آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۶۰۸

 • آتش نفتی در منطقه

  دنیای اقتصاد: برخی تاسیسات انتقال نفت در خاک عربستان روز گذشته مورد حمله چند پهپاد قرار گرفت. این دومین حمله به تاسیسات نفتی منطقه از ابتدای هفته جاری بود. روز یکشنبه نیز بندر فجیره امارات مورد حمله قرار گرفت و چهار نفتکش در این بندر آسیب دیدند. این وقایع موجب افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک و نگرانی از آینده عرضه نفت شد و افزایش قیمت‌‌ها را به‌دنبال داشت. ازسوی دیگر اوج‌گیری تنش‌های تجاری چین و آمریکا نگرانی‌هایی را در سمت تقاضا ایجاد و از افزایش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کرد.
 • استقبال سرمایه‌گذاران داخلی برای ایجاد واحدهای پتروشیمی

  گروه بنگاه‌ها: با حمایت وزارت صمت، استانداری هرمزگان، وزارت کشور، ایمیدرو و منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در راستای حل موانع سرمایه‌گذاری در این منطقه، هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری نظیر هلدینگ خلیج فارس، سروش انرژی پایدار، انرژی دانا مپنا متقاضی سرمایه‌گذاری در این منطقه هستند. به گزارش «دنیای اقتصاد» فریدون همتی استاندار هرمزگان در مورد اجرای طرح‌های پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان گفت: هم‌اکنون چند هلدینگ بزرگ متقاضی احداث پتروشیمی در این منطقه هستند، از این رو طی مذاکراتی با این شرکت‌ها قرار شد که در این شرایط مالی و تحریمی کنسرسیومی را تشکیل دهند تا با مشارکت تمامی هلدینگ‌ها و سرمایه‌گذاری آنها یک واحد پتروشیمی را ایجاد کنند.
 • عرضه نفت روسیه به اروپا از سر گرفته شد

  تسنیم: انتقال نفت پاک روسیه از بالتیک با رفع مشکل آلودگی آغاز شد. آلودگی نفتی سه هفته بود که جریان نفت را مختل کرده بود و حالا روسیه عرضه نفت به اروپا از طریق خط لوله را از سر می‌گیرد. به گزارش رویترز، تاجران گفته بودند این کار احتمالا بیش از ۶ هفته طول می‌کشد. مقدار بالای کلراید آلی که برای استخراج نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد، در نفت خام پمپ شده به بندر بالتیک آست لوگا از طریق خط لوله دروژبا کشف شد. این ماده باید قبل از وارد شدن نفت به خط لوله از آن جدا شود. دو منبع تجاری اعلام کردند که مقدار کلراید آلی در نفت آست لوگا به شرایط عادی بازگشته است.
 • چین عوارض واردات گاز طبیعی مایع از آمریکا را افزایش داد

  تسنیم: چین به تلافی اقدام آمریکا در وضع تعرفه بر کالاهای چینی اعلام کرد عوارض بر گاز طبیعی مایع آمریکا را به ۲۵ درصد از ابتدای ژوئن افزایش خواهد داد. به گزارش رویترز، چین روز دوشنبه اعلام کرد عوارض بر واردات گاز طبیعی مایع از آمریکا را افزایش می‌دهد. این اقدام تعداد محموله‌های گاز طبیعی مایع آمریکا به چین را کاهش می‌دهد. چین بالاترین سرعت افزایش واردات سوخت را در جهان دارد. در سال جاری تنها دو کشتی حامل گاز طبیعی مایع از آمریکا به چین رفته‌اند. در حالی که طی ۴ ماه اول ۲۰۱۸، تعداد این کشتی‌ها به ۱۴ می‌رسید. روز دوشنبه چین اعلام کرد عوارض بر گاز طبیعی مایع را به ۲۵ درصد از ابتدای ژوئن نسبت به ۱۰ درصد فعلی خواهد رساند. این اقدام در تلافی افزایش عوارض بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالاهای چینی از ۱۰ درصد تا ۲۵ درصد توسط آمریکا صورت گرفت. بین فوریه ۲۰۱۶ وقتی آمریکا صادرات گاز طبیعی مایع را آغاز کرد و جولای ۲۰۱۸ وقتی جنگ تجاری آغاز شد، چین سومین خریدار بزرگ محموله‌های سوخت آمریکا بود. در سال جاری تا حالا چین حتی در ۱۵ رتبه اول هم قرار نگرفته است.

بیشتر