آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۱۴

 • جهش نفت به ۶۵ دلار

  دنیای اقتصاد: توقف فعالیت خط لوله فورتیز (Forties) در دریای شمال، برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ به این سو قیمت هر بشکه نفت خام برنت را به بیش از ۶۵ دلار بر هر بشکه رساند. توقف این خط لوله که روزانه حدود ۴۵۰ هزار بشکه نفت را از دریای شمال به پایانه فرآوری کینیل در اسکاتلند منتقل می‌کند، باعث خروج حجم قابل توجهی از عرضه از بازار نفت شده است. این اتفاق در کنار پایبندی اوپک به کاهش تولید نفت خام که عرضه و تقاضا را در بازار جهانی تا حد زیادی به یکدیگر نزدیک کرده است، رشد چشم‌گیر قیمت نفت در معاملات روز گذشته را به همراه داشت.
 • جهش قیمتی بنزین در عربستان

  دنیای اقتصاد: یک منبع آگاه روز گذشته اعلام کرد از ابتدای ژانویه ۲۰۱۸ بهای بنزین در عربستان ۸۰ درصد افزایش می‌یابد و قیمت سوخت جت نیز به قیمت‌های بین‌المللی خواهد رسید. علاوه‌بر این، این کشور برنامه دارد قیمت‌ بنزین و دیگر سوخت‌ها را تا سال ۲۰۲۳ به قیمت‌های جهانی برساند. کشورهای نفت‌خیز از سال ۲۰۱۴ همزمان با شروع افت قیمت نفت با کسری شدید بودجه مواجه شدند؛ از این رو از سال ۲۰۱۵ موجی از اقدامات برای کاهش یارانه‌های سوخت و کاهش وابستگی به نفت در این کشورها آغاز شده است.
 • توسعه غرب کارون با امکانات داخلی

  شانا: مدیر برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: از مجموع حدود ۸۷ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجای منطقه غرب کارون، تاکنون ۷۱۵ میلیون بشکه نفت برداشت شده است.
 • جی‌ای‌سی‌اف به یک نهاد با اعتبار جهانی تبدیل شد

  شانا: امیرقطر در دیدار با دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) عنوان کرد: مجمع کشورهای صادرکننده گاز امروز به یک نهاد با اعتبار جهانی تبدیل شده است.
 • روند احیای آهسته شرکت‌های نفتی در ۲۰۱۸ ادامه می‌یابد

  شانا: یک موسسه اعتبارسنجی پیش‌بینی کرد که ثبات قیمت نفت می‌تواند به بازگشت آهسته رونق به کسب‌و‌کار شرکت‌های نفتی در سال آینده میلادی کمک کند.
 • آلمانی‌ها متقاضی خرید دانش فنی کاتالیست سنتز متانول از ایران شدند

  شانا: مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از تلاش شرکت باسف آلمان برای خرید دانش فنی تولید کاتالیست سنتز متانول از این شرکت خبر داد و گفت: با توجه به برنامه‌های راهبردی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در نظر داریم که این محصول را تولید کرده و به بازار عرضه کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر