آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۳۱۰

 • آدرس غلط ترامپ به بازار نفت

  دنیای اقتصاد: جمعه شب، دونالد ترامپ در پیامی توییتری با نامناسب خواندن افزایش قیمت نفت، اوپک را به دستکاری قیمت‌ها متهم کرد. در این شرایط، کارشناسان نظر متفاوتی با لفاظی‌های ترامپ دارند. به عقیده آنها عامل اصلی رشد قیمت نفت سیاست‌های اخیر آمریکا بوده است. مداخله‌های دولت ترامپ در خاورمیانه، ایجاد نااطمینانی نسبت به برجام و تحریم‌های این کشور علیه ونزوئلا از جمله مهم‌ترین محرک‌های افزایش قیمت نفت محسوب می‌شوند. همچنین تحلیلگران برخلاف ترامپ معتقدند افزایش بهای طلای سیاه چندان هم به زیان اقتصاد آمریکا نیست.
 • توقف واردات بنزین در اردیبهشت؟

  دنیای اقتصاد: «ممکن است از اواخر اردیبهشت واردات بنزین به صفر برسد.» این خبری است که مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش در خلال آخرین بازدید خبرنگاران از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس پیش از افتتاح فاز دوم آن اعلام می‌کند. آن‌طور که علیرضا صادق‌آبادی می‌گوید، تنها کمتر از یک ماه تا افتتاح فاز دوم ستاره خلیج فارس- این مگا پروژه پالایشگاهی که سال‌هاست قرار است ایران را از واردات بنزین بی‌نیاز کند-زمان باقی است. با این حال با توجه به رشد مصرف بنزین که برآورد می‌شود امسال به رکورد ۹درصد برسد، امکان تحقق توقف واردات بنزین چندان روشن نیست. از سوی دیگر هرچند صادق‌آبادی می‌گوید که بازگشت تحریم‌ها نمی‌تواند بر روند تکمیل ستاره خلیج فارس اثرگذار باشد، اما اجرایی شدن طرح کیفی‌سازی پالایشگاه‌ها احتمالا در هاله‌ای از ابهام فرو خواهد رفت.
 • کاهش ۱۵ درصدی خرید نفت هند از ایران

  تسنیم: آمارهای به دست آمده از منابع کشتیرانی و صنعتی نشان می‌دهد، میزان خرید نفت هند از ایران در سال مالی ۱۸-۲۰۱۷ با ۷/ ۱۵ درصد کاهش نسبت به سال قبل مواجه بوده است.
 • قیمت نفت سبک ایران از ۶۸ دلار فراتر رفت

  شانا: قیمت نفت خام ایران در هفته دوم ماه آوریل (فروردین – اردیبهشت) برخلاف هفته نخست با افزایش همراه شد و به طور میانگین از ۶۸ دلار در هر شبکه فراتر رفت. میانگین قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۱۳ آوریل (جمعه، ۲۴ فروردین‌‌ماه) با ۳ دلار و ۷۷سنت افزایش به ۶۸ دلار و ۱۱ سنت برای هر بشکه رسید. میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران هم در دوره مورد بررسی ۲دلار و ۱۵ سنت برای هر بشکه افزایش یافت و به ۶۵ دلار و ۶۷ سنت برای هر بشکه رسید.
 • بهره‌برداری از فاز یک پتروشیمی مکران در سال آینده

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت انبارها و پایانه‌های شرکت توسعه نگین مکران با اشاره به پیشرفت عملیات اجرایی این پروژه بزرگ مطابق با برنامه گفت: آماده‌سازی فاز یک شهرک پتروشیمی مکران مطابق برنامه در حال انجام است و در آبان‌ماه سال ۹۸ با ذخیره‌سازی و بارگیری محصولات صادراتی رسما به بهره‌برداری می‌رسد.
 • نتایج مطالعات شرکت ORG نروژ در خزر ارائه و بررسی شد

  شانا: شرکت ORG نروژ روز گذشته نتایج مطالعات خود در میدان سردار جنگل و سه بلوک اکتشافی ۲۴، ۲۶ و ۲۹ خزر را در حضور نمایندگان شرکت ملی نفت ایران ارائه کرد.این نشست با حضور مدیران ارشد این شرکت نروژی، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت نفت خزر و دیگر نمایندگان حاضر از مجموعه شرکت ملی نفت ایران برگزار شد و ORG به تبیین رئوس نتایج مطالعات و پیشنهادهای خود در زمینه فعالیت‎های توسعه‌ای در خزر و بازسازی سکوی نیمه‎شناور امیرکبیر پرداخت.
 • رشد صادرات محصولات پتروشیمی

  شانا: مجتمع‌های پتروشیمی کشور سال گذشته بیش از ۲۲میلیون و ۴۱۰ هزار تن محصول به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد دلار صادر کردند. به گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سال گذشته منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بیش از ۱۱ میلیون و ۴۲۳ هزار تن محصول به ارزش ۵ میلیارد و ۹۷۷ میلیون دلار صادر و منطقه ماهشهر نیز بیش از ۶ میلیون تن محصول به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار و ۴۱۰ هزار دلار روانه بازارهای بین‌المللی کرد.همچنین تا پایان اسفند ماه، در سایر مناطق، بیش از ۴ میلیون و ۹۵۲ هزار تن محصول به ارزش ۲ میلیارد و ۶۲۳ میلیون دلار صادر شد.
 • ادامه جست‌وجو برای یافتن آخرین مفقودی حادثه سقوط بالگرد فلات قاره

  فارس: از میان ۴ جانباخته حادثه سقوط بالگرد شرکت نفت فلات قاره تنها یک تن مفقود است که جست‌وجو برای پیدا کردن وی ادامه دارد. اوایل هفته گذشته بالگرد متعلق به شرکت نفت فلات قاره با ۵ سرنشین که در‌حال حمل بیمار به منطقه خشکی بود در خلیج‌فارس سقوط کرد که در پی این حادثه تنها یک نفر زنده ماند و مابقی سرنشینان جان خود را از دست دادند.این گزارش حاکی است در حال حاضر از ۴ کشته این حادثه تنها یک تن به نام بهروز موسوی مفقود است که جست‌وجو برای پیدا کردن پیکر وی ادامه دارد. روز جمعه کمک خلبان این بالگرد توسط ربات ROV در بقایای بالگرد کشف شد که انتظار می‌رود پیکر بهروز موسوی نیز در این منطقه یافت شود.دو سال گذشته حادثه مشابهی برای بالگرد شرکت نفت فلات قاره رخ داده بود که پیکر جانباختگان این حادثه بعد از ۱۲ روز کشف شد.

بیشتر