آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۶۵

 • صورتحساب اشتغال یارانه‌ای

  دنیای اقتصاد: اعلام رتبه اول ایران در جهان در پرداخت یارانه انرژی موضوع پرداخت‌های انتقالی را داغ کرد. عموما حمایت‌های یارانه‌ای دولت‌ها با سه هدف دنبال می‌شود که شواهد کاملی علیه آنها وجود دارد. در نمونه اول، یارانه بنزین با هدف حمایت از عموم مصرف‌کنندگان پرداخت می‌شود که عملا براساس آمار واقعی، قشر ضعیف کمترین بهره را از آن دارند. دومین هدف کمک به تولید است. اما اختصاص برق ارزان‌قیمت به واحدهای کشاورزی و تولیدی در نهایت به استخراج بیت‌کوین به جای توسعه اقتصادی منجر شد. بهانه سوم یارانه‌ها اما اشتغال‌زایی است که بار دیگر از سوی آمارها مردود می‌شود. بخش مهمی از پرداخت یارانه انرژی در بخش گاز صورت می‌گیرد که سهم بالایی در تولید سیمان دارد، بنابراین انتخاب این صنعت می‌تواند شاهد مناسبی از هدفمندی پرداخت‌های انتقالی با هدف ایجاد شغل باشد. مجموع یارانه پرداختی به تولید سیمان کشور سالانه حدود ۹۰۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود؛ حال آنکه سود این شرکت‌ها در سال گذشته ۱۵۰۰ میلیارد تومان (یک ششم یارانه دریافتی) بوده است. اگر این یارانه را به میزان افراد شاغل در صنعت سیمان تقسیم کنیم، ماهانه ۳۷ میلیون تومان سهم هر نفر می‌شود. دریغ آنکه دریافتی شاغلان این صنعت به طور متوسط ۸۰ درصد کمتر است که یک بار دیگر اهداف کور توسعه یارانه‌ای را افشا می‌کند.
 • خرید نفت ایران از سوی چین ادامه دارد

  دنیای اقتصاد: چین به‌عنوان بزرگ‌ترین خریدار نفت در آسیا، ماه گذشته میلادی حدود ۸۶۰ هزار تن از ایران نفت خام خریداری کرده است. به این ترتیب با وجود تحریم‌های سرسختانه آمریکا علیه ایران، جریان نفت کشور به سمت چین همچنان ادامه دارد حتی اگر میزان آن به کمترین سطح در ۹ سال گذشته رسیده باشد. به گزارش بلومبرگ، آمار رسمی گمرک چین در روز جمعه نشان داد که این کشور در ماه ژوئن (خرداد-تیر) ۸۵۵ هزار و ۶۳۸ تن برابر با ۲۰۹ هزار بشکه در روز از ایران نفت خام وارد کرده است. این میزان واردات کمتر از ماه مه و همچنین کمترین سطح از میانه ۲۰۱۰ به این سو بوده است. با وجود خطر گرفتار شدن چین به عواقب تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این کشور همچنان به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد. اخیرا یک شرکت چینی به علت خرید نفت از ایران مورد تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.
 • آهنگ آهسته رشد مصرف جهانی نفت

  ایسنا: رشد مصرف جهانی نفت از اواسط سال ۲۰۱۸ متوقف شده و با وجود تلاش‌های اوپک و متحدانش، پایین رفتن قیمت‌های نفت را اجتناب‌ناپذیر کرده است. به گزارش رویترز، هجده کشور مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان که هر یک روزانه بیش از یک میلیون بشکه محصولات نفتی مصرف می‌کنند، در حدود دوسوم از مصرف جهان سهم دارند و بنابراین عامل مهمی برای تقاضای جهانی به‌شمار می‌روند.
 • طرح عربستان برای جدایی ازتنگه هرمز

  تسنیم: عربستان در راستای کاهش وابستگی به تنگه هرمز در طرحی ۲ ساله قصد دارد ظرفیت انتقال نفت از طریق خط لوله شرق به غرب عربستان را ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

بیشتر