آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۷۳۸

 • صعود قیمت نفت به کانال ۶۰ دلار

  دنیای اقتصاد: روند صعودی بهای طلای سیاه در معاملات روز گذشته، با وجود تحمل فشار همچنان افزایشی بود. روند رو به رشد قیمت‌ها از چهارشنبه هفته گذشته و با افت چشمگیر ذخایر تجاری نفت خام آمریکا آغاز شد. عامل دیگری که روز گذشته باعث حفظ بهای نفت خام برنت بالای محدوده ۶۰ دلار شد؛ انتظار برای اقدامات احتمالی اوپک و همراهانش برای کاهش بیشتر تولیدات زیر سایه نگرانی‌های اقتصادی بود. همچنین افزایش انتظارها برای تصویب یک کاهش ۲۵/ ۰ درصدی دیگر در نرخ بهره در آمریکا، به‌عنوان دیگر عامل تقویت قیمت نفت شناسایی شده است. فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا، هفته آینده نشستی دو روزه خواهد داشت که طی آن در رابطه با انتظار ایجاد شده در بازار تصمیم‌گیری خواهد شد.
 • مهلت ۲ ماهه آمریکا به شرکت‌ها برای تسویه قراردادهای خود با کاسکو چین

  تسنیم: وزارت خزانه‌داری آمریکا یک معافیت دو ماهه برای شرکت‌ها در نظر گرفت تا معاملات خود را با شرکت کشتیرانی کاسکوی چین متوقف کنند. این شرکت ماه گذشته به اتهام حمل نفت خام ایران توسط آمریکا تحریم شد.
 • مذاکرات روس‌ها و سعودی‌ها برای همکاری نفتی در آفریقا

  ایسنا: شرکت لوک اویل روسیه سرگرم مذاکره با شرکت آرامکوی سعودی درباره پروژه‌های مشترک احتمالی خارج از روسیه و عربستان سعودی و احتمالا در نقاطی از آفریقاست.
 • تداوم خرید نفت چین از ایران

  تسنیم: آمارهای گمرکی چین نشان می‌دهد این کشور به‌رغم تحریم‌های آمریکا همچنان از ایران نفت وارد می‌کند و خرید نفت شرکت‌های چینی از ایران در ماه سپتامبر به حدود ۵۳۹ هزار تن رسیده است.به گزارش خبرگزاری رویترز، آمارهای گمرکی چین نشان می‌دهد عربستان در ماه سپتامبر همچنان بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت چین بوده است. حمله پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان در ۱۴ سپتامبر که موجب تعطیلی نیمی از تولید نفت این کشور شد، احتمالا تاثیر خود را در آمارهای ماه اکتبر نشان خواهد داد. براساس آمارهای اداره کل گمرک چین، میزان صادرات نفت عربستان به چین در ماه سپتامبر به ۱۷/ ۷ میلیون تن معادل حدود ۷۴/ ۱ میلیون بشکه در روز رسیده است که نسبت به ۷۹/ ۷ میلیون تن ماه آگوست کاهش نشان می‌دهد.
 • معافیت دو ساله آمریکا برای اداره میدان گازی ایران

  ایسنا: وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز شرکت «سریکا انرژی» را برای اداره میدان Rhum در دریای شمال که شرکت ملی نفت ایران ۵۰ درصد در آن سهم دارد، به مدت دو سال دیگر تمدید کرد.معافیت صادره ازسوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌های آمریکایی مانند تامین‌کنندگان خدمات میدان نفتی اجازه می‌دهد با وجود تحریم‌های واشنگتن علیه ایران، در این میدان فعالیت کنند. معافیت یک‌ساله ابتدا در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ و پس از اعلام تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام شد و معافیت جدید تا ۲۸ فوریه سال ۲۰۲۱ اعتبار دارد. میچ فلگ، مدیرعامل شرکت «سریکا انرژی» اظهار کرد: میدان Rhum سومین میدان بزرگ تولیدکننده گاز در دریای شمال انگلیس در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ است. وی در بیانیه‌ای گفت: دریافت این مجوز و تضمین مربوط به آن، نتیجه فوق العاده‌ای است که از این دارایی ارزشمند انگلیسی حمایت می‌کند. بر اساس گزارش رویترز، سریکا ۵۰ درصد سهم در میدان Rhum دارد که سال میلادی گذشته از شرکت BP خریداری کرد. سهم ایران از درآمد این میدان در یک حساب امانی گذاشته می‌شود.

بیشتر