• بومرنگ توافق اوپک‌پلاس

  دنیای اقتصاد: آیندگان از سال ۲۰۲۰ در تاریخ صنعت نفت به‌عنوان سالی پر از رخدادهای شوک‌آور، حیاتی و در برگیرنده تصمیمات تاریخی، سازنده و گاه‌مخرب یاد خواهند کرد. جنگ نفتی عربستان و روسیه در ماه‌های پیشین و سقوط نفت وست تگزاس اینترمدییت تا دامنه منفی قیمتی و قطع‌شدن زنجیره تقاضای جهانی بر اثر شیوع کرونا و محدودیت‌های آمد و شد در سراسر جهان بازار نفت را به ورطه‌ای تاریخی کشاند. کشورهای تولید‌کننده نفت اوپک و غیراوپک با توافق کاهش تولیدی حدود ۷/ ۹ میلیون بشکه در روز توانستند تا حد زیادی کنترل بازار را در دست گیرند و به شکل موفقیت‌آمیزی، کشورها به توافق کاهش تولید پایبندی نشان دادند و قیمت‌ها تا حدی بازیابی شد. اما موفقیت این توافق می‌تواند به عاملی برای قربانی شدن و شکست این توافق نیز تبدیل شود. با افزایش تقاضا در چین و بهبود قیمت‌ها، کشورهایی چون روسیه مایل‌اند تا میزان تولید را طبق توافق اوپک‌پلاس افزایش دهند یا حتی ممکن است مانند گذشته بار دیگر به شکل خودسرانه از کاهش تولید سر باز زنند و با آغاز جنگ نفتی دیگری، بازار جهانی این بار سقوطی شدیدتر را تجربه کند.
 • نفت عربستان گران‌تر می‌شود

  ایسنا: انتظار می‌رود عربستان سعودی قیمت فروش همه گریدهای نفتی خود را که در ژوئیه به مشتریان آسیایی می‌فروشد، افزایش دهد اما حاشیه سود ضعیف پالایش احتمالا افزایش قیمت‌ها را محدود نگه خواهد داشت.
 • واردات نفت کره‌جنوبی کاهش یافت

  تسنیم: اطلاعات وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره‌جنوبی نشان می‌دهد واردات نفت‌خام این کشور در ماه مه ۲/ ۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته و به ۲/ ۷۷ میلیون بشکه رسیده است.
 • اقتصاد امیرنشین نفتی امارات کوچک می‌شود

  تسنیم: پیش‌بینی می‌شود اقتصاد امیرنشین ابوظبی که بیشتر تولید نفت امارات را به‌عهده دارد ۵/ ۷ درصد در سال‌جاری میلادی به‌خاطر سقوط قیمت نفت و همه‌گیری ویروس کرونا کوچک شود. به گزارش پایگاه خبری «اس اند‌پی گلوبال‌پلتس»، انتظار می‌رود اقتصاد ابوظبی که بیشتر تولید نفت امارات را برعهده دارد، بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ به‌طور متوسط ۲/ ۲ درصد رشد کند.پیش‌بینی می‌شود این امیرنشین به‌طور متوسط ۸/ ۲ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۰ نفت تولید کند که نسبت به ۱/ ۳ میلیون بشکه تولید شده در ۲۰۱۹ پایین‌تر است.
 • کاهش ۵۰ درصدی مشعل‌سوزی در پالایشگاه ششم پارس‌جنوبی

  ایسنا: مدیر پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس‌جنوبی گفت: این پالایشگاه در سال‌جاری با تکمیل بخش‌های مختلف تولید محصولات خود را افزایش می‌دهد و اکنون شاهد تحقق ۵۰درصدی کاهش مشعل‌سوزی ناشی ازتوقف‌های اضطراری در پالایشگاه ششم هستیم.
 • بهترین ماه تاریخ طلای سیاه

