آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۶۵

 • خودکفایی بنزین در منطقه هشدار

  دنیای اقتصاد: وزارت نفت به‌تازگی میانگین مصرف روزانه بنزین در ماه جاری را ۸۸ میلیون لیتر اعلام کرده است. این عدد رشد ۱۰ درصدی مصرف بنزین در سال ۹۷ نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد. طبق پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، چنانچه شدت رشد مصرف بنزین کنترل نشود، مصرف روزانه بنزین در سال آینده به بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر خواهد رسید. مساله‌ای که پیش‌تر نیز «دنیای اقتصاد» نسبت به آن هشدار داده بود و به معنای از بین رفتن زودهنگام خودکفایی تولید این کالای استراتژیک است.
 • تایید دور زدن تحریم‌ها توسط زنگنه

  شانا: وزیر نفت گفت: امروز نوک پیکان حمله آمریکا به سمت صنعت نفت ایران است، من و همکارانم در وزارت نفت در این شرایط فشارها را تحمل می‌کنیم تا آسیبی به ملت ایران نرسد.بیژن زنگنه با اشاره به اینکه آمریکا صنعت نفت ایران را در نوک پیکان حملات قرار داده است، گفت: آنها می‌خواهند ما نفت نفروشیم و پول آن را هم جابه‌جا نکنیم، اما به لطف الهی آنها نتوانستند و در این کار موفقیتی کسب نکردند. وی با بیان اینکه از سال ۶۲ وزیر بودم و مسوولیت‌هایی به‌عهده داشتم، افزود: ما آن روزها را هم دیدیم، اما هیچ وقت فشار دشمن مانند امروز نبود، تفاوت آن سال‌ها با امروز این است که هر چند شهید و زخمی و بمباران نداریم، اما شدت فشارهای دشمن بیشتر است، هرچند که آنها توفیقی کسب نکردند و نخواهند کرد. زنگنه در واکنش به سخنان افرادی که می‌گویند وزارت نفت برنامه‌ای برای مقابله با تحریم‌ها ندارد، عنوان کرد: من نمی‌توانم عدد و رقمی اعلام کنم، کارها را در شرایط سخت پیش می‌بریم، اما نقشه‌ها و برنامه‌های مقابله با تحریم‌ها را افشا نخواهیم کرد، خود و همکارانم در وزارت نفت تحت فشار قرار می‌گیریم تا ملت ایران سرافراز باشند. وزیر نفت ادامه داد: فعالیت‌های توسعه‌ای در صنعت نفت را ادامه می‌دهیم، سرمایه‌گذار هم می‌آید، اما نمی‌گویم، زیرا دشمن سوءاستفاده خواهد کرد.
 • آغاز عملیات اجرایی طرح پتروشیمی اندیمشک

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: عملیات اجرایی ساخت طرح ۳۰۰ هزار تنی اتیلن اکساید و محصولات پایین‌دست صنعت پتروشیمی در اندیمشک، پنج‌شنبه با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان محلی آغاز شد.در این مراسم زنگنه با بیان اینکه پتروشیمی ایران در آستانه یک تحول بزرگ قرار دارد، اظهار کرد: در اوج تحریم تولید محصولات پتروشیمی کشور افزایش یافت و همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا پروژه‌ای روی زمین نماند. سال آینده نیز بیش از نیاز کشور خوراک تولید می‌شود.
 • هند خواهان تمدید معافیت برای خرید نفت ایران شد

  ایسنا: منابع آگاه اعلام کردند هند در مذاکره با واشنگتن برای تمدید معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، خواهان ادامه خرید نفت از ایران در سطح فعلی حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز شده است. هند خرید نفت ایران را کاهش داده اما یک مقام دولتی بلندپایه این کشور در ماه ژانویه اظهار کرده بود: این کشور سرگرم مذاکره برای تمدید معافیت از تحریم‌های آمریکاست. این مذاکرات همزمان با تشدید تنش‌های تجاری میان واشنگتن و دهلی‌نو انجام می‌شود.یک منبع هندی آگاه به رویترز گفت: مذاکرات با واشنگتن درباره تمدید معافیت از تحریم‌های ایران به دلیل تعطیلی دولت آمریکا که تا ژانویه ادامه داشت، طولانی شده است و این مذاکرات اکنون از سر گرفته شده است. ایران در ماه ژانویه هفتمین صادرکننده بزرگ نفت به هند بود، در حالی که پیش از بازگشت تحریم‌های آمریکا در جایگاه سوم قرار داشت.
 • راهبرد جدید یک شرکت داخلی برای صادرات روانکارها

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات مدیره شرکت «به تام روانکار» معتقد است توسعه صادرات روغن‌ها و روانکارها مستلزم توجه به بسته‌بندی و کیفیت است. رضا شاعری با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: عمده صادرات ما در این ۴۰ سال فروش فله‌ای و بی‌توجه به مشتری نهایی بود.وی افزود: به شخصه معتقدم نام اصلی صادرات را باید فروش بین‌الملل گذاشت که من آن را در سه کلید‌واژه خلاصه کردم، حضور، نفوذ و توسعه و اگر این کلید‌واژه‌ها به درستی اجرا شود هر برندی می‌تواند همه جا رشد کند.

بیشتر