• نقش اوپکی شیل آمریکا

  دنیای اقتصاد- حسین راشدی: از حدود یک دهه قبل شیل آمریکا به عنوان رقیبی برای اوپک ظهور کرد و توانست در مقابل جنگ نفتی عربستان هم تاب بیاورد اما پاندمی کرونا نقش شیل را بیش از هر زمان دیگری شبیه رقیب خود کرده است. در واقع تولیدکنندگان شیل پیش از این تلاش می‌کردند تا جایی که می‌توانند تولید کنند و سهم بزرگ‌تری از بازاری که تازه به آن راه یافته بودند، از آنِ خود کنند اما رفتار آنها در بیش از یک سال گذشته حاکی از نقشی متفاوت بوده است.
 • سخنگوی دولت: خط‌لوله گوره - جاسک برای ایران اهداف توسعه‌ای دارد

  پايگاه اطلاع‌رساني دولت: علی ربیعی، روز سه‌شنبه در نشست خبری هفتگی که به‌صورت مکتوب برگزار شد، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه افتتاح خط لوله گوره - جاسک چه اهمیت و تاثیری در صادرات نفت ایران خواهد داشت، گفت: «ساخت و بهره‌برداری از مگاپروژه خط‌لوله انتقال نفت گوره - جاسک برای ایران مجموعه‌ای از اهداف امنیتی، اقتصادی و توسعه‌ای را در بر دارد.»
 • افزایش ۶۰ درصدی تولید گاز چین تا سال ۲۰۲۵

  شانا: شرکت سینوپک اعلام کرد که چین در نظر دارد تا سال ۲۰۲۵ تولید گاز طبیعی داخلی خود را نسبت به سال ۲۰۲۰ میلادی ۶۰ درصد افزایش دهد. به گزارش رویترز، یکی از محققان برجسته شرکت سینوپک روز سه‌شنبه اعلام کرد که چین قصد دارد به‌منظور کاهش آلایندگی‌ها و کاستن از مقدار انتشار کربن، تولید گاز طبیعی خود را تا سال ۲۰۲۵ میلادی با ۶۰ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۲۰ به ۴۸ میلیارد مترمکعب در سال برساند.
 • تصویب طرح تحقیق و تفحص از وزارت نفت در کمیسیون انرژی مجلس

  شانا: عبدالعلی رحیمی مظفری در تشریح نشست عصر روز دوشنبه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی که با حضور مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و برخی مسوولان وزارت نفت برگزار شد، گفت: در این نشست درخواست تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت نفت و اعمال ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس درباره توسعه نیافتن و تولید حداکثری از میدان‌های نفتی مشترک بررسی شد.
 • گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره پروژه گوره - جاسک قرائت شد

  ایرنا: سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز گزارش کمیسیون متبوع خود درباره «وضعیت خط لوله گوره - جاسک» را قرائت کرد.
 • پل‌سازی بین پالایش و پتروشیمی

  دنياي‌اقتصاد: پالایش و پتروشیمی دو صنعت مجزا در کشور به‌شمار می‌روند که در عین تفکیک مدیریتی، ساختاری منسجم دارند. اینکه صنعت پتروشیمی در ایران به نسبت گاز پایه محسوب شده و تولید اغلب از خوراک گازی استفاده می‌کند به این معنی است که ارتباط بین پالایش و پتروشیمی چندان هم تنگاتنگ نبوده است.
 • پایان بارگیری نخستین محموله نفتی در پایانه جاسک

  شرکت ملی نفت ایران: مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با اعلام پایان بارگیری نخستین محموله نفت صادراتی ایران در پایانه جاسک گفت: این شرکت آمادگی کامل برای بارگیری دومین محموله را دارد. عباس اسدروز اظهار کرد: صبح روز یکشنبه، سوم مردادماه بارگیری ۶۵۰ هزار بشکه نفت خام صادراتی در پایانه جاسک پایان یافت. وی افزود: هم‌اکنون همکاران شرکت پایانه‌های نفتی در آمادگی کامل برای بارگیری دومین محموله نفت صادراتی از جاسک به سر می‌برند و بارگیری دومین محموله به‌زودی آغاز می‌شود. طرح ملی انتقال نفت خام گوره - جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با مدیریت و راهبری شرکت ملی نفت ایران در ساحل دریای عمان راه‌اندازی شده و تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع کردن آن، افزایش قدرت چانه‌زنی، توسعه پایدار و اشتغال‌زایی را در پی خواهد داشت.
 • فشار آمریکا به آلمان برای پرداخت حق ترانزیت گاز به اوکراین

  فارس: آمریکا تلاش می‌کند آلمان را مجبور کند بابت گازی که از اوکراین عبور نمی‌کند، به این کشور پول ترانزیت گاز بدهد. به گزارش راشاتودی، در حالی که چیزی به اتمام پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به نورداستریم-۲ نمانده، گزارش‌ها حاکی از آن است که واشنگتن و برلین در حال رسیدن به یک توافق در این زمینه هستند. تا پیش از ساخت خط لوله نورداستریم-۲، خط لوله‌ای که گاز را از روسیه به آلمان منتقل می‌کرد از خاک اوکراین می‌گذشت و به همین دلیل اوکراین از محل ترانزیت گاز از کشورهای اروپایی از جمله آلمان پول می‌گرفت، اما خط لوله جدید از بستر دریای بالتیک عبور می‌کند و در واقع اوکراین را برای رسیدن به آلمان دور زده است. حالا خبر رسیده که آمریکا تلاش می‌کند تا بین آلمان و اوکراین وساطت کرده و در تلاش است با تحت فشار قرار دادن برلین، ژرمن‌ها را مجبور کند به اوکراینی‌ها پول بدهند. درواقع منظور آمریکایی‌ها این است که آلمانی‌ها حتی بابت گازی که از اوکراین عبور نکرده، به کی‌یف پول ترانزیت گاز بدهند!
 • چین پایانه LNG یک میلیارد دلاری می‌سازد

  ایسنا: چین پروژه ساخت یک پایانه واردات و نگهداری گاز طبیعی به ارزش یک میلیارد دلار را در استان جنوبی گوانگدونگ آغاز کرد. در این پروژه شرکت آمریکایی اکسون‌موبیل سرگرم مذاکره با شرکا برای یک سرمایه‌گذاری مشترک است. اکسون‌موبیل در سپتامبر سال ۲۰۱۸ وارد توافق مقدماتی با استان گوانگدونگ برای سرمایه‌گذاری میلیاردها دلاری در پروژه‌های این قطب تولید چین شامل مجتمع پتروشیمی و پایانه گاز طبیعی مایع (LNG) شد. نمایندگان یک شرکت مستقر در پکن به رویترز اعلام کردند اکسون‌موبیل در حال پیشبرد مذاکرات پروژه با شرکای احتمالی است.
 • هندی‌ها در نفت و گاز روسیه سرمایه‌گذاری می‌کنند

  تسنیم: هند در حال مذاکره با دولت روسیه در مورد سرمایه‌گذاری ۲ تا ۳ میلیارد دلاری در پروژه‌های اکتشاف و تولید نفت و گاز در این کشور است. به گزارش خبرگزاری راشاتودی، طبق گفته منابع آگاه، دولت روسیه چند میدان نفت و گاز را به شرکت اکتشاف منابع طبیعی هند با نام «اوانجیسی ویدش» و هر کنسرسیوم احتمالی که برای این پروژه تشکیل می‌شود، پیشنهاد داده است. گفته می‌شود این دو کشور در حال مذاکره بر سر سرمایه‌گذاری هند در پروژه‌های اکتشاف نفت و گاز در قطب شمال مخصوصا توسعه پروژه نفتی وستوک نیز هستند. تخمین‌های اولیه نشان می‌دهند تولید سالانه نفت خام از این پروژه ۱۰۰ میلیون تن خواهد بود. سه منطقه شرق دور روسیه از جمله یاکوتیا، ساخالین اوبلاست و آمور اوبلاست تا حالا تمایل خود را به سرمایه‌گذاری هند در بخش نفت و گازشان نشان داده‌اند. هند تعامل با روسیه در زمینه نفت و گاز را سرآغاز همکاری اقتصادی بین دو کشور میداند. وزیر امور خارجه هند تمایل خود را نسبت به گسترش روابط اقتصادی با روسیه در زمینه‌هایی مانند زغال‌سنگ، الوار و گاز طبیعی مایع اعلام کرده است.
 • آلودگی نفتی در یمن به دلیل غرق یک نفتکش

