آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۹۹

 • محک غول‌های نفتی در سال ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: شاخص نفت خام برنت در ماه نوامبر (ماه گذشته میلادی) بزرگ‌ترین نوسانات را از سال ۲۰۱۲ به این سو تجربه کرد و شاخص نفت خام آمریکا نیز از سال ۲۰۱۴ به این سو نوساناتی به این شدت نداشته است. این نوسانات در حالی در نتیجه نگرانی فعالان بازار از آینده عرضه و تقاضای نفت خام ایجاد شده است که در میان عدم اطمینان‌ها و بی‌ثباتی بازار، شرکت‌های بزرگ نفتی انتظار دارند حتی در قیمت ۵۰ دلار برای هر بشکه نفت خام برنت بتوانند سود کسب کنند. اما این میزان از انعطاف‌پذیری از سمت غول‌های نفتی، در سال ۲۰۱۹ مشخص خواهد شد.
 • الگوریتم‌های نوسان‌ساز بازار نفت

  دنیای اقتصاد: ادامه روند کاهشی قیمت نفت که افت بیش از ۲درصدی قیمت‌‌ها در هفته گذشته را به دنبال داشت، دیروز به‌عنوان اولین روز معاملاتی هفته جاری در بازارهای جهانی، متوقف شد. با این حال نگرانی از مازاد عرضه، به‌دنبال افزایش تولید نفت آمریکا و کاهش رشد تقاضا همچنان بر بازار سایه افکنده است. قیمت نفت برنت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۵ به وقت تهران) ۱۱ سنت افزایش یافت و این نفت شاخص حدود ۴/ ۶۰ دلار بر بشکه معامله شد. نفت‌خام آمریکا نیز با ۵ سنت رشد، بیش از ۵۱ دلار بر بشکه به فروش رسید. نگرانی از رشد مازاد عرضه موجب شد که هر دو نفت شاخص طی ماه‌های اکتبر و نوامبر بیش از ۲۵ درصد افت قیمتی را تجربه کنند.
 • انصراف چینی‎ها از سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران رسمیت ندارد

  شانا: سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به انصراف شرکت چینی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران گفت: تا زمانی که نامه انصراف شرکت‌ چینی را به‌طور رسمی دریافت نکنیم آن را نوعی جنگ روانی علیه ایران می‌دانیم. بهرام قاسمی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران تصریح کرد: برخی خبرها درباره انصراف شرکت چینی از سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران از کانال‌ها و کانون‌های مشخص علیه ایران پخش می‌شود. وی با تاکید بر اینکه فشار آمریکا روی شرکت‌های بزرگ برای همکاری با ایران وجود دارد، اما قضاوت نهایی در این باره باید با تامل انجام شود، اظهار کرد: آخرین اخبار را در این خصوص بدون شک وزارت نفت بیان خواهد کرد، اما وزارت خارجه نیز به‌طور جدی در شرایط فعلی در کنار دیگر دستگاه‌ها و به‌عنوان تسهیل‌کننده نقش اساسی خود را ایفا می‌کند.
 • سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری قطر در انرژی آمریکا

  ایسنا: شرکت قطر پترولیوم به دنبال حداقل ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در آمریکا در سال‌های آینده است.
 • صنعت پتروشیمی نیازمند تولید محصولات راهبردی است

  شانا: معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی نیازمند برنامه‌ریزی کلان و توسعه افقی مبتنی بر تولید محصولات راهبردی و کاهش قابل‌ملاحظه واردات است.
 • کره‌جنوبی ماهی ۶ میلیون بشکه نفت از ایران می‌خرد

  ایسنا: در‌حالی‌که دولت کره‌جنوبی حاضر نشده درباره حجم خرید خود از ایران توضیح دهد منابع آگاه اظهار کردند این کشور تحت معافیت از تحریم‌های آمریکا می‌تواند ماهانه۴ تا ۶ میلیون بشکه نفت ایران را که عمدتا میعانات خواهد بود وارد کند.
 • ثبت‌نام بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی

  شانا: تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای دریافت کارت هوشمند سوخت المثنی از طریق مراجعه حضوری و غیرحضوری ثبت‌نام کرده‌اند. سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این زمینه گفت: از این تعداد ۳۰۰ هزار نفر حضوری در دفاتر پلیس ۱۰+ درخواست خود را ثبت کرده‌اند. وی افزود: از زمان آغاز فرآیند ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی تاکنون بیش از ۲۴ هزار کارت سوخت مهاجر که غیرقانونی خرید و فروش شده بود، ابطال شده است.
 • مدیریت مخزن، کلید ارتباط موثر صنعت و دانشگاه در بخش بالادستی است

  ایسنا: رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت نفت و گاز با اشاره به مزیت‎های تحکیم پیوند صنعت نفت و دانشگاه گفت: فعالیت نماینده دانشگاه‎ها و مراکز پژوهشی به‎عنوان عضو گروه مدیریت مخزن، می‎تواند نقش موثری در ارتقای همکاری این دو نهاد داشته باشد.

بیشتر