آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۵۹

  • اتحاد دوباره علیه نفت ایران

    دنیای اقتصاد: نشانه‌هایی از تصمیم دولت ترامپ برای افزایش فشارها بر ایران با پایان یافتن موعد ۶ماهه معافیت از تحریم‌ها در حال ظهور است. هفته گذشته سه خبر نشان داد که کاخ سفید رسیدن به هدف «توقف صادرات نفت ایران» را با جدیت دنبال می‌کند. اول اینکه مشاور ارشد ترامپ، جرد کوشنر سفری به عربستان سعودی داشت و با ولیعهد عربستان دیدار کرد. در این سفر برایان هوک، نماینده ویژه کاخ سفید در امور ایران، کوشنر را همراهی می‌کرد و کارشناسان بر این باورند که جلب مساعدت مقامات سعودی برای افزایش تولید نفت و همراهی آمریکا برای افزایش فشارها بر ایران یکی از محورهای مهم این دیدار بوده است. اما نشانه دوم به افزایش فشارها بر اوپک برای افزایش تولید باز‌می‌گردد. ترامپ هفته گذشته در توییتی اوپک را خطاب قرار داد و نسبت به افزایش قیمت‌ها به اعضای این سازمان هشدار داد. این موضوع نشان می‌دهد ترامپ در تلاش است که با افزایش فشارها عرضه را افزایش دهد تا تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌ها علیه ایران بعد از پایان موعد معافیت‌ها با هزینه کم‌تری برای دولت او همراه شود. نشانه سوم، تصمیم کاخ‌سفید برای آزادسازی ۶میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا در ماه مه و همزمان با پایان معافیت‌ها از تحریم خرید نفت ایران است.
  • دروازه‌های چین روی نفت و گاز آمریکا بسته ماند

    ایسنا: بازارها از اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه توافق تجاری با چین بسیار نزدیک است دلگرم شده‌اند اما آمار مربوط به واردات نفت، گاز طبیعی مایع و زغال‌سنگ آمریکا از سوی چین نشان می‌دهد زمانی که یک جریان تجاری مختل می‌شود برگرداندن آن به وضعیت سابق به این راحتی نخواهد بود.به گزارش رویترز، آمار گمرکی چین نشان داد واردات نفت خام آمریکا از سوی چین در ژانویه برای دومین ماه متوالی صفر بود. این کشور در کل سال ۲۰۱۸ به میزان ۲۴۵ هزار و ۳۱۶ بشکه در روز نفت از آمریکا وارد کرد که ۲۵ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۷ افزایش داشت.
  • سرمایه‌گذاری نفتی روس‌ها در عراق از۱۰ میلیارد دلار فراتر رفت

    ایرنا: سرمایه‌گذاری روسیه در بخش نفت و گاز عراق از مرز ۱۰ میلیارد دلار فراتر رفت. ماکسیم ماکسیموف، سفیر روسیه در بغداد روز پنج‌شنبه در سخنانی با اعلام این خبر تاکید کرد که شرکت‌های روسی در حال برنامه‌ریزی برای افزایش این رقم هستند و قصد ندارند به این میزان سرمایه‌گذاری بسنده کنند. سفیر روسیه گفت: شرکت لوک اویل هم‌اکنون در حال اجرای طرح توسعه میدان «القرنه الغربیه» است که از مارس ۲۰۱۴ استخراج روزانه ۴۰۰ بشکه از آن آغاز شده است.وی بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت که این شرکت روسی همچنین در حال اجرای طرح «بلوک ۱۰» درعراق است. به گفته وی، شرکت گازپروم روسیه نیز در حال اجرای یک طرح در منطقه «بدره» در استان واسط عراق است. ماکسیموف گفت که شرکت‌های روسیه در حال طراحی سرمایه‌گذاری‌های آینده و گسترش حضور و فعالیت خود در حوزه‌های نفت گاز عراق هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر