آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۳۷۴

 • عهدشکنی مجدد سعودی‌ها در اوپک

  دنیای اقتصاد: سعودی‌ها به قرائت جدیدی از آنچه در نشست اخیر اوپک روی آن توافق شده، دست زده‌اند تا بیش از پیش برای مقابله با ایران با ترامپ همراهی کنند. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در آخرین اظهارات خود اعلام کرده کمیته نظارت مشترک وزیران اوپک و غیراوپک(JMMC) از این پس پایبندی هر کشور به سهمیه تولید را رصد نمی‌کند؛ چراکه این توافق در حال حاضر بر یک سقف تولید مشترک اعتبار دارد. این موضع سعودی‌ها قویا توسط مقامات کشورمان نفی شده است. یک منبع آگاه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» درخصوص اظهارات الفالح گفت: «اوپک هرگز چنین تصمیمی اتخاذ نکرده و هر گونه افزایش تولید بیش از سهمیه تا زمانی که به تایید کنفرانس اوپک نرسیده نقض توافق جاری است.» او اظهارات وزیر نفت عربستان را نظر کمیته ویژه نظارت بر اجرای توافق که تنها صدای عربستان از آن شنیده می‌شود دانست و بر متضاد بودن آن با نتیجه کنفرانس اوپک تاکید کرد.
 • سردرگمی خریداران ژاپنی نفت ایران در برابر تناقض‌گویی آمریکا

  ايسنا: با سیگنال‌های مختلفی که واشنگتن درباره اعطای معافیت به مشتریان نفتی ایران پس از بازگشت تحریم‌ها در نوامبر ارسال کرده است، پالایشگاه‌های ژاپنی احتمالا بارگیری محموله‌های نفتی ایران را در اوت متوقف خواهند کرد که به واردات جزیی در ماه آینده منتهی می‌شود.
 • کدام سازمان مسوول‌ امنیت نفتکش‌هاست؟

  ايسنا: سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در مورد امنیت نفتکش‌ها و ماشین‌های حامل سوخت و فرآورده‌های نفتی گفت: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مسوول نظارت بر امنیت نفتکش‌هاست.
 • صادرات بنزین در گرو مصرف بهینه

  ايسنا: یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درخصوص احتمال سهمیه‌بندی بنزین، اظهار کرد: با توجه به اینکه فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه‌اندازی شده، نه تنها کمبود بنزین نداریم بلکه با راه‌اندازی فاز سوم این پالایشگاه صادر‌کننده بنزین نیز خواهیم بود و مشکلی از جهت تامین بنزین در داخل کشور نداریم. علی بختیار افزود: نکته مهم این است که مصرف بنزین را کنترل کنیم. هر چه در زمینه ساخت پالایشگاه اقدام کنیم با این روند مصرف به پالایشگاه‌های بیشتری نیاز خواهیم داشت زیرا شرایط به گونه‌ای است که مصرف بنزین از مرز ۸۰ میلیون لیتر می‌گذرد و روز به روز افزایش مصرف در بنزین را شاهد هستیم.
 • اجرای پروژه‌های بازرسی و نظارت پارس‌جنوبی و آزادگان جنوبی

  گروه بنگاه‌ها: مدیر روابط عمومی شرکت «تکین‌کو» از آماده شدن شرایط برای امضای قراردادهای جدید این شرکت خبر داد.
 • دولت ترامپ در حال بررسی برداشت نفت از ذخایر استراتژیک آمریکاست

  تسنیم: دو منبع آگاه گفتند، دولت ترامپ به‌شکلی فعالانه در حال بررسی استفاده از ذخایر نفتی استراتژیک آمریکا برای افزایش عرضه نفت به بازار جهانی است.
 • ۳۶۰۰ روستا تا پایان امسال گازرسانی می‌شوند

  شانا: مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز گفت: مطابق وعده شرکت ملی گاز ایران به دولت، تا پایان امسال به ۳ هزار و ۶۰۰ روستا گازرسانی می‌کنیم. سعید مومنی، درباره تحقق وعده شرکت ملی گاز به دولت دوازدهم مبنی بر گازرسانی روزانه به ۱۰ روستا تا پایان امسال گفت: در ماه‌های ابتدایی امسال همه عملیات اجرایی و زیرساخت‌ها برای انجام گازرسانی به روستاهای کشور انجام شده است، همچنین تا پایان خرداد امسال، تعداد شهرهای گازرسانی شده به یک هزار و ۱۱۷ شهر معادل ۹/ ۹۶ درصد ارتقا یافته است. وی افزود: بر اساس وعده شرکت ملی گاز، به‌صورت میانگین روزانه ۱۰ روستا در نقاط مختلف کشور، گازرسانی می‌شوند که تعداد آنها تا پایان امسال به ۳ هزار و ۶۰۰ روستا می‌رسد.

بیشتر