  دنیای‌اقتصاد: شدت نوسان در بازار نفت طی چند ماه گذشته به حدی رسیده است که در ماه آوریل پایین‌ترین قیمت نفت را شاهد بودیم و در می بهترین بازدهی ماهانه برای نفت‌خام آمریکا رخ داد. ماه گذشته میلادی، بهای نفت شاخص وست تگزاس اینترمدییت ۸۸ درصد افزایش یافت که با اختلاف بزرگ‌ترین رشد ماهانه تاریخ به‌شمار می‌آید. پیش از این در سپتامبر ۱۹۹۰ این نفت شاخص ۶/ ۴۴ درصد افزایش یافته بود که بیشترین رشد را در یک ماه نشان می‌داد. در این میان، نفت برنت نیز ۸۱/ ۳۹ درصد در این بازه زمانی افزایش یافت که بهترین ماه این شاخص از سال ۱۹۹۹ به حساب می‌آید.
 • احتمال برگزاری زودهنگام نشست اوپک‌پلاس

  تسنیم: رئیس دوره‌ای اوپک طی نامه‌ای به اعضای اوپک‌پلاس پیشنهاد داد اجلاس آینده تولیدکنندگان نفت اوپک و متحدانش موسوم به اوپک‌پلاس، در چهارم ژوئن (۱۵ خرداد) برگزار شود. برگزاری این اجلاس برای نهم و دهم ژوئن برنامه‌ریزی شده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد عرقاب، وزیر انرژی الجزایر که همزمان ریاست دوره‌ای اوپک را هم برعهده دارد در این نامه نوشت مذاکراتی با برخی وزرا در مورد برگزاری زودهنگام این نشست انجام داده است تا تعیین سهمیه‌های عرضه تولیدکنندگان را تسهیل کند.
 • آمریکا به‌دنبال تحریم‌های جدید علیه نورد استریم ۲

  تسنیم: سناتورهای آمریکا به‌دنبال وضع تحریم‌های اضافی بر پروژه خط لوله نورد استریم ۲ هستند. روسیه با این پروژه گاز خود را به آلمان صادر می‌کند. تلاش‌های قبلی آمریکا برای توقف این پروژه ۱۰ میلیارد دلاری ناموفق بوده است.
 • بنزین در ونزوئلا گران شد

  ایسنا: نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد که قیمت بنزین در این کشور از ابتدای ژوئن افزایش خواهد یافت. در یک تغییر تاریخی پس از چند دهه عرضه بنزین به قیمت تقریبا مجانی، هر لیتر بنزین از روز دوشنبه در جایگاه‌های سوخت سراسر ونزوئلا ۵هزار بولیوار معادل ۵/ ۲ سنت آمریکا فروخته خواهد شد. در ۲۰۰ جایگاه هم بنزین به قیمت گران‌تر و معادل ۵۰ سنت آمریکا در هر لیتر فروخته می‌شود. سهمیه بنزین هر خودرو به ۱۲۰ لیتر در هر ماه محدود خواهد شد. مادورو در سخنانی در کاخ ریاست جمهوری ونزوئلا اعلام کرد: هموطنان عزیزم این یک جنگ سخت است. آمریکا هر شرکتی را که برای ونزوئلا بنزین می‌آورد، مجازات می‌کند.
 • افزایش صادرات نفت عربستان به آمریکا

  شانا: واردات نفت آمریکا هفته گذشته افزایش یافت و حدود نیمی از آن از عربستان وارد شد؛ زیرا تولیدکنندگان خارجی سهم بازار را از تولیدکنندگان آسیب‌دیده شیل آمریکا در دست گرفتند. به گزارش فایننشال‌تایمز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که عرضه نفت‌خام عربستان به ایالات‌متحده در هفته منتهی به ۲۲ ماه مه حدود یک میلیون بشکه در روز افزایش یافت و به یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسید؛ درحالی‌که واردات تجاری نفت آمریکا از همه کشورها به ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسید و حدود ۴۰ درصد بیش از هفته قبلی بود. آرمیتا سن، از مدیران موسسه انرژی اسپکت، در این باره گفت: کشتی‌ها پیش از توقف جنگ قیمتی ارسال شده بودند و ارسال آنها در تاریخ ۱۲ آوریل متوقف شد و پس از آن برای کاهش تولید با روسیه به توافق رسیدند. محدودیت‌های عرضه در ماه مه آغاز شد؛ اما تحلیلگران معتقدند که میزان آسیب واردات نفت عربستان به عرضه شیل آمریکا اکنون درحال روشن شدن است.
 • فرار سرمایه‌ها از نفت دریایی

