آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۴۲۱

 • مثلث نفتی علیه تهران؟

  دنیای اقتصاد: وزیر انرژی آمریکا در آستانه بازگشت تحریم‌های ثانویه علیه ایران روزهای شلوغی دارد. به گزارش رویترز، ریک‌پری روز گذشته با خالدالفالح، وزیر نفت عربستان در واشنگتن دیدار کرده و پنج‌شنبه این هفته نیز راهی مسکو است تا با الکساندر نواک، همتای روسی خود دیدار داشته باشد. تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۸ به وقت تهران)، خبری مبنی بر دیدار وزرای نفت آمریکا و عربستان منتشر نشده بود اما آن‌طور که منابع آگاه به رویترز گفته‌اند، «تحریم‌های نفتی ایران» محور مشترک گفت‌وگوهای پری با الفالح و نواک است. دیدارهایی از این جنس پیش از این نیز میان وزرای نفت این سه غول نفتی انجام شده بود و روسیه و عربستان نسبت به افزایش تولید به آمریکا اطمینان خاطر داده بودند. اما نکته‌ای که حالا در رابطه با این دیدارها مهم به نظر می‌رسد نزدیک بودن آن به ضرب‌الاجل بازگشت تحریم‌ها علیه ایران و تلاش آمریکا برای حصول اطمینان از توانایی عربستان و روسیه برای افزایش ظرفیت تولید و پر کردن جای خالی احتمالی ایران در بازار نفت است.
 • افزایش تعداد جایگاه‌های سی‌ان‌جی

  شانا: همزمان با هفته دولت با افتتاح ۱۱ جایگاه عرضه گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) در ۹ استان کشور، شمار این جایگاه‌ها به ۲ هزار و ۴۳۶ باب رسید.
 • توقف افزایش تقاضای نفت در ۲۰۲۳

  شانا: یک شرکت انرژی اعلام کرد که رشد تقاضای نفت تا سال ۲۰۲۳ میلادی متوقف می‌شود، اما اهداف زیست‌محیطی سازمان ملل متحد محقق نمی‌شود. به گزارش بلومبرگ، شرکت دی‌ان‌وی اعلام کرد: تقاضای نفت پس از سال ۲۰۲۳ میلادی رو به کاهش می‌گذارد و ۱۲ سال پس از آن، مجموع مصرف انرژی جهان نیز روند کاهش خود را آغاز می‌کند. با این همه روند گرم شدن کره زمین در سال‌های آینده تشدید خواهد شد.
 • صعود ۶ پله‌ای هلدینگ خلیج فارس در بین پتروشیمیایی‌های جهان

  گروه بنگا‌ه‌ها: شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، در رتبه سی و‌هشتم شرکت‌های برتر ‏پتروشیمیایی جهان قرار گرفت. ‏بر‌اساس تازه‌ترین رتبه‌بندی موسسه بین‌المللی ‏ICIS که در آن تمامی شرکت‌های شیمیایی-‏ پتروشیمیایی جهان بر اساس عملکرد مالی و میزان فروش مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، شرکت صنایع ‏پتروشیمی خلیج فارس‎ ‎با ‌‏۶ پله صعود نسبت به سال ۲۰۱۶ در رتبه سی و هشتم از میان ۱۰۰ شرکت برتر قرار گرفت. ‏در این گزارش که سپتامبر هر سال میلادی منتشر می‌شود، رتبه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در خاورمیانه دوم اعلام ‏شده است. ‏
 • گسترش فعالیت‌های عملیاتی «حفاری» در عرصه‌های بین‌المللی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت حفاری شمال در گفت‌وگو با اسعد الحسینی، کاردار اقتصادی سفارت عمان در ایران بر گسترش فعالیت‌های بین‌المللی این مجموعه تاکید کرد.
 • موضع‌گیری جدید مشتریان نفت ایران

  دنیای اقتصاد: در حالی که کمتر از دو ماه به پایان مهلت دولت آمریکا به مشتریان نفت ایران برای قطع وارداتشان زمان باقی است، به‌طور روزانه اخبار جدیدی درخصوص آینده صادرات نفت ایران منتشر می‌شود. آخرین اخبار در حالی نشان از تبعیت کره جنوبی از دستورات دولت ترامپ برای قطع خرید نفت دارند که دولت هند همچنان در حال چانه‌زنی برای ادامه خرید نفت از ایران است.

بیشتر