آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۵۲۳

 • عدم تناسب دخل و خرج شرکت ملی نفت

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور ۳۸. بخش نفت» به بررسی منابع و مصارف بودجه شرکت ملی نفت ایران در لایحه بودجه سال ۹۸ پرداخته است. بر اساس این گزارش تنها منابع مالی قابل اتکا و قابل حصول شرکت ملی نفت در بودجه از محل سهم ۵/ ۱۴ درصدی این شرکت از درآمدهای نفتی است که حدود ۱/ ۴۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده. این در حالی است که بر اساس بودجه سال ۱۳۹۸، مجموع مصارف این شرکت بالغ بر ۱/ ۱۴۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. مصارف شرکت ملی نفت در دو بخش عمده سرمایه‌ای و باز‌پرداخت بدهی‌ها تقسیم می‌شود. مجموع مصارف سرمایه‌ای حدود ۵۱ هزار میلیارد تومان و بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان نیز به بازپرداخت بدهی‌ها اختصاص دارد.
 • ایران با «بازار سایه» تحریم صادرات نفت را دور می‌زند

  ایرنا: معاون امور بین‌الملل وزیر نفت گفت: در زمان تحریم، شرایط برای حفظ بازار نفت ساده نیست اما خوشبختانه ایران اکنون به «بازارهای سایه»‌ای دست یافته که می‌توان از آنها برای صادرات نفت استفاده کرد.امیرحسین زمانی‌نیا که عصر یکشنبه در سیزدهمین همایش سالانه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی صحبت می‌کرد با بیان اینکه در جنگ نابرابر اقتصادی قرار گرفته‌ایم، افزود: شرایط برای حفظ بازار نفت ساده نیست اما برخی مسائل ما را غافلگیر کرده است.وی ادامه داد: روزی نیست که ۵ یا ۶ خریدار جدی نفت به من مراجعه نکنند که البته به دلیل اینکه کارم فروش نفت نیست آنها را به امور بین‌الملل شرکت ملی نفت هدایت می‌کنم؛ ما بازارهای سایه‌ای یافته‌ایم که نمی‌خواهم درباره آنها توضیح دهم زیرا دشمنان از آن اطلاعات سوءاستفاده خواهند کرد.
 • افزایش ۱۰ درصدی خرید نفتی چین

  ایسنا: آمار رسمی نشان داد واردات نفت چین در سال ۲۰۱۸ بر مبنای سالانه ۱/ ۱۰ درصد رشد کرد و به ۲۸/ ۹ میلیون بشکه در روز رسید. آمار اداره کل گمرک چین نشان داد واردات نفت چین در دسامبر بر مبنای سالانه ۹/ ۲۹ درصد رشد کرد و به ۳۵/ ۱۰ میلیون بشکه در روز بالغ شد، با این حال در مقایسه با واردات ۴۸/ ۱۰ میلیون بشکه در روز در نوامبر، ۲/ ۱ درصد کمتر بود. برای دومین ماه متوالی است که واردات نفت ماهانه چین بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز است.همچنین بنا بر آمار رسمی، صادرات محصولات نفتی چین در دسامبر به ۸۶/ ۵ میلیون تن رسید. با وجود سهمیه‌های صادرات جدید که برای دسامبر صادر شد، بر مبنای سال به سال ۵ درصد کاهش داشت. صادرات محصولات نفتی چین در فاصله ژانویه تا دسامبر بر مبنای سالانه ۴/ ۱۲ درصد رشد کرد و به ۶۴/ ۵۸ میلیون تن رسید.
 • ۲ میلیون بشکه میعانات ایران در راه کره‌جنوبی

  ایسنا: رویترز به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که یک خریدار نفت کره جنوبی قرار است حدود دو میلیون بشکه میعانات ایران را اواخر ژانویه دریافت کند. این محموله نخستین واردات میعانات گازی ایران از سوی کره جنوبی در چهار ماه گذشته خواهد بود. این کشور که پنجمین خریدار بزرگ نفت جهان است، وارداتش از ایران را پیش از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران در نوامبر، با هدف دریافت معافیت از این تحریم‌ها متوقف کرد.
 • واگذاری رسمی توسعه میدان گازی کیش به شرکت نفت و گاز پارس

  شانا: مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از واگذاری رسمی عملیات توسعه میدان گازی کیش به این شرکت خبر داد و گفت: این میدان با هدف برداشت روزانه ٨٥ میلیون مترمکعب گاز توسعه می‌یابد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر