آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۹۴

 • سه بازه متفاوت نفت ۹۶

  دنیای اقتصاد: نفت در سالی که گذشت توانست مسیر رو به رشدی را طی کند. توافق اوپک، ریسک‌های ژئوپلیتیک، رشد تقاضا و کاهش ارزش دلار در کنار افزایش تولید نفت آمریکا از جمله عواملی بودند که موجب نوسان قیمت‌ها در این سال شدند. نفت‌خام آمریکا در سال ۱۳۹۶ به میزان ۱/ ۱۴ دلار معادل ۲۹ درصد رشد کرد و از قیمت‎‌های نزدیک به ۴۸ دلار به ۳۴/ ۶۲ دلار رسیده است. این نفت شاخص به‌طور متوسط سال گذشته حدود ۵۲ دلار معامله شد. برنت، نفت شاخص بازار لندن نیز بیش از ۵/ ۱۴ دلار معادل ۲۸ درصد رشد کرد و از قیمت‌های حدود ۵۲ دلار در پایان سال به ۲۱/ ۶۶ دلار بر بشکه رسید. متوسط قیمت نفت برنت نیز ۵۷ دلار بر بشکه بوده است. نوسانات بازار در سال ۹۶ را می‌توان در سه بازه زمانی بررسی کرد.
 • ساخت سومین ترمینال ال‌ان‌جی در پاکستان

  دنیای اقتصاد: در حالی‌که قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان ‌برای سال‌ها بی‌نتیجه باقی مانده است، پاکستان به تازگی با شرکت اکسون موبیل قراردادی برای ساخت سومین ترمینال واردات ال‌ان‌جی منعقد کرده است. به گزارش بلومبرگ، گروهی که کار روی این پروژه را آغاز کرده‌اند، قصد دارند کار ساخت یک ترمینال دریایی ۱۵۰ میلیون دلاری را در نزدیکی بندر قسیم که در نزدیکی کراچی قرار دارد، از ماه مه آغاز کنند.
 • تاثیر نقش حاکمیتی و غیرحاکمیتی در اجرای پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس

  شانا: معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اظهار کرد: همسویی بخش‌های حاکمیتی، کارفرمایی و پیمانکاری در تسریع روند اجرای پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس و راه‌اندازی فازهای نخست و دوم بی‌نظیر بوده است.
 • تحویل روزانه ۴۵۶ میلیون مترمکعب گاز از میدان پارس جنوبی

  ایسنا: ظرفیت برداشت از میدان گازی پارس جنوبی در بهمن‌ماه امسال به روزانه ۵۷۰ میلیون مترمکعب رسید که از مجموع طرح‌های تکمیل شده پارس جنوبی، هم‌اکنون روزانه ۴۵۶ میلیون مترمکعب گاز سبک به شبکه سراسری تحویل و همچنین روزانه ۴۵ میلیون مترمکعب گاز ترش برای تزریق به میدان‌های نفتی عرضه می‌شود.همچنین تولید روزانه میعانات گازی به ۸۰۸ هزار بشکه در روز رسیده که تولید اتان به‌عنوان مهم‌ترین محصول پالایشگاه که ارزش افزوده ۲۰۰ برابری نسبت به گاز دارد، به ۵ میلیون تن در سال رسیده است و سالانه ۹/ ۷میلیون تن ال پی جی به منظور صادرات و روزانه ۳۷۵۰ تن گوگرد تولید می‌شود.
 • سومین قرارداد پسابرجامی بر اساس مدل جدید قراردادهای نفتی امضا شد

  دنیای اقتصاد: هنوز یک هفته از امضای دومین قرارداد نفتی در دوران پسابرجام میان ایران و شرکت روسی «زاروبژنفت» نگذشته که سومین قرارداد با تکیه به مدل جدید قراردادهای نفتی روز گذشته میان شرکت ملی نفت و یک شرکت ایرانی منعقد شد.
 • مصرف بنزین کل کشور از مرز ۱۰۱ میلیون لیتر گذشت

  شانا: بر اساس آمارهای رسمی، مصرف روزانه بنزین در سراسر کشور در نخستین روز هفته جاری (شنبه، ۲۶ اسفندماه) به ۱۰۱ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر رسید. این در شرایطی است که در مدت مشابه پارسال مصرف بنزین در سراسر ایران ۹۷ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر بود. بنابراین مصرف بنزین در روز ۲۶ اسفندماه امسال در مقایسه با دوره مشابه پارسال ۱/ ۴ درصد افزایش یافته است. همچنین در روز شنبه هفته جاری مصرف نفت‌گاز به ۸۸ میلیون لیتر در سراسر کشور رسید که رشد ۳/ ۱۰ درصدی را در مقایسه با روز مشابه پارسال ثبت کرد.بر اساس آمارهای رسمی، مصرف نفتگاز در ۲۶ اسفندماه پارسال (۹۵) ۷۹ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در روز بود.
 • وزیر نفت درگذشت یکی از پیشکسوتان اوپک را تسلیت گفت

  شانا: وزیر نفت در پیام‌هایی جداگانه درگذشت وزیر نفت پیشین ونزوئلا و یکی از شخصیت‌های برجسته و تاثیرگذار در شکل‌گیری و فعالیت‌های اوپک را به دبیرکل اوپک و وزیر نفت ونزوئلا تسلیت گفت. متن پیام تسلیت بیژن زنگنه به محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و مانوئل فرناندز، وزیر نفت ونزوئلا برای درگذشت آلیریو پارا، وزیر پیشین نفت ونزوئلا به شرح زیر است:
 • گازوئیل تولیدی پالایشگاه شیراز یورو ۵ می‌شود

  شانا: مدیرعامل شرکت پالایش نفت شیراز با اشاره به امضای قرارداد خرید لیسانس و طراحی پایه طرح ارتقای تولید محصول نفت گاز این شرکت گفت: براساس این توافق، محصول گازوئیل پالایشگاه شیراز مطابق با استاندارد جهانی یورو ۵ به بازار عرضه خواهد شد. رحیم شمس‌الدینی، مدیرعامل شرکت پالایش نفت شیراز گفت: با خرید لیسانس و طراحی پایه طرح ارتقای تولید محصول نفت‌گاز با ظرفیت ۲۶ هزار بشکه در روز از شرکت (.HONEY.WELL U.O.P.(U.K، مرغوبیت نفت‌گاز پالایشگاه شیراز مطابق استاندارد‌های روزآمد جهانی می‌شود. وی افزود: هدف از طراحی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز افزایش مرغوبیت نفت گاز با کاهش ترکیبات گوگردی در حد استانداردهای لازم و همچنین کاهش آثار و پیامدهای زیست محیطی است. در این فرآیند افزون بر کاهش میزان گوگرد، عدد‌ستان نفت گاز تصفیه شده نیز ۲ تا ۵ واحد افزایش می‌یابد.

بیشتر