  دنیای اقتصاد- سعید نادری: طی چهار سال گذشته روزانه حدود ۲۰ دکل حفاری در خلیج مکزیک در میان سنگ‌های زیر دریا به دنبال برداشت نفت بوده‌اند. داده‌های شرکت خدمات نفتی بیکرهیوز در هفته گذشته نشان می‌دهد که این تعداد به ۱۲ دکل کاهش پیدا کرده است که جز در یک دوره استثنایی، پایین‌ترین آمار هفتگی تعداد دکل‌های فعال حفاری در خلیج مکزیک از سال ۲۰۰۰ تاکنون محسوب می‌شود.
 • کسری درآمد ۱۲ میلیارد دلاری توتال فرانسه

  ایسنا: مدیرعامل غول نفتی فرانسوی توتال اعلام کرد که با کسری درآمد حداقل ۱۲ میلیارد دلار به دلیل سقوط قیمت نفت مواجه شده که یک سوم بالاتر از برآورد دو ماه پیش است. توتال در ماه مارس طرحی را برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها اعلام و حدود ۹ میلیارد دلار کسری درآمد به دلیل بحران در بازار نفت را پیش‌بینی کرد. اما پاتریک پویانه، مدیرعامل توتال اکنون اعلام کرده که این شرکت ناچار است کاهش هزینه بیشتری انجام دهد. مدیرعامل توتال در مارس اعلام کرده بود که این شرکت کاهش هزینه به میزان بیش از۳ میلیارد دلار را هدف قرار داده است.
 • تعمیر خط انتقال گاز ایران به ترکیه تا پایان خرداد

  ایسنا: خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه در دوازدهم فروردین‌ماه از سوی نیروهای پ.ک.ک در نزدیکی مرز ایران منفجر و جریان گاز به ترکیه از ایران قطع شد. طبق گفته مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران پیش‌بینی می‌شود که احتمالا تا پایان خردادماه صادرات گاز به ترکیه از سر گرفته شود. در حالی‌که پیش‌بینی می‌شد مشکل ایجادشده در خط لوله انتقال گاز ایران به آنکارا ظرف چند روز برطرف شود، اما اکنون به‌رغم اینکه نزدیک به دو ماه از این حادثه گذشته، هنوز اقدام جدی در این زمینه رخ نداده است.
 • تولید نفت اوپک ۶ میلیون بشکه در روز کاهش یافت

  تسنیم: ۱۳ عضو اوپک به‌طور متوسط ۷۷/ ۲۴ میلیون بشکه در روز نفت در ماه می‌ تولید کردند که حدود ۶ میلیون بشکه کمتر از ماه آوریل بود. به گزارش خبرگزاری رویترز، تولید نفت اوپک در ماه می‌ به پایین‌ترین حد طی دو دهه گذشته رسید. عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک بخش زیادی از تولید خود را پایین آورده‌اند، این در حالی است که نیجریه و عراق هنوز برای تعهد به سهمیه خود طبق قرارداد کاهش تولید اوپک تعلل می‌کنند. ۱۳ عضو اوپک به‌طور متوسط ۷۷/ ۲۴ میلیون بشکه در روز نفت در ماه می ‌تولید کردند که ۹۱/ ۵ میلیون بشکه کمتر از ماه آوریل بود.
 • هراس نفت از تنش‌های واشنگتن و پکن

  دنیای‌اقتصاد: قیمت نفت خام روز چهارشنبه در بازار‌های جهانی در پی بالاگرفتن تنش میان چین و ایالات‌متحده آمریکا بر سر مساله هنگ‌کنگ که به وخامت بیشتر رابطه بین این دو ابر قدرت اقتصادی جهان منجر شده و اعلام موضع کاخ کرملین درباره آینده توافق اوپک‌پلاس، کاهش یافت. با وجود این، کماکان امیدواری‌هایی به ادامه کاهش عرضه نفت و افت موجودی نفتی آمریکا وجود دارد که خبر از بهبود احتمالی تقاضا می‌دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر