آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۳۹۹

 • چهار چالش ترامپ در جنگ نفتی

  سارا مالکی
  دنیای اقتصاد: فاز دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران کمتر از ۹۰ روز دیگر با تمرکز بر صادرات نفت ایران آغاز می‌شود. صفر کردن صادرات نفت خام کشورمان تا ۴ نوامبر (۱۳ آبان) ماموریت بزرگ دولت ترامپ است اما به نظر می‌رسد مسیر انجام این ماموریت برای ترامپ و دولتمردانش هموار نباشد.
 • چرا آمریکا نفت ونزوئلا را تحریم نخواهد کرد؟

  ایسنا: آمریکا طی یک سال گذشته تحریم‌های محدودکننده‌ شدیدی روی فاینانس و استقراض ونزوئلا تحمیل کرده اما برخلاف انتظارات، تمایلی به تحریم مستقیم علیه صنعت نفت این کشور نشان نمی‌دهد. حرف آمریکا این است که دیگر به‌دنبال تحریم صنعت نفت ونزوئلا نیست و چنین چیزی به این دلیل نیست که نفت ونزوئلا بخش بزرگی از واردات پالایشگاه‌های منطقه گلف‌کاست را تشکیل می‌دهد. کارشناسان به پلاتس گفته‌اند: دولت آمریکا نمی‌خواهد مسوول فروپاشی کامل ونزوئلا شناخته شود و نمی‌خواهد برای مشارکت در چنین رویدادی مقصر قلمداد شود.
 • توتال هنوز به‌طور رسمی از طرح توسعه پارس‌جنوبی خارج نشده است

  ایرنا: مدیر سرمایه‌گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران گفت: ایفای نقش اعضای کنسرسیوم در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی مطابق مفاد قرارداد است و هنوز به‌طور رسمی توتال از آن خارج نشده که تغییری در آن ایجاد شود. پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت روز شنبه با انتشار مصاحبه‌ای از مدیر سرمایه‌گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: « شرکت ملی نفت چین (سی.‌ان.‌پی.‌سی) با سهم ۱/ ۸۰ درصدی در فاز ۱۱ پارس‌جنوبی جایگزین توتال فرانسه شد و به کار ادامه می‌دهد. »وزارت نفت این خبر را اصلاح و اعلام کرد که خروج توتال از فاز ۱۱ پارس‌جنوبی هنوز قطعی نشده و تغییری در ترکیب سهامداران این طرح رخ نداده است.
 • مشتری هندی نفت ایران قرارداد نفتی با آمریکا امضا کرد

  تسنیم: در حالی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بر کاهش خرید نفت شرکت‌ها از ایران اصرار دارد، یکی از بزرگ‌ترین‌ مشتریان نفت ایران اکنون نفت بیشتری از آمریکا خریداری می‌کند. به گزارش بلومبرگ، شرکت دولتی ایندین‌اویل هند که قبلا به‌صورت تک‌محموله از آمریکا نفت می‌خرید، یک قرارداد میان‌مدت برای خرید ماهانه نفت از آمریکا در فاصله ماه‌های نوامبر تا ژانویه به امضا رسانده است.

بیشتر