آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۳۶

  • پرش نفت با سقوط پهپاد

    دنیای اقتصاد: همزمان با افزایش تنش میان ایران و آمریکا در آب‌های نزدیک به تنگه هرمز در پنج‌شنبه گذشته قیمت دو نفت شاخص بازار بیشترین رشد روزانه را از ابتدای سال‌جاری میلادی به ثبت رساندند. بامداد این روز یک فروند پهپاد آمریکایی پس از نقض حریم هوایی ایران، توسط نیروی هوافضای سپاه‌پاسداران مورد اصابت قرار گرفت. با انهدام این پهپاد به‌عنوان نشانه‌ای از بالاگرفتن تنش‌ها در منطقه، شاخص نفت خام برنت ۳/ ۴ درصد و شاخص نفت خام آمریکا نیز ۳/ ۵ رشد روزانه را به ثبت رساندند. رشد قیمت طلای سیاه در معاملات روز گذشته و تحت‌تاثیر افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک ادامه داشت. انفجار این پهپاد پس از حمله به دو نفتکش در آب‌های دریای عمان (که منشأ آنها مشخص نشده)، دومین تنش جدی طی یک هفته گذشته در نزدیکی تنگه هرمز بوده است. روزانه حدود ۱۷ میلیون بشکه نفت خام از مسیر تنگه هرمز راهی بازارهای جهانی می‌شود. کارشناسان انتظار دارند با جدی شدن تنش‌های ژئوپلیتیک در اطراف این شاهراه نفتی، قیمت‌ها به راحتی به محدوده ۱۰۰ دلار بر بشکه صعود کنند. معامله‌گران بازار آتی نفت خام حدود یک ماه پیش از این، زیر سایه تحریم نفتی آمریکا علیه ایران و افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک منطقه با محوریت ایران و آمریکا، شرط‌بندی بر سر نفت ۱۰۰ دلاری را در معاملات آغاز کرده بودند.
  • تداوم کاهش تولید اوپک

    ایسنا: منابع اوپک اظهار کردند با وجود منقضی شدن مدت اجرای توافق کاهش تولید جهانی، تولیدکنندگان نفت خلیج‌فارس تولیداتشان را در ماه میلادی آینده در چارچوب اهداف اوپک حفظ خواهند کرد. بر اساس گزارش رویترز، منابع آگاه در اوپک به رویترز اظهار کردند تولید نفت عربستان سعودی که بزرگ‌ترین صادرکننده عضو اوپک است در ژوئن مشابه سطح ماه مه خواهد بود و تولید این کشور در جولای مطابق با سهمیه توافق شده تحت پیمان کاهش تولید اوپک خواهد بود.
  • قرارداد ۵۳ میلیارد دلاری اکسون موبیل آمریکا با عراق به مشکل خورد

    تسنیم: مجموعه‌ای از اختلافات در قرارداد و نگرانی‌های امنیتی روند قرارداد ۵۳ میلیارد دلاری اکسون‌موبیل آمریکا با عراق را دچار مشکل کرده است.

بیشتر