آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۵۸

 • پایان ماه عسل دولت‌های نفتی

  دنیای اقتصاد: آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده است در اقتصادهای وابسته به درآمدهای نفتی، هیچ گاه به اندازه مقطع کنونی ضرورت متنوع کردن اقتصاد حس نمی‌شد. افزایش منابع تامین انرژی در کنار افزایش بهره‌وری که به کاهش تقاضا منجر شده، تغییرات ساختاری در بازار نفت را به‌دنبال داشته است و آینده درآمدی دولت‎ها در کشورهای نفتی را تهدید می‌کند. این در حالی است که این کشورها با افزایش جمعیت جوان و جویای کار مواجه هستند. از این رو دولت‌‌ها نمی‌توانند تنها با تکیه بر درآمدهای نفتی به نیاز بازار کار و اقتصاد خود پاسخ دهند.
 • نقش ترامپ در افت قیمت نفت

  دنیای اقتصاد: قیمت جهانی نفت روز گذشته برای سومین هفته متوالی در مسیر کاهشی قرار گرفت تا از اوج چهار ساله فاصله بیشتری بگیرد. این اتفاق در شرایطی رخ داده که بازار در عین حال که نگران کاهش عرضه نفت خام از سمت ایران است، نگرانی‌هایی نیز از سمت تقاضا دارد. کارشناسان عقیده دارند سرگیجه فعلی بازار جهانی نفت و تهدیدهای فراوانی که هر دو سمت عرضه و تقاضا را تهدید می‌کند، به سیاست‌های یکجانبه دونالد ترامپ در رابطه با کشورهای دیگر بازمی‌گردد.
 • خارجی‌ها می‌توانند نفت صادراتی ایران را از بورس خریداری کنند

  ایرنا: معاون وزیر نفت گفت: خارجی‌ها می‌توانند با دریافت کد معاملاتی از بورس اقدام به خرید محموله‌های نفت خام ایران از طریق بورس انرژی کنند. علی کاردر، روز گذشته با اشاره به عرضه نفت خام صادراتی در بورس افزود: بیش از ۱۰۰ کد معاملاتی توسط خارجی‌ها در بورس انرژی دریافت شده که می‌توانند از طریق آن اقدام به خرید محموله‌های نفت خام و فرآورده‌های نفتی کنند. مدیرعامل شرکت ملی نفت تصریح کرد: عزم وزارت نفت و شرکت ملی نفت برای عرضه نفت خام در بورس جدی است و طبق برنامه انجام خواهد شد. عرضه نفت خام سبک ایران در بورس انرژی در ششم آبان‌ماه ۱۳۹۷ آغاز می‌شود؛ حجم عرضه نفت در بورس یک میلیون بشکه در روز است و همه خریداران نفت می‌توانند در دادوستد طلای سیاه مشارکت کنند.
 • ایجاد کنسرسیوم واحد در حوزه متانول ضروری است

  شانا: مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، افق پیش‌روی صنعت متانول را در ایران روشن خواند و بر ضرورت ایجاد کنسرسیوم واحد در حوزه متانول تاکید کرد. به گزارش شرکت پتروشیمی زاگرس، سیدرضا نوروز‌زاده، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دومین سمینار تولیدکنندگان متانول ایران که ۲۹ مهرماه امسال برگزار شد، با اشاره به راه‌اندازی واحدهای جدید متانول در کشور، حمایت همه‌جانبه را از جنبه تامین خوراک این مجتمع‌ها با توجه به منابع گازی غنی موجود اعلام کرد.
 • دست آمریکا زیر سنگ کویت و عربستان

  دنیای اقتصاد: میادین نفتی موسوم به «منطقه بی‌طرف» که در دهه ۵۰ میلادی توسط جین پاول گتی کشف شد، به علت اختلافات عربستان و کویت در حال حاضر هیچ تولیدی ندارد و این برخلاف خواسته آمریکاست که به دنبال منبعی تازه برای افزایش تولید و جبران کاهش عرضه نفت ایران در دوران تحریم می‌گردد. پال گتی پس از کشف نفت در این نوار بیابانی که عربستان و کویت را به یکدیگر متصل می‌کند، تبدیل به ثروتمندترین مرد آمریکا و نخستین میلیاردر این کشور شد.
 • مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق منصوب شد

  مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، سید ابوالحسن محمدی را به عنوان مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق منصوب کرد. به گزارش شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، رامین حاتمی در این حکم خطاب به محمدی، بر الزام‌هایی از جمله برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر لازم برای حداکثرسازی توسعه و تولید، حفظ سرمایه‌های شرکت و بهبود و سالم‌سازی فرآیندهای جاری تاکید کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر