آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۱۹

 • برندگان جهانی تحریم نفتی

  دنیای اقتصاد: اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا به بروز فرصت‌هایی برای برخی کسب‌وکارها منجر شده است. فعالیت‌هایی که در دورانی غیر از تحریم، چندان سودده نیست. از جمله این فعالیت‌ها شرکت‌هایی هستند که تردد کشتی‌ها را ردیابی می‌کنند و با تقاضای جدی از سوی معامله‌گران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مواجه می‌شوند. در سوی دیگر، شرکت‌های حقوقی قرار دارند که با هدف شناسایی تحریم‌ها و فروش اطلاعات حاصل از آن متولد می‌شوند. جالب توجه اسامی کارکنان سابق نظامی و اقتصادی آمریکایی در لیست مدیران این شرکت‌هاست.
 • بازار نفت تا پایان امسال متعادل می‌شود

  ایسنا: وزیر نفت کویت پیش‌بینی کرد بازار نفت تا پایان امسال متعادل خواهد شد، اما کار اوپک هنوز پایان نیافته است. خالد الفاضل گفت: هنوز ابهاماتی پیرامون رشد تقاضا برای نفت به دلیل نگرانی‌ها نسبت به تأثیر منفی اختلافات تجاری چین و آمریکا روی اقتصاد جهانی وجود دارد. از سوی دیگر رشد تولید شیل آمریکا همچنان ادامه دارد.این دورنمای مبهم داشتن یک برنامه عرضه واضح در نیمه دوم سال را برای اوپک و متحدانش دشوار کرده است.
 • هند قصد دارد واردات نفت ایران را از سر بگیرد

  هفته‌ها پس از توقف واردات نفت از ایران، دولت مودی قصد دارد واردات از این کشور را از سر بگیرد و به دنبال راه‌هایی برای پرداخت با روپیه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا است.
 • احتمال ۳ برابر شدن صادرات نفت روسیه به آمریکا

  شانا: به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اگرچه دولت آمریکا پیش از این تولیدکنندگان انرژی در روسیه را مورد تحریم‌هایی قرار داد که دسترسی آنها را به سرمایه‌گذاری و فناوری محدود کرد، به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها به‌زودی واردات نفت از روسیه را جایگزین واردات از ونزوئلا می‌کنند.در نیمه نخست ماه مه امسال، آمریکا ۵ میلیون بشکه نفت و فرآورده‌های نفتی از روسیه وارد کرد، در حالی که این رقم در کل ماه فوریه امسال ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه بود. ممدوح سلامه، اقتصاددان جهانی نفت گفت: پالایشگران آمریکایی واردات نفت از روسیه را افزایش می‌دهند، زیرا عرضه نفت ونزوئلا مختل شده است، هرگونه افزایش واردات نفت آمریکا از روسیه به‌عنوان پوششی برای مطالبات نفتی روسیه از ونزوئلا در نظر گرفته خواهد شد.افزایش واردات نفت آمریکا از روسیه، تصمیم شرکت‌های خصوصی آمریکایی بوده و ربطی به دولت آمریکا ندارد. از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون، واردات نفت آمریکا از روسیه با ۴۰ درصد کاهش روبه‌رو بوده است.
 • زنگنه: مذاکره با هندی‌ها برای توسعه میدان فرزادB

  خانه ملت: وزیر نفت تحریم‌ها را دلیل احتمالی چینی‌ها در تعلل برای آغاز همکاری با ایران جهت تکمیل فاز ۱۱ پارس‌جنوبی عنوان کرد و گفت: احتمال توسعه میدان گازی فرزاد B توسط شرکت ایرانی وجود دارد با این اوصاف اولویت وزارت نفت قرارداد با هندی‌ها است. بیژن زنگنه به آخرین وضعیت تکمیل ساخت فاز ۱۱ پارس‌جنوبی اشاره کرد و گفت: همچنان در حال صحبت و رایزنی با چینی‌ها برای تکمیل فاز ۱۱ هستیم البته آنها تا چند وقت گذشته ایران بودند که به تازگی کشور را ترک کرده‌اند.

بیشتر