آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۶۹

 • تغییر پارادایم طلای سیاه

  دنیای اقتصاد: بحث‌ها در همایش سالانه سراویک(CERAWeek) که به تعبیر برخی بزرگترین گردهمایی فعالان صنعت نفت جهان محسوب می‌شود، امسال حول دو محور مهم می‌گشت؛ تحریم نفتی و شیل. فعالان بازار نفت به تحریم نفت ایران و ونزوئلا اشاره کرده و با برآورد کاهش بیش از ۷/ ۱ میلیون بشکه در روز از عرضه نفت این دو کشور، اقدامات ترامپ در بازار نفت را مداخله‌جویانه و برهم زننده نظم بازار دانستند.
 • واگذاری میادین گازی پاکستان به شرکت‌های خارجی

  ایسنا: پاکستان برای مقابله با کمبود سوخت در این کشور قصد دارد امتیاز توسعه ده‌ها میدان گازی را در سال آینده به شرکت‌های خارجی عرضه کند. با وجود اکتشافاتی که قدمت آنها به دهه ۱۹۵۰ باز می‌گردد، عمده ذخایر گاز این کشور اکتشاف نشده مانده است. ذخایر گاز مرسوم پاکستان ۲۰ تریلیون فوت مکعب یا معادل ۵۶۰ میلیارد مترمکعب برآورد شده و ذخایر گاز شیل این کشور به بیش از ۱۰۰ تریلیون فوت مکعب می‌رسد.
 • رشد قیمت طلای سیاه با سوخت عربستان و ونزوئلا

  دنیای اقتصاد: پافشاری مقامات نفتی عربستان سعودی بر تداوم کاهش تولید و بحران بی‌برقی در ونزوئلا که صادرات روزانه نفت خام از این کشور را تحت تاثیر قرار داده است، دو عامل صعود قیمت نفت در معاملات روز گذشته بودند. اظهارنظرهای خالدالفالح، وزیر نفت عربستان سعودی نسبت به برنامه‌‌های آتی اوپک در زمینه کاهش تولید چند روزی‌ است که آغاز شده و سیگنال رشد قیمت به بازار نفت داده است. الفالح به تازگی در مصاحبه‌ای اعلام کرد اوپک در نشست آتی در ماه آوریل، تصمیم تازه‌ای برای تغییر استراتژی فعلی نخواهد داشت. همین اظهارنظر کافی بود تا چشم‌انداز نزدیک‌تر شدن عرضه و تقاضا در بازار نفت، قیمت‌ها را بالا ببرد. در کنار این اظهارنظر، روز دوشنبه به نقل از مقامات نفتی سعودی اعلام شد که این کشور به کاهش تولیدش در ماه آینده میلادی عمق بیشتری می‌بخشد. این خبر در تکمیل گفته‌های الفالح، تبدیل به اهرمی قوی برای رشد قیمت نفت شد.
 • عرضه ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت صنعت نفت از امروز آغاز می‌شود

  شانا: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: عرضه ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت این شرکت با هدف تامین بخشی از منابع مالی طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت، در دو مقطع زمانی چهارشنبه ۲۲ اسفند و شنبه ۲۵ اسفند در فرابورس انجام می‌شود.به گزارش شرکت ملی نفت ایران، مسعود کرباسیان با بیان اینکه اوراق منفعت ازسوی شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند و با ضمانت شرکت ملی نفت منتشر می‌شود، اظهار کرد: این اوراق با نرخ اسمی ۱۹ درصد سالانه و سررسید سه ساله عرضه می‌شود و پرداخت سود آن نیز ۶ ماه یکبار خواهد بود.
 • ضریب برداشت میادین نفتی در ایران ۱۰ درصد کمتر از متوسط جهانی است

  فارس: مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه بیش از ۲۰۰ مخزن توسعه نیافته در کشور وجود دارد، گفت: میانگین ضریب برداشت از میادین هیدروکربوری در جهان حدود ۳۵ درصد است و در ایران حدود ۱۰ درصد از میانگین جهانی پایین‌تر است.به گزارش شرکت ملی نفت ایران، کریم زبیدی مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه در مجموع ۱۲۵ میدان نفتی و ۵۹ میدان گازی در کشور وجود دارد، گفت: هم اکنون بیش از ۲۰۰ مخزن توسعه نیافته در کشور وجود دارد و می‌توان گفت در مجموع ۴/ ۴۲ درصد از مخازن نفتی و ۱۰ درصد از مخازن گازی تخلیه شده است.
 • سیاه‌نمایی درباره تخلفات بازرگانی پتروشیمی به ضرر کشور است

  فارس: مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت: با سیاه‌نمایی از تخلفات برخی افراد در شرکت پتروشیمی در بازارهای جهانی دچار مشکل می‌شویم. مهدی شریفی نیک‌نفس روز گذشته در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تحلیل‌ها درباره تخلف در صادرات محصولات پتروشیمی و سوء‌استفاده برخی افراد، نوعی سیاه‌نمایی است که ما را در مقابل رقبایمان در بازارهای جهانی دچار مشکل می‌کند.

بیشتر