آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۰۸

 • پایان «باز»ها در اوپک

  دنیای اقتصاد: اوپک را همواره با «باز»ها و «کبوتر»هایش می‌شناخته‌اند. بازهای اوپک آن دسته از کشورهای عضوند که به‌دنبال سیاست حفظ منابع محدود نفتی و افزایش قیمت‌ها بوده‌اند؛ ایران و ونزوئلا به‌عنوان سردسته این گروه شناخته می‌شوند. اما کبوترها به دسته دیگری از اعضا اطلاق می‌شد که با تولید هرچه بیشتر هدف افزایش سهم در بازار نفت را دنبال می‌کرده‌اند. عربستان سردمدار کبوترهای اوپک بود. بازها هرچند که تولیداتشان هیچ‌گاه به سطح تولید عربستان نزدیک هم نشده بود، اما در کنار هم همواره در برابر سیاست‌های عربستان درخصوص افزایش تولید اوپک می‌ایستادند.
 • جزئیات تولید بنزین در کشور طی ۸ ماه گذشته

  ایسنا: میانگین تولید روزانه بنزین کشور در هشت ماه سال جاری به ۴/ ۷۴ میلیون لیتر رسیده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با تولید ۸/ ۶۸ میلیون لیتر در روز، حدود ۸ درصد رشد داشته است. از ابتدای فروردین تا پایان آبان ماه به‌طور متوسط روزانه ۷۴ میلیون و ۶۱۵ هزار لیتر بنزین در کشور تولید شده است که از این میزان ۲۵ میلیون و ۸۲۴ هزار لیتر با مشخصات استاندارد یورو ۴ با ۱۶ درصد رشد و ۴۸ میلیون و ۷۹۱ هزار لیتر بنزین معمولی با ۴ درصد رشد نسبت به سال گذشته بوده است.
 • بازار نفت دچار بحران جدیدی نخواهد شد

  شانا: مدیر عامل شرکت لوک اویل روسیه اعلام کرد با توجه به وضع مناسب تقاضا و کارآیی توافق جهانی کاهش تولید نفت، بازار نفت دچار بحران جدیدی نخواهد شد.
 • پاسخ وزارت نفت به دانشجویان دانشگاه صنعت نفت

  شانا: اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پی تجمع عده‎ای از دانشجویان دانشگاه صنعت نفت مقابل ساختمان این وزارتخانه اطلاعیه‎ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: «در ادامه تجمع‎های اخیر عده‎ای از دانشجویان دانشگاه صنعت نفت برای استخدام بدون قید و شرط در وزارت نفت، از شب گذشته (یازدهم آذر ماه) تجمعی مقابل ساختمان مرکزی این وزارتخانه شکل گرفته که با سردادن شعار خواستار تحقق خواسته‎های خود هستند.
 • انجام عملیات امداد و نجات از سوی یکی از بزرگ‌ترین کشتی‎های نفتکش جهان

  گروه بنگاه‌ها: یک فروند کشتی غول‎پیکر شرکت ملی نفتکش ایران موفق به نجات سرنشینان یک قایق ماهیگیری واژگون شده در آب‎های اقیانوس هند شد.
 • مهرماه سال آینده گاز به زابل می‌رسد

  تسنیم: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام خبر رسیدن گاز به شهر زابل در پاییز سال آینده، عملیات اجرایی گازرسانی به نیروگاه چابهار از طریق CNG و از ایرانشهر را با حضور مسوولان این پروژه آغاز کرد.
 • اروپا؛ مقصد ۴۰ درصد نفت ایران

  شانا: میزان صادرات نفت ایران به بازارهای اروپایی در ماه نوامبر (آبان- آذر) به ۴۰ درصد رسید. شرکت‌های اروپایی از حدود ۲ سال گذشته، پس از توافق برجام خرید محموله‌های نفت خام ایران را از سر گرفتند، اروپایی‌ها در دوران تحریم، خرید نفت خام از ایران را به نزدیک صفر رسانده بودند. شرکت‌های انگلیسی– هلندی شل، توتال فرانسه، انی و ساراس ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان و رپسول اسپانیا برخی از مشتریان محموله‌های نفت خام ایران در اروپا هستند.ایران همچنین در ماه نوامبر موفق شد ۶۰ درصد نفت خام صادراتی خود را روانه بازار آسیا کند. چین بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در آسیا است که بیش از ۶۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند. آمارهای ماه نوامبر همچنین نشان می‌دهد کره‌جنوبی همچنان بزرگ‌ترین‌ دریافت‌کننده میعانات گازی ایران است و نیمی از میعانات گازی به این کشور و بقیه به کشورهای منطقه خلیج فارس صادر می‌شود. ایران در ماه نوامبر بیش از ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی صادر کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر