آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۳۸۰

 • خوب و بد بنزین دونرخی

  دنیای اقتصاد: هر لیتر بنزین در حالی برای چهارمین سال متوالی با قیمت هزار تومان در ایران عرضه می‌شود که اخیرا گمانه‌ها از بازگشت سیستم سهمیه‌بندی مصرف سوخت افزایش یافته است. این گمانه‌ها با توجه به احیای دوباره سیستم کارت سوخت در جایگاه‌های عرضه بنزین و ضرورت کنترل مصرف سوخت در دوران تحریم مطرح می‌شوند. با این حال دولت تاکنون آنها را تایید نکرده است. در سال‌های گذشته فرصت اصلاح قیمت بنزین متناسب با نرخ رشد تورم بارها از دست رفته است و در حال حاضر «سهمیه‌بندی» حداقل اقدام در جهت مدیریت مصرف به‌نظر می‌رسد.
 • ایران به جمع تولیدکنندگان محصول استراتژیک گازی پیوست

  تسنیم: مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: ایران پس از فرانسه و روسیه که تولیدکنندگان عمده این محصول استراتژیک در دنیا شناخته می‌شوند، سومین کشوری است که با تولید سالانه ۸۰۰ تن از این محصول، به باشگاه جهانی تولیدکنندگان مرکاپتان می‌پیوندد.
 • تلاش برای کسب معافیت نفتی

  دنیای اقتصاد: با نزدیک شدن به موعد آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در ۱۳ آبان، اخبار متنوع‌تری از میزان صادرات نفت و میعانات گازی کشور منتشر می‌شود. در عین حال خبرهایی از تلاش مشتریان نفت ایران برای کسب معافیت از تحریم‌های آمریکا به گوش می‌رسد. دولت ترامپ اعلام کرده می‌خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند؛ در عین حال برخی مقامات این کشور از احتمال درنظر گرفتن معافیت برای برخی خریداران نفت ایران خبر داده‌اند.
 • لابی صنعت نفت آمریکا علیه تشدید تحریم‌های روسیه

  ایسنا: صنعت نفت آمریکا علیه تشدید تحریم‌های دولت روسیه که ممکن است سرمایه‌گذاری‌های آمریکایی در این کشور را متاثر کند، لابی می‌کند. سنای آمریکا لایحه‌ای را رونمایی کرده که بر اساس آن، اگر معلوم شود مسکو در انتخابات آینده آمریکا مداخله می‌کند، تحریم‌های فوری را علیه روسیه به اجرا خواهد گذاشت. قانون‌گذاران جمهوریخواه و دموکرات معتقدند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص اتهام مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ موضع ضعیفی داشته و درصدد جبران این مساله هستند. شرکت انرژی آمریکایی اکسون موبیل یکی از شرکت‌هایی است که پیش از این مخالف تحریم‌های آمریکا علیه روسیه بود.
 • ۵۰ درصد گاز کشور در نیروگاه‌ها می‌سوزد

  ایرنا: با آغاز فصل تابستان و افزایش دمای هوا، میزان مصرف گاز کشور از ۵۱۲ میلیون مترمکعب در هوای خنک بهاری به ۵۲۱ میلیون مترمکعب در هوای گرم تیرماه رسید. به گفته سخنگوی شرکت ملی گاز ایران، از این میزان ۲۸۵ میلیون مترمکعب به نیروگاه‌ها تحویل ‌شده است که حکایت از سهم ۵۰ درصدی نیروگاه‌ها از گاز مصرفی کشور دارد.
 • امضای قرارداد زیست محیطی پالایشگاه تبریز با یک شرکت آلمانی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز از امضای قرارداد همکاری میان این شرکت با کنسرسیومی متشکل از یک شرکت آلمانی و شرکت ایرانی کیمیا پتروگاز ایلیا خبر داد.

بیشتر