آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۹۱

 • فرصت نفتی ایران در جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: جنگ تجاری آمریکا و چین که در بیش از یک سال و نیم گذشته در جریان بوده و افت و خیزهای بسیاری را تجربه کرده است، از هفته پیش وارد فاز جدیدی شد چراکه چین نه‌تنها با وضع تعرفه بر واردات ۷۵ میلیارد دلار کالای آمریکایی بعد از ماه‌ها بار دیگر اقدامات ترامپ را تلافی کرد، بلکه با قرار دادن «نفت‌خام» در لیست کالاهای مشمول تعرفه، گام جدیدی در این مسیر برداشت. تعرفه واردات ۵ درصدی بر نفت آمریکا به این معناست که قیمت هر بشکه نفت این کشور برای پالایشگران چینی حدود ۳ دلار افزایش خواهد یافت. این موضوع واردات نفت از آمریکا را از به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی خارج خواهد کرد.
 • بهره‌برداری از ۲ پروژه ایمنی و گمرکی در منطقه ویژه پارس

  شانا: همزمان با هفته دولت، دروازه‌های گمرکی منطقه پارس ۲ کنگان و ایستگاه آتش‌نشانی شماره ۵ این منطقه به بهره‌برداری رسید. به گزارش سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، سیدپیروز موسوی، مدیرعامل این سازمان با اشاره به تجمیع ۱۷ دروازه گمرکی در پارس ۲ کنگان گفت: هم‌اکنون فقط دو دروازه گمرکی اصلی در ضلع شرقی و غربی منطقه مستقر شده است که این موضوع کاهش فرآیندهای ورود و خروج کالا و تسهیل جابه‌جایی کالا میان صنایع مستقر در این منطقه را در پی خواهد داشت.
 • ابلاغ نظام‌نامه مسوولیت‌های اجتماعی در نفت

  ایسنا: روز گذشته وزیر نفت همزمان با برگزاری چهارمین همایش مسوولیت اجتماعی صنعت نفت، «سیاست‌ها و نظام‌نامه نحوه ایفای مسوولیت‌های اجتماعی در صنعت نفت» را ابلاغ کرد.
 • یک کشور دیگر به جمع صادرکنندگان نفت پیوست

  ایسنا: کنیا با ارسال یک محموله نفت خام، نخستین کشور شرق آفریقا شد که به جمع کشورهای صادرکننده نفت خام می‌پیوندد. به گزارش شبکه الجزیره، با این حال کنیا به سال‌ها زمان نیاز دارد تا زیرساخت لازم برای بهره‌برداری تجاری کامل از پتانسیل تولید خود را احداث کند. محموله بیش از ۲۰۰ هزار تن نفت خام روز دوشنبه گذشته در مراسمی صادر شد اما احتمال بروز تنش‌هایی بر سر نحوه تقسیم ثروت نفتی کنیا وجود دارد. اوهورو کنیاتا، رئیس‌جمهور کنیا در مارس قانون نفت سال ۲۰۱۹ را امضا کرد که به موجب آن، ۷۵ درصد از درآمد نفتی به دولت مرکزی، ۲۰ درصد به شهرستان‌های تولیدکننده نفت و ۵ درصد به جوامع بومی تعلق می‌گیرد. نخستین محموله نفت کنیا در راستای طرح پایلوت میان دولت کنیا و شرکای شرکتی شامل شرکت آفریقا اویل، شرکت اکتشافی تولو اویل انگلیس و توتال فرانسه، به شرکت «چم چاینای یو کی لیمیتد» فروخته شد. بر اساس این گزارش، شرکت تولو برآورد کرده که میدان تورکانا ۵۶۰ میلیون بشکه نفت خام دارد اما رسیدن به پتانسیل تولید کامل که ۱۰۰ هزار بشکه در روز تا سال ۲۰۲۴ برآورد شده، مستلزم سرمایه‌گذاری در زیرساخت از جمله حفاری و خطوط لوله است.
 • طرح ایران برای دور زدن تنگه هرمز از طریق خط لوله نفتی عراق - سوریه

  تسنیم: تهران با بغداد در مورد احتمال بازگشایی یک خط لوله که ایران را از طریق عراق به سوریه متصل می‌کند صحبت کرده است تا دیگر مجبور نباشد از تنگه هرمز برای انتقال نفت در خلیج فارس استفاده کند.
 • بارگیری عرشه‌های یک‌هزار تنی میدان هندیجان

  شانا: عرشه‌های یک‌هزار تنی سکوهای ۷ و ۸ میدان هندیجان در مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران بارگیری شد. مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: همزمان با پنجمین روز هفته دولت، عملیات بارگیری (load out) عرشه‌های سکوهای ۷ و ۸ میدان هندیجان در منطقه بهرگان هریک به وزن حدود هزار تن، از کارگاه ساخت شرکت ایزوایکو واقع در بندرعباس انجام شد. حمید بُوَرد افزود: این عرشه‌ها توسط بوژی از محل کارگاه روی بارج شهید تندگویان در اسکله کارگاه قرار گرفت و پس از عملیات اجرایی تکمیلی برای نصب روی جکت سکوهای ۷ و ۸ میدان هندیجان واقع در منطقه بهرگان به این میدان فرستاده خواهند شد. مدیرعامل شرکت نفت فلات‌قاره ایران اضافه کرد: عملیات نصب پایه‌های سکو (جکت‌های سکوی ۷ و ۸) و خطوط لوله زیردریایی جریان نفت پیش از این انجام شده و عملیات نصب کابل دریایی در اردیبهشت امسال به پایان رسیده است. بُوَرد بیان کرد: هدف از نصب این عرشه‌ها، تولید ایمن و افزایش تمهیدات مورد نیاز به منظور ازدیاد برداشت در سال‌های آینده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر