آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۵۵

 • سه گسل تداوم صعود نفت

  دنیای اقتصاد: بازار جهانی نفت روز گذشته اگرچه با افت قیمت همراه بود، اما قیمت هر بشکه نفت خام برنت تا لحظه تنظیم این گزارش همچنان در محدوده ۷۰ دلاری باقی ماند.
 • میزان مصرف گاز خانگی از مرز ۵۰۰ میلیون مترمکعب گذشت

  ايسنا: سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به آخرین میزان مصرف گاز خانگی در کشور گفت میزان مصرف گاز در بخش خانگی صبح امروز[دیروز] به ۵۳۰ میلیون مترمکعب رسید.
 • چینی‌ها در عراق پالایشگاه می‌سازند

  ايسنا: عراق قصد دارد با همکاری دو شرکت چینی، یک پالایشگاه نفت در بندر فاو احداث کند و به دنبال سرمایه‌گذارانی برای ساخت سه پالایشگاه دیگر است.
 • کیفیت آب‌های محل غرق سانچی به حالت استاندارد رسیده است

  فارس: وزارت اقیانوس چین اعلام کرد: نمونه‌هایی که در دوره‌های مختلف گرفته شد، نشان می‌دهد آب دریای منطقه‌ای که کشتی سانچی در آن غرق شد، از نظر آلودگی به شرایط ایده‌آل رسیده است. وزارت اقیانوس چین اعلام کرد: آب‌ منطقه دریای چین که نفتکش ایرانی دو هفته پیش در آن غرق شد، نخستین مرحله استانداردهای لازم کیفیت را به دست آورد. این استانداردها نشان می‌دهد که وضعیت آلودگی آب منطقه‌ای که نفتکش ایرانی در آن غرق شده بود، شرایط ایده‌آلی دارد. بر اساس گزارش گلوبال تایمز، این اظهارات مقامات چینی در حالی صورت می‌گیرد که نگرانی‌هایی درباره ایجاد آلودگی نفت سرازیرشده به دریا از نفتکش سانچی وجود داشت که احتمال می‌دادند برای اکولوژی منطقه خطرناک باشد.
 • خطر کمبود انرژی و قیمت‌های بالاتر در کمین انگلیس

  ايسنا: تصمیم انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا اگر به درستی مدیریت نشود، احتمالا این کشور را با ریسک کمبود انرژی و قیمت‌های بالاتر مواجه می‌کند.
 • برنامه ایران برای شکایت گازی از ترکمنستان

  ایرنا: وزیر نفت با اشاره به برنامه ایران برای شکایت از شرکت «ترکمن گاز» ترکمنستان بابت کیفیت گاز تحویلی گفت: شکایت دیگری را نیز برای ارائه به دیوان داوری بین‌المللی به منظور تجدید نظر در قیمت گاز صادراتی این شرکت داریم؛ چرا‌که معتقدیم قیمت آنها خیلی بالاست و باید کاهش یابد. بیژن زنگنه درباره اختلاف گازی ایران و ترکمنستان اظهار کرد: تهران و عشق آباد، شکایت‌هایی را به‌طور متقابل علیه یکدیگر دنبال می‌کنند. وزیر نفت افزود: آنها ادعا می‌کنند که مبلغ ۵/ ۱ میلیارد دلار از ایران بابت صادرات گاز طلب دارند؛ اما ما معتقدیم این رقم درست نیست. زنگنه درباره شکایت‌های ایران نیز بیان کرد: ما معتقدیم قیمت آنها خیلی بالاست و باید کاهش یابد و این شکایت‌ها نیز باید به دیوان داوری بین‌المللی ارجاع شود. وی اضافه کرد: شکایت دیگر ما درباره کیفیت گاز تحویلی ترکمنستان نیز جزئی از شکایت متقابل در مقابل شکایت دریافت طلب ترکمنستان است. وزیر نفت درباره مبلغ خسارت ایران برای شکایت از شرکت ترکمنستانی نیز گفت: درباره رقم خسارت قصد نداریم اکنون صحبت شود، البته تا زمانی که رسما گزارش خود را برای شکایت مطرح کنیم.
 • بررسی طرح پیشنهادی وینترسهل آلمان برای میدان دهلران

  شانا: طرح توسعه میدان دهلران که از سوی شرکت وینترسهل (wintershall) آلمان ارائه شده است، در جلسه اخیر کمیته مشاوران مدیریت مخازن شرکت ملی نفت ایران مورد بررسی قرار گرفت. یکصدو‌چهل‌وششمین جلسه کمیته مشاوران مدیریت مخازن شرکت ملی نفت ایران با حضور رئیس و اعضای این کمیته و کارشناسان مربوطه، به منظور بررسی طرح توسعه میدان دهلران برگزار شد و برنامه پیشنهادی شرکت وینترسهل آلمان برای توسعه این میدان نفتی مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت. بر اساس اعلام مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، برنامه اولیه شرکت آلمانی، دستیابی به اهداف تولیدی مدنظر شرکت ملی نفت در این میدان و حفظ آن است. میدان دهلران، میدانی مشترک در جنوب‌غربی ایران است.
 • افت سوددهی غول پتروشیمی عربستان

  شانا: سود خالص شرکت سابک عربستان در سه ماه چهارم سال ۲۰۱۷ میلادی ۶/ ۱۸ درصد کاهش یافت. به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت سابک عربستان که چهارمین شرکت بزرگ پتروشیمی جهان به شمار می‌آید، روز یکشنبه هشتم بهمن ماه اعلام کرد به دلیل کاهش تولید و فروش، سود خالص آن در سه ماه پایانی سال گذشته میلادی ۶/ ۱۸ درصد کمتر شده است. طبق اعلام سابک، این شرکت در دوره یاد شده ۳ میلیارد و ۶۷۰ میلیون ریال عربستان (معادل ۹۷۹ میلیون دلار آمریکا) سود داشته، در حالی که در مدت مشابه در سال پیش از آن، این شرکت ۴ میلیارد و ۵۱۰ میلیون ریال عربستان سود داشت.

بیشتر