آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۷۲۱

 • واکنش بزرگان نفتی به عقبگرد تقاضا

  دنیای اقتصاد: «بازار نفت دچار اختلال شده است»؛ این واضح‌ترین پیامی بود که از سوی سران نفتی حاضر در سومین مجمع بین‌المللی «انرژی‌ویک» روسیه صادر شد. یکی از مهم‌ترین دلایل ارسال این پیام، می‌تواند بازگشت قیمت هر بشکه نفت خام برنت به ۴ درصد کمتر از پیش از حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان در روز پنج‌شنبه گذشته است. به این ترتیب طی حدود سه هفته، نه‌تنها جهش قیمت حدودا ۲۰ درصدی شاخص نفت خام برنت بر اثر حملات بی‌سابقه به تاسیسات نفتی سعودی‌ها کاملا از بین رفت، بلکه قیمت‌ها به محدوده‌ای پایین‌تر از سطوح قیمتی پیش از حملات رسیده است. حمله ده‌ها پهپاد به تاسیسات نفتی بقیق و خریص در شرق عربستان، باعث خروج ۷/ ۵ میلیون بشکه در روز از تولیدات عربستان از بازار نفت شد. با این حال این اختلال عرضه که از روز ۱۴ سپتامبر آغاز شده بود، تا پایان این ماه از سوی عربستان سعودی برطرف شد.
 • زنگنه: یک جانبه‌گرایی در حال تهدید دنیاست

  ایرنا: وزیر نفت ضمن تاکید بر اینکه یکجانبه‌گرایی درحال تهدید دنیاست و اروپایی‌ها هم با رفتارهای دولت آمریکا موافق نیستند، گفت: ایران دوست همه است و به نظر من در این منطقه به هیچ‌وجه دشمنی نداریم. بیژن زنگنه شامگاه پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران ایرانی در مسکو اظهار کرد: ما آماده هستیم به همراه دیگر کشورهای منطقه با هم امنیت خلیج‌فارس و تنگه هرمز را حفظ کنیم و این کار باید از سوی خودمان (کشورهای حوزه خلیج‌فارس) انجام شود. وی افزود: کشورهای منطقه ایران را دوست خود بدانند زیرا ایران دوست همه است و به هیچ‌وجه در این منطقه به نظر من دشمنی نداریم و دشمن در خارج از منطقه قرار دارد و هر اختلافی بوده نیز ایران در آن پیش‌قدم یا ایجادکننده آن نبوده است.
 • عربستان ۳۰ هزار تن بنزین از هند خرید

  تسنیم: آرامکو ۳۰ هزار تن بنزین از شرکت ریلاینس اینداستریز هند پس از حمله‌ها به تاسیسات نفتی عربستان خرید. این اقدام بخشی از طرح عربستان برای مقابله با کمبود احتمالی نفت برای عمل به تعهداتش در عرضه نفت به مشتریان خود بود.یکی از منابع صنعتی گفت: «ریلاینس اینداستریز دو روز پس از حمله‌ها از آرامکو سفارش داشت. آرامکو درخواست کرده بود این محموله‌ها سریعا تحویل داده شود چون نمی‌خواست در عرضه به مشتریانش اختلالی ایجاد شود». این حمله‌ها ۷/ ۵ میلیون بشکه در روز یعنی حدود نیمی از تولید نفت عربستان را متوقف کرد. ریلاینس اینداستریز سهم قابل توجهی از نفت خام مورد نیاز خود را از آرامکو می‌خرد و محصولات پالایشی مثل بنزین به این شرکت می‌فروشد. روز دوشنبه، ریلاینس اینداستریز اعلام کرد آرامکو با جایگزین کردن درجه‌های سوخت به تعهدات خود در عرضه نفت عمل کرده است در حالی که به این شرکت اطمینان داده بود همان اندازه و درجه نفتی را که می‌خواهند در اکتبر تحویلشان می‌دهد.
 • عدم استقبال مردم از کارت سوخت شخصی

  ایسنا: نایب رئیس و عضو هیات‌مدیره اتحادیه جایگاه‌داران سوخت گفت: همچنان مردم نسبت به استفاده از کارت سوخت شخصی خود بی‌تفاوت هستند و تا زمانی که کارت سوخت جایگاه‌داران در اختیارشان قرار می‌گیرد، مردم تمایلی به استفاده از کارت سوخت شخصی ندارند.ولی عطاپور با بیان اینکه در حال حاضر جایگاه‌ها در حال سرویس‌دهی به مردم هستند و با اشاره به ایجاد مشکلاتی با اجرای طرح الزام استفاده از کارت سوخت اظهار کرد: در حال حاضر برای مردم چندان تفاوتی ندارد که از کارت سوخت جایگاه‌ها یا از کارت سوخت شخصی استفاده کنند. وی با اشاره به موضوعی که وزیر نفت به تازگی اعلام کرده که قرار است سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران کاهش پیدا کند، اظهار کرد: این مساله هنوز به ما اعلام نشده و ما هیچ اطلاعی از آن نداریم و لازم است که وزارت نفت اطلاعات درستی در این باره اعلام کند.

بیشتر