آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۰۶

 • تصویر سه‌بعدی از تصمیم جدید نفتی

  دنیای اقتصاد: نشست ۱۷۳ اوپک در وین به تمدید دوباره توافق کاهش تولید نفت تا پایان سال ۲۰۱۸ منجر شد. گرچه این تصمیم تا حدودی در رشد اخیر قیمت‌ها پیش‌خور شده بود، اما باز هم نهایی شدن آن منجر به صعود ملموس بهای طلای سیاه در معاملات شب گذشته شد. جواد یارجانی، رئیس اسبق امور اوپک ایران از برگزاری این جلسه در فضایی آرام و نقش کلیدی روسیه و عربستان در تصمیم‌گیری مزبور رمزگشایی می‌کند. کارشناسان اما احتمال بازگشت سریع تولیدکنندگان شیل و چرخش تقاضای چین را تهدید آینده بازار نفت ارزیابی می‌کنند.
 • گام بعدی اوپک

  دکتر مهدی عسلی کارشناس اقتصاد انرژی
  کنفرانس ۱۷۳ عادی وزرای اوپک و کنفرانس سوم اوپک و کشورهای غیر‌اوپک شرکت‌کننده در توافق سال قبل (نوامبر ۲۰۱۶) روز پنج‌شنبه ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ میلادی (۹ آذر ۱۳۹۶) در دبیرخانه اوپک در وین اتریش برگزار شد. از آنجا که این کشورها مجموعا بیش از ۶۰درصد تولید نفت خام دنیا را در اختیار دارند و چند کشور از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان نفت مانند ایران، روسیه، عربستان سعودی، عراق، امارات متحده عربی و... در این کنفرانس شرکت می‌کنند طبعا تصمیمات این کنفرانس اهمیت زیادی برای بازارهای نفت و اقتصاد دنیا دارد و به همین دلیل نیز توجه زیادی را به‌خود معطوف کرده است.
 • مردم کرمان نگران تامین سوخت مورد نیاز نباشند

  شانا: در پی وقوع زلزله صبح روز گذشته در استان کرمان، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: مردم نگران کمبود سوخت در منطقه نباشند. سیدمحمدرضا موسوی‌خواه اعلام کرد: با توجه به وجود سه انبار بزرگ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در منطقه کرمان، انواع فرآورده‌ از جمله بنزین، نفت‌سفید و نفت‌گاز در این منطقه به میزان کافی وجود دارد.
 • صادرات نفت ایران به آسیا کاهش یافت

  تسنیم: در حالی که میزان واردات نفت کره‌جنوبی از ایران در ماه اکتبر شاهد افزایش بوده، واردات کلی مشتریان آسیایی از ایران در ماه اکتبر نسبت به بالاترین رقم ۶ ماه اخیر که در ماه قبلی به ثبت رسیده بود، کاهش داشت. به گزارش رویترز، آمارهای دولتی و داده‌های رصد آمد و شد کشتی‌ها نشان می‌دهد که کشورهای چین، هند، ژاپن و کره‌جنوبی در ماه اکتبر تقریبا ۷۵/ ۱ میلیون بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده‌اند که ۴/ ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.
 • وزیر نفت: صادرات نفت خام ایران به روسیه آغاز شد

  شانا: وزیر نفت قیمت ۶۰ دلار برای هر بشکه نفت را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: نخستین محموله نفت خام ایران به مقصد روسیه صادر شده است. در عین حال بیژن زنگنه در حاشیه نشست ۱۷۳ اوپک اعلام کرد توافق جهانی کاهش تولید نفت تضادی با برنامه‌های افزایش تولید ایران ندارد. زنگنه در حاشیه صد و هفتاد و سومین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به خبرنگاران گفت: توافق (کاهش تولید نفت) اوپک کوتاه است و قراردادهای ما پیش از سه سال آینده به تولید نمی‌رسند و این دو مورد با هم تضادی ندارند.
 • سه انحراف راهبردی کارنامه ۱۰۰ روزه دولت در برابر بحران آب

  محمد‌جواد سمیعی/ محمد‌بهنام رسولی گروه مهندسی- اجتماعی آبانگاه و مرکز همکاری‌های آب و علوم اجتماعی مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد
  چند سال است که وضعیت منابع آب زیرزمینی در اغلب نقاط کشور نگران‌کننده و بسیار وخیم اعلام می‌شود. موضوعی که با برخی سیاست‌های نادرست، از نیمه دهه ۸۰ پیچیده‌تر و بغرنج‌تر شد و سقوط سطح آب و همچنین افت شدید کیفیت در بسیاری از دشت ها، آینده و افقی تلخ را پیش‌بینی می‌کنند.

بیشتر