آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۷۰۰

 • پنج بازی‌ساز بازار نفت

  دنیای اقتصاد: بازار نفت از ابتدای سال جاری میلادی روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشته است. چراکه از هر دو سمت عرضه و تقاضا عواملی در کار هستند که گاهی قیمت‌ها را به پایین و گاهی به بالا می‌کشانند. این نوسانات در حالی بوده که اوپک از ابتدای سال با تعدادی کشور غیرعضو این سازمان متحد شده تا با کاهش تولید، بازار نفت را متعادل نگاه دارد. تغییرات شدید قیمتی نشان می‌دهد که این سازمان و توافق آن موفق عمل نکرده است. به گفته کارشناسان افزایش بازیگران بازار نفت مهم‌ترین عامل کاهش قدرت اوپک و عدم‌توانایی این سازمان برای کنترل قیمت‌ها است. در حال حاضر در هر دو سمت عرضه و تقاضا بازیگران مهمی در بازار نفت وجود دارند. «فوربس» در گزارشی از ۵ بازیگر مهم نام برده است که در حال و آینده مهم‌ترین نقش را در تعیین قیمت نفت ایفا می‌کنند و بر این باور است که این کشورها مهم‌ترین نقاط مورد توجه برای این بازار به شمار می‌روند.
 • سرویس دوپاکته کارت سوخت راه‌اندازی شد

  ایسنا: مدیرکل مهندسی عملیات و راهبری سرویس شرکت ملی پست از راه‌اندازی سرویس دو پاکته کارت سوخت با هدف برگشت دادن کارت سوخت مالکانی که کارت‌های آنها در استان یا منطقه‌ای دیگر نگهداری می‌شود، خبر داد. محسن وطن‌پرست با بیان اینکه برخی کارت‌های سوخت به دلیل نقص، تشابه نشانی یا تغییر محل سکونت مالک، در استان یا منطقه‌ای غیر از استان یا منطقه محل سکونت فرد نگهداری می‌شوند، افزود: پست مصمم است این کارت‌ها را نیز تحویل دهد. به همین دلیل این سرویس از ابتدای شهریور در تمامی باجه‌های پستی کشور راه‌اندازی شده است.
 • توفان دوریان به مخازن ذخیره نفت آمریکا آسیب زد

  تسنیم: توفان دوریان سقف مخازن ذخیره نفت خام در جزیره گرند باهاما را با خود برد و باعث نشتی نفت در این جزیره شد. به گزارش بلومبرگ، شرکت اکوئینور نروژ مالک این ذخایر نفتی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «طبق اطلاعاتی که تاکنون به دست آورده‌ایم، سقف ۵ مخزن از بین رفته‌اند. ما نمی‌دانیم باد آنها را با خود برده یا به داخل مخازن افتاده‌اند.»
 • موافقت اکسون با فروش ۲۰ میلیارد دلار دارایی‌های نفت و گاز

  ایسنا: شرکت آمریکایی اکسون موبیل موافقت کرد دارایی‌های نفت و گاز خود در نروژ را در قراردادی به ارزش ۴ میلیارد دلار به فروش رساند. به گزارش اویل پرایس، اکسون موبیل سهم حداقلی خود در ۲۰ میدان نفت و گاز را که در حال‌حاضر توسط شرکت‌های اکوئینور و شل اداره می‌شوند به فروش می‌رساند و به این ترتیب به حضور طولانی خود در بخش بالادستی نروژ پایان می‌دهد.
 • انهدام باند قاچاقچیان سوخت در آب‌های هرمزگان

  فارس: فرمانده دریابانی هرمزگان، از شناسایی و انهدام یک باند قاچاقچیان خارجی سوخت و کشف محموله سوختی قاچاق در مرزهای آبی این استان خبر داد. سرهنگ حسین دهکی اظهار کرد: در جهت انهدام این باند قاچاقچیان خارجی، اقدامات اطلاعاتی پیچیده و مراقبت‌های ویژه، تلاش‌های شبانه‌روزی و فعالیت بی‌وقفه توسط مرزبانان استان هرمزگان صورت گرفته است تا این باند را که به‌صورت کلان اقدام به قاچاق می‌کردند، شناسایی کنیم و تحت اشراف اطلاعاتی قرار بگیرند. با اقدام به موقع مرزبانان و در یک عملیات سریع و غافلگیرانه، محموله سوخت قاچاق در آب‌های شهرستان سیریک شناسایی و توقیف شد که در این عملیات، یک فروند یدک‌کش خارجی توقیف و ۲۸۳ هزار و ۹۰۰ لیتر سوخت قاچاق از نوع گازوئیل به ارزش ۳۲۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون ریال کشف شد. دهکی خاطرنشان کرد: در این رابطه ۱۲ متهم خارجی تبعه فیلیپین دستگیر شدند و اقدامات قانونی از طریق مراجع قضایی به‌صورت ویژه در حال پیگیری است.
 • تصمیم روسیه برای احداث خط لوله جدید گاز به چین از طریق مغولستان

  تسنیم: رئیس‌جمهور مغولستان اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از پیشنهاد مغولستان برای ساخت یک خط لوله ترانزیت گاز به چین از طریق این کشور حمایت کرده است.
 • انعقاد قرارداد احداث واحد گوگردسازی جدید پالایشگاه تبریز

  گروه بنگاه‌ها: قرارداد پروژه احداث واحد گوگردسازی جدید شرکت پالایش نفت تبریز در راستای کاهش آلاینده‌های زیست محیطی پالایشگاه با شرکت طراحی و ساختمان نفت (ODCC) منعقد شد.

بیشتر