شماره روزنامه ۴۵۵۳
|

 • تغییر پارادایم در بازارنفت

  دنیای اقتصاد: بازار نفت این روزها در جوی از خوش‌بینی روی مسیر رشد قرار گرفته است. نزدیک شدن شاخص نفت خام برنت به محدوده ۷۰ دلار و عبور نفت خام آمریکا از مرز ۵۵ دلار اتفاقی است که در ادامه آن خوش‌بینی معامله‌گران بازار جهانی نفت از چشم‌انداز قیمت‌ها را به همراه داشته است. بر اساس گزارشی به قلم جان کمپ، چشم‌انداز خوش‌بینانه معامله‌گران بازار نفت که قیمت‌ها را صعودی ارزیابی می‌کنند، به انتظار آنها از عملکرد عربستان در زمینه کاهش تولید بازمی‌گردد. قیمت نفت هم‌اکنون در بالاترین سطح در بیش از سه ماه گذشته قرار دارد.
 • ونزوئلا از روسیه و اروپا سوخت گران وارد می‌کند

  تسنیم: ونزوئلا نفت خام صادر می‌کند ولی پالایشگاه‌های آن در شرایط بدی قرار دارند و برای تامین نیاز داخلی مجبور است سوخت گران وارد کند. به گزارش رویترز، ونزوئلا قیمت بالایی برای واردات سوخت از روسیه و اروپا می‌پردازد.
 • مذاکرات آمریکا با مشتریان نفت ایران

  ایسنا: یک مقام بلندپایه آمریکایی هفته جاری درباره واردات نفت ایران با مقامات کره‌جنوبی گفت‌وگو کرد و از سئول خواست منابع واردات نفت خود را متنوع کند. فرانسیس فانون یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا هفته جاری به یک سفر آسیایی رفت و در فاصله ۱۹ تا ۲۶ فوریه، از سئول و توکیو دیدار کرد. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد فانون با مقامات دولتی و نمایندگان بخش خصوصی برای گفت‌و گو درباره امنیت انرژی و همکاری منطقه‌ای در مسائل انرژی دیدار و همچنین بر اهمیت متنوع‌سازی انرژی در منطقه تاکید کرده است.
 • مشکلات بر سر راه صادرات‌کنندگان فرآورده‌های نفتی غیریارانه‌ای

  گروه بنگاه‌ها: خود تحریمی داخلی و بوروکراسی‌های سنگین اداری، سبب شده تا تولیدکنندگان با مشکلات تامین خوراک و صادر‌کنندگان محصولات فرآوری شده نفتی با مشکلات متعددی در بخش گمرک، انتقال ارز و حمل و نقل داخلی وخارجی مواجه شوند.مسعود حکیم داود، مدیر عامل شرکت نفت میلاد پارس در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: این شرکت دانش بنیان تلاش کرده که به نوآوری‌های مناسبی در بخش تولید، عرضه وصادرات روغن فرآیند لاستیک مناسب محیط زیست و محصولات نهایی ویژه نفتی دست یابد، اما مشکلات زیادی که بیشتر آنها «خود تحریمی» است کار را سخت کرده است.
 • سورپرایز جدید صادرات نفت ایران

  دنیای اقتصاد: آمارهای به دست آمده از ردیابی تانکرها و داده‌های صنعتی نشان می‌دهد با وجود تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، صادرات نفت خام کشورمان در ماه جاری میلادی (فوریه) با رسیدن به میانگین ۲۵/ ۱ میلیون بشکه در روز بیش از سطح انتظارات و پیش‌بینی‌ها بوده است. این آمار در حالی روز گذشته از سوی رویترز منتشر شد که «دنیای‌اقتصاد» یک هفته پیش از این گزارش، با استناد به آمار رسمی گمرک ایران از روند رو به رشد صادرات میعانات گازی کشور در نیمه نخست بهمن، افزایش صادرات میعانات گازی را نشانه‌ای از رشد صادرات نفت خام ایران عنوان کرده بود.
 • آمادگی وزارت نفت برای رسیدگی به نگرانی‌های نمایندگان مجلس

  شانا: معاون امور حقوقی و مجلس وزارت نفت با بیان اینکه پس از انتشار نامه ۷۲ نفر از نمایندگان مجلس، وزیر نفت سه اقدام را همزمان انجام داد، گفت: اگرچه فرازهای پایانی نامه این نمایندگان جنبه تهمت و افترا دارد، اما وزارت نفت از نمایندگان شکایت نکرده است.
 • رنج تولید؛ عطش مصرف

  دکتر داوود سوری
  بالاخره فشار یارانه ضمنی بنزین بر بودجه عمومــی کشور، سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران اقتصادی و سیاسی کشور را بعد از سال‌ها بی‌تفاوتی ناچار به صحبت از افزایش قیمت بنزین و گازوئیل کرده است. اینکه آیا قیمت حامل‌های انرژی باید افزایش یابد یا خیر، یا در صورت پاسخ مثبت، مکانیزم آن چگونه ‌باید باشد؛ موضوع این نوشتار نیست. بحث افزایش قیمت بنزین تنهـا مثالـی از چالش‌های سیاست‌گذاری اقتصادی در کشور است که برای سال‌های متمادی نه تنها مانع از قرار گرفتن قطار اقتصاد کشور بر ریل رشد و اصلاح ناکارآیی‌هـا شده بلکه توان کارشناسی کشور را نیز به بیراهـه برده است.
 • کره‌جنوبی ماه گذشته چقدر از ایران نفت خرید

  ایرنا: گمرک کره‌جنوبی اعلام کرد شرکت‌های این کشور بعد از پنج ماه توقف خرید نفت از ایران، تنها در ماه ژانویه (۱۱ دی تا ۱۱بهمن امسال) به ارزش بیش از یکصد میلیون دلار از ایران نفت خام وارد کرده‌اند.
 • هند بزرگ‌ترین‌ واردکننده نفت ونزوئلا شد

  ایسنا: هند پس از وضع تحریم‌های آمریکا علیه شرکت نفتی دولتی PDVSA، بزرگ‌ترین‌ واردکننده نفت ونزوئلا شده است. به گزارش بلومبرگ در حالی که صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا متوقف شده است، هند در نیمه اول فوریه خریدار شماره یک نفت ونزوئلا شد و وارداتش با ۶۶ درصد افزایش، به ۶۲۰ هزار بشکه در روز رسید.
 • وزارت نفت مجاز به انتشار ۳ میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی شد

  شانا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزارت نفت اجازه انتشار ۳ میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی با تصویب هیات‌ وزیران را دادند.
 • مانع خودکفایی در تولید بنزین

  دنیای اقتصاد: با افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، خودکفایی تولید بنزین اعلام شد. این در حالی است که آخرین آمارها نشان از ناپایداری این وضعیت دارد. میانگین مصرف روزانه بنزین در تابستان امسال ۹۷ میلیون لیتر گزارش شده که فاصله چندانی تا سطح تولیدات فعلی، یعنی ۱۰۵ میلیون لیتر ندارد. اگر روند رشد مصرف بنزین در سال ۹۸ نیز مشابه امسال حدود ۹ درصد باشد، خیلی زود این دستاورد از بین می‌رود. در واقع در صورت عدم‌اصلاح قیمت سوخت، نه‌تنها صادرکننده بنزین نخواهیم شد، بلکه خطر وابستگی به واردات دور نخواهد بود.
 • فرآیند مناقصات ۶ مخزن جدید از طرح نگهداشت و افزایش تولید آغاز شد

  شانا: مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب از آغاز فرآیند مناقصات ۶ مخزن جدید از طرح نگهداشت و افزایش تولید ۲۸ مخزن این شرکت از امروز (دوشنبه، ۲۹ بهمن‎ماه) خبر داد.
 • توافق میلیاردی قطر با آمریکایی‌ها برای توسعه انرژی

  ایسنا: شرکت قطر پترولیوم قراردادهای مقدماتی به ارزش بیش از ۹ میلیارد ریال قطر (۴۷/ ۲میلیارد دلار) با شرکت‌های خدمات نفتی شلومبرگر و بیکرهیوز برای تقویت صنعت انرژی داخلی امضا کرد.
 • آمادگی غول پالایش هندی برای خرید ۳ میلیون تن نفت آمریکا

  ایسنا: شرکت «ایندین اویل کورپ» که بزرگ‌ترین‌ پالایشگر هند است، نخستین قرارداد سالانه خود برای خرید حداکثر ۳ میلیون تن یا ۶۰ هزار بشکه در روز نفت آمریکا را امضا کرد.
 • قرارداد سعودی‌ها برای تامین نفت پاکستان

  ایسنا: عربستان سعودی قراردادی را با پاکستان برای تامین نفت و محصولات نفتی این کشور امضا کرد. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در توییتی این خبر را اعلام کرد. بر اساس گزارش رویترز، محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز یکشنبه وارد پاکستان شد و اعلام کرد: عربستان سعودی توافق‌های سرمایه‌گذاری به ارزش ۲۰ میلیارد دلار در جریان این سفر امضا کرده است. ولیعهد عربستان سعودی روز یکشنبه در پایگاه هوایی نورخان مورد استقبال عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان قرار گرفت و سپس این دو در اسلام‌آباد قراردادهای سرمایه‌گذاری در بخش‌های پتروشیمی، انرژی، مواد معدنی، ورزش و سایر بخش‌ها امضا کردند.

بیشتر