آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۳۸۹

 • دو سیگنال کاهشی به قیمت نفت

  دنیای اقتصاد: قیمت جهانی نفت پس از کسب رشد ۱/ ۲ درصدی در معاملات روز دوشنبه که بزرگ‌ترین رشد قیمت در بیش از یک ماه گذشته ارزیابی می‌شود، دیروز در پی کاهش برخی نگرانی‌ها از کمبود عرضه، وارد مسیر کاهشی شد. افزایش تولید اوپک در ماه جولای و پیشنهاد ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهوری ایران دو عامل ریزش قیمت‌ها در روز گذشته بودند.به گزارش رویترز، افزایش تولید نفت اوپک به بیشترین سطح سال ۲۰۱۸ از مهم‌ترین عوامل فشار بر قیمت نفت در روز گذشته بود. این خبرگزاری در پی انتشار این گزارش، از بزرگ‌ترین‌ افت قیمت ماهانه شاخص برنت در دو سال گذشته خبر داد.
 • ‎طرح جمع‎آوری روزانه ۷۶۰ میلیون فوت مکعب گاز همراه

  شانا: مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران از تعریف ۳۰ طرح برای جمع‎آوری گازهای همراه نفت منطقه شرق کارون خبر داد و گفت: با امضای دو قرارداد به ارزش ۲/ ۱ میلیارد دلار در روزهای آینده، این طرح‎ها تعیین‎تکلیف شده و با اجرای آنها در ۲ سال آینده، از سوزاندن روزانه بالغ بر ۷۶۰ میلیون فوت مکعب (معادل ۲۲ میلیون متر مکعب) گاز جلوگیری می‎شود.
 • کاهش ۱۲ درصدی خرید نفت پالایشگاه‌های هندی از ایران

  ایسنا: پالایشگاه‌ها در هند که بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران پس از چین است، در آستانه بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران، خرید نفت از ایران را در ژوئن نسبت به ماه مه حدود ۱۲ درصد کاهش دادند اما میزان واردات آنها حدود ۵۰ درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته ماند. به گفته دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند، پالایشگاه‌های هندی حدود ۶۶۴ هزار بشکه در روز نفت ایران را در ژوئن خریداری کردند. اگرچه میزان خرید پالایشگاه‌های هند نسبت به ماه مه کاهش داشت اما در مقایسه با ژوئن سال ۲۰۱۷ همچنان بالا بود. به گزارش رویترز، پرادهان در بیانیه‌ای اعلام کرد پالایشگاه‌های هندی ۹/ ۱ میلیون تن نفت ایران را در ژوئن سال ۲۰۱۷ وارد کردند و در ژوئن سال ۲۰۱۸ برای خرید ۸۲/ ۲ میلیون تن نفت ایران سفارش دادند.
 • پشت پرده توقف صادرات نفت عربستان از باب المندب

  ایسنا: عربستان سعودی هفته گذشته پس از حمله حوثی‌های یمن به دو نفتکش آرامکو اعلام کرد: صادرات نفت از طریق تنگه باب المندب در دریای سرخ را متوقف خواهد کرد. به گزارش رویترز، اینکه پس از چنین اتفاقی امنیت صادرات مورد ارزیابی قرار گیرد غیرمعمول نیست، اما تصمیم ریاض برای توقف صادرات نفت از این تنگه، یک بعد سیاسی دارد. تحلیلگران می‌گویند: عربستان سعودی تلاش می‌کند متحدان غربی خود را تشویق کند تا خطر حوثی‌ها را جدی‌تر گرفته و از جنگ در یمن پشتیبانی بیشتری به عمل آورند.
 • حفر ۶۹ هزار متر چاه‎های نفت و گاز در ۴ ماه نخست امسال

  شانا: معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در عملیات حفاری از انجام ۶۹ هزار و ۳۷۷ متر حفاری چاه‌های نفت و گاز در چهار ماه نخست امسال در مناطق نفت‌خیز خشکی و دریایی کشور خبر داد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر