آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۵۶

 • بازه نااطمینانی درآمد نفتی بودجه

  نسیم‌علایی
  دنیای اقتصاد: عدم تحقق درآمدهای بودجه‌ای در کشورهای نفتی موضوع غیرمعمولی نیست، زیرا کشورهای نفت‌خیز که بخش مهمی از درآمدهای خود را از فروش نفت به دست می‌آورند، برای بودجه‌بندی هر سال خود مجبورند پیش‌بینی از قیمت نفت‌خام در بازارهای جهانی داشته باشند و بر اساس آن درآمدهای خود را برای سال پیش‌رو برآورد کنند. اما «غیرقابل پیش‌بینی بودن» از ذات بازار نفت جدا نیست، کافی است نگاهی به نوسانات قیمت نفت و پیش‌بینی‌های قیمتی در سال‌های اخیر بیندازیم تا بدانیم به ندرت برآوردی از قیمت نفت محقق شده است. بنابراین همواره ریسک عدم تحقق بودجه، کشورهای صادرکننده نفت را تهدید می‌کند. اما این موضوع در ایران در شرایطی که کشور مورد تحریم‌های آمریکا قرار دارد، ابعاد بسیار پیچیده‌تری به خود گرفته است. در حالی که برآورد چندان دقیقی از قیمت‌های سال آینده نفت در دست نیست، میزانی که ایران می‌تواند نفت خود را به فروش رساند نیز با ابهامات بسیاری مواجه است.
 • دخالت‌های ترامپ در بازار نفت

  دنیای اقتصاد: دخالت‌های رئیس‌جمهور آمریکا در بازار نفت بار دیگر قیمت‌ها را در مسیر کاهشی قرار داد. روز گذشته بعد از ماه‌ها مجددا دونالد ترامپ، اوپک را مورد خطاب قرار داد و از بالا رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی ابراز نارضایتی کرد. ترامپ در توییتر خود نوشت: «‌قیمت نفت خیلى بالا رفته است. اوپک لطفا راحت باش و موضوع را آسان بگیر. دنیا نمی‌تواند افزایش قیمت بی‌اساس (نفت) را بپذیرد.»
 • وقت تسویه حساب‌های سیاسی نیست

  شانا: اداره کل روابط عمومی وزارت نفت با توجه به برخی اظهارنظرها پیرامون مسائل مرتبط با راهبردهای ملی بازاریابی و فروش نفت ایران در شرایط تحریم برای تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه داد و تاکید کرد: اکنون وقت تسویه حساب‌های سیاسی نیست. در توضیحات اداره کل روابط عمومی وزارت نفت آمده است: وزیر محترم نفت در نشست غیر علنی مجلس شورای اسلامی در روز ۲۷ بهمن‌ماه امسال، ضمن تبیین شرایط رخ داده در حوزه تحریم‌های نفتی؛ راه‌ها و راهبردهای مقابله با تحریم‌ها را در حد امکان توضیح داده است.
 • تحقق یکصد هزار متر حفاری در فاز ۱۴ پارس جنوبی

  شانا: مدیر پروژه حفاری ۲۲ حلقه چاه در فاز ۱۴ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران از تحقق یکصد هزار متر حفاری در اجرای این پروژه خبر داد. به گزارش شرکت ملی حفاری ایران، حمیدرضا شفیعی‌مکوند گفت: عملیات حفاری این چاه‌ها به‌طور کامل پایان یافته است و در مجموع ۱۴ حلقه چاه روی دو سکو A و C تکمیل، نهایی و تحویل کارفرما شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر