آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۹۸

 • فروپـاشی در کمیـن اوپـک

  دنیای اقتصاد: در حالی که مهلت معافیت از تحریم خرید نفت ایران روز پنج‌شنبه منقضی شد، قیمت نفت افت قابل توجهی را در روزهای اخیر تجربه کرده است و حتی نفت برنت برای ساعاتی به زیر ۷۰ دلار بر بشکه رسید. انتشار سیگنال‌هایی که نشان از عرضه کافی به بازار جهانی این کالا داشت، مهم‌ترین عامل تضعیف قیمت‌ها بود. بخشی از اطمینان بازار به اظهارات مقامات آمریکایی باز‌می‌گردد که اعلام می‌کنند، عربستان و متحدانش هرگونه کمبود عرضه در بازار نفت را جبران خواهند کرد. موضوعی که به واکنش تند وزیر نفت ایران در روزهای اخیر و هشدار او درخصوص احتمال فروپاشی اوپک منجر شد.
 • شرکت‌های داخلی نیاز صنعت نفت را برآورده می‌کنند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی (OEID) تاکید کرد: شرکت‌های ایرانی به این باور و توان رسیده‌اند که بیش از ۸۰ نیازهای صنعت نفت را در بخش‌های خدمات مهندسی، تولید قطعات و نرم‌افزار تامین کنند. مهرزاد صفوت در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» در حاشیه نمایشگاه نفت و گاز، پر‌رنگ‌تر شدن حضور شرکت‌های توانمند داخلی نقطه قوت این نمایشگاه دانست و افزود: هر چند حضور شرکت‌های بزرگ خارجی در صنعت نفت و گاز کشور به‌عنوان سرمایه‌گذار در توسعه سریع‌تر این صنعت موثر است اما در حال حاضر توانمندی و باروری در شرکت‌های ایرانی به حدی رسیده که به سمتی می‌رویم که نیازهای ۱۰۰ درصدی در زنجیره ارزش نفت و گاز از توانمندی شرکت‌های ایرانی تامین شود.
 • خودکفایی در تولید یک کاتالیست جدید

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: کاتالیست هیدروژناسیون استیلن به‌عنوان تنها کاتالیزور واحد تولید اتیلن در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز و پتروشیمی رونمایی شد. تولید تجاری این کاتالیزور که تاکنون وارداتی بود با امضای قراردادی توسط شرکت نفت و گاز سرو و پتروشیمی مروارید آغاز شد. همچنین شرکت نفت و گاز سرو که تولید ۳۰درصد از کاتالیست‌های مورد نیاز پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های کشور را دارد به منظور دستیابی به دانش فنی تولید برخی کاتالیست‌های جدید با دانشگاه علم و صنعت تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. غلامرضاجوکار، مدیر عامل پتروشیمی مروارید در مراسم امضای تفاهم‌نامه تولید تجاری کاتالیست هیدروژناسیون گفت: تولید این کاتالیزور به جلوگیری از خروج ارز از کشور، حذف هزینه‌های واردات، ارزآوری مناسب و رفع نیاز واحدهای تولید اتیلن کشور می‌انجامد. در این مراسم امیرهومن کریمی وثیق، مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو نیز گفت: نیاز کشور به کاتالیست مزبور ۱۵۰ تن در سال است که با تولید تجاری آن وابستگی به خارج از بین می‌رود و همچنین از خروج ارز نیز جلوگیری می‌شود.

بیشتر