  تسنیم: غرق شدن یک نفتکش رها شده در ساحل جنوبی یمن باعث نشتی سوخت به داخل خلیج عدن و در طول سواحل این کشور جنگزده شده است. به گزارش خبرگزاری فرانس ۲۴، طبق گفته رئیس بندر عدن، روز پنج‌شنبه هفته گذشته، مقامات در مورد غرق شدن این کشتی با نام «دیا» هشدار داده بودند. یکی دیگر از مقامات بندر عدن می‎‌گوید این نفتکش از ۲۰۱۴ در البریقه در غرب بندر اصلی لنگر انداخته و شامل ذخایر دیزل بوده است. نشتی سوخت در حال حاضر ۲۰ کیلومتر در ساحل پراکنده شده است. احمد فهیم، یکی از اعضای کمیته نجات محیط‌زیست در عدن گفت هیچ کس مسوولیت نگهداری از این نفتکش را برعهده نداشته و حالا این فاجعه محیط‌زیستی به بار آمده است. چند کشتی دیگر در خلیج عدن به همین ترتیب رها شده‌اند و نگرانی در مورد فجایع محیط‌زیستی دیگر بالا گرفته است. این واقعه همچنین نگرانی در مورد سرنوشت نفتکش ۴۵ ساله صافر که از ۲۰۱۵ در غرب یمن در بندر حدیده دریای سرخ لنگر انداخته را افزایش داده است. این نفتکش حاوی ۱/ ۱ میلیون بشکه نفت خام است. سازمان ملل هشدار داده نشتی نفت از این نفتکش اکوسیستم دریایی را تخریب، صنعت ماهیگیری را مختل و جریان زندگی در این بندر را به مدت ۶ ماه متوقف می‌کند.
 • ونزوئلا؛ صعود و افول یک دولت نفتی

  دنیای‌اقتصاد: داستان آغاز نفت و بروز هرج و مرج و عدم‌تعادل سیاسی که در ونزوئلا شکل گرفت را در دو بخش گذشته بررسی و دولت نفتی ونزوئلا را زیر ذره‌بین بردیم. حالا در بخش پایانی گزارش اندیشکده شورای روابط خارجی، این نهاد به بررسی راهی برای رهایی از نفرین نفتی در این کشور پرداخته است.
 • واشنگتن در فکر تحریم‌های نفتی جدید؟

  دنیای‌اقتصاد: هفته گذشته روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی از برنامه آمریکا برای تشدید تحریم‌های نفتی علیه ایران، در صورت عدم‌دستیابی به توافق هسته‌ای خبر داد. تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر قصد دارند جریان صادرات نفتی تهران – پکن را هدف قرار دهند. این در حالی است که چین به‌رغم تحریم‌ها، همواره به صورت غیررسمی از ایران طلای سیاه وارد کرده، اما در داده‌های گمرکی خود منکر آن می‌شود. در همین رابطه یک مقام آمریکایی به رویترز گفته در صورتی که امیدی به احیای برجام وجود نداشته باشد، آمریکا از این طریق فشارهای خود به تهران را افزایش خواهد داد. این مقام همچنین در گفت‌وگویش با رویترز خبر داده که آمریکایی‌ها در ابتدای سال‌جاری به پکن گفته‌اند، در صورت احیای سریع برجام شرکت‌های واردکننده نفت ایران را تحریم نخواهند کرد و به این ترتیب عملا چراغ سبز واردات نفت از ایران را به چینی‌ها داده‌اند. اما در حال حاضر به نظر می‌رسد زمین بازی در حال تغییراتی جدی است و آمریکایی‌ها هم منتظرند دولت جدید ابراهیم رئیسی مسوولیت را به عهده گیرد؛ تغییراتی که به نظر می‌رسد آینده تحریم نفتی و مذاکرات هسته‌ای به آن گره خورده است.
 • زخم عربی بازار نفت کی سر باز می کند؟

  دنياي‌اقتصاد: اختلافات اخیر بین عربستان سعودی و امارات‌متحده عربی که بازار نفت را به گروگان گرفته بود، بالاخره هفته قبل به پایان رسید. به این ترتیب اعلام شد سهمیه پایه تولید امارات که از آن میزان کاهش عرضه اعمال می‌شود، افزایش خواهد یافت.
 • اصلاحیه قانون پتروپالایشگاه‌ها ابهامات را برطرف کرد

  مهر: در ماه‌های اخیر اعضای کمیسیون انرژی مجلس با پیگیری تصویب مجوزهای صندوق توسعه ملی و اصلاح و تکمیل برخی مفاد قانون «حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی»، معروف به قانون پتروپالایشگاه‌ها گام‌های بلندی را در راستای عبور از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش نفت‌خام برداشتند و این قانون را اصلاح کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر