودی نمی‌توان در صحت آن تردید کرد. پیش از این اخباری مبنی بر عرضه بخشی از سهام آرامکو در تاریخ ۲۰ نوامبر (۲۷ مهر) منتشر شده بود اما این تاریخ به تاخیر افتاد تا IPO آرامکو نهایتا تا پایان سال‌جاری میلادی تعیین‌تکلیف شود؛ اتفاقی که حالا قطعی به‌نظر می‌رسد.
 • مورد عجیب واردات LNG آمریکا

  ایسنا: با وجود اینکه آمریکا یک صادرکننده بزرگ LNG است، از روسیه که رقیب ژئوپلیتیکی به‌شمار می‌رود LNG وارد می‌کند.
 • دو روز افت مداوم در بازار نفت

  دنیای‌اقتصاد: قیمت نفت روز گذشته برای دومین روز معاملاتی پیاپی کاهش یافت. نگرانی از افزایش موجودی انبارهای نفتی آمریکا و محو شدن خوش‌بینی‌ها به مذاکرات تجاری پکن و واشنگتن مهم‌ترین عوامل نوسانات نزولی در بازار نفت بودند. نفت خام آمریکا روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶ به وقت تهران) حدود ۵/ ۱ درصد کاهش یافت و به زیر ۵۵ دلار بر بشکه رسید. بر این اساس این نفت شاخص طی دو روز معاملاتی گذشته بیش از ۶/ ۱ دلار افت قیمت را تجربه کرده است. نفت برنت نیز با افت بیش از یک درصدی به زیر ۶۱ دلار بر بشکه رسید که این نرخ نسبت به آخرین معاملات هفته گذشته بیش از یک دلار کمتر بود.
 • ابطال و مسدودی ۴۶۷ کارت سوخت غیرمجاز در منطقه یزد

  شانا: مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه یزد از ابطال و مسدودی ۴۶۷ کارت سوخت غیرمجاز توسط گروه‌های کنترل و نظارت خبر داد. به گزارش شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه یزد، عبدالرضا انتظاری گفت: در ۶ ماه دوم سال ۹۷ تاکنون، نسبت به شناسایی کارت‌های سوخت غیرمجاز در جایگاه‌ها اقدام شده که نتیجه آن مسدود کردن ۴۶۷ کارت سوخت بوده است. وی افزود: این تعداد کارت براساس بازدیدهای انجام‌شده و ارسال گزارش‌های اولیه به کمیته رسیدگی به تخلفات که مبادرت به سوختگیری غیرمجاز می‌کردند، شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی مسدود یا ابطال شد. انتظاری با بیان اینکه این نظارت‌ها به‌صورت مستمر در جایگاه‌های عرضه سوخت برای حفظ سرمایه‌های ملی و جلوگیری از عرضه خارج از شبکه، با حضور گروه‌های کنترل و نظارتی در حال انجام است، از شهروندان خواست با حفظ و حراست از کارت سوخت شخصی خود از در اختیار گذاشتن کارت سوخت خود به دیگران خودداری کنند.
 • تاکید عربستان و آمریکا بر همکاری در بازار نفت

  تسنیم: عربستان سعودی و آمریکا اعلام کردند برای امنیت عرضه انرژی در سراسر جهان همکاری می‌کنند. به گزارش رویترز، شاهزاده عبدالعزیز بن‌سلمان وزیر نفت عربستان و ریک پری وزیر نفت آمریکا روز دوشنبه در ریاض دیدار و تاکید کردند دو کشور برای اطمینان از امنیت عرضه انرژی جهان همکاری خواهند کرد. بن‌سلمان و پری در مورد بازارهای نفت، نقش اوپک و کشورهای تولید‌کننده نفت خارج از این سازمان در تنظیم تولید نفت، رسیدن به ثبات در بازارهای نفت و تهدیدها علیه تاسیسات نفتی در خلیج فارس گفت‌وگو کردند. وزیر نفت عربستان همچنین با وزیر نفت نیجریه دیدار کرده و در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری بین دو کشور، بازارهای نفت و همکاری بین اوپک و متحدانش برای حفظ ثبات بازار مذاکره کردند. وزیر نفت عربستان بر نقش این کشور به‌عنوان یک عرضه‌کننده مطمئن نفت خام در رسیدن به ثبات بازار و تعهد کامل آن برای تامین این کالای استراتژیک تاکید کرد. این در حالی است که حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو به شدت جایگاه عربستان به‌عنوان یک تامین‌کننده مطمئن نفت را متزلزل کرده است. وزیر نفت نیجریه بعد از این دیدار اعلام کرد که عربستان آماده است که در صورت لزوم تولیدات خود را کاهش دهد.

بیشتر