آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۰۴

 • چهار سناریوی نشست اوپک

  دنیای اقتصاد: نشست سرنوشت‌ساز بازار نفت صبح فردا با حضور بزرگان نفتی در وین برگزار می‌شود تا «شاید» انتظارها برای روشن شدن تکلیف «توافق تاریخی کاهش تولید اوپک» پایان یابد.هرچند نشانه‌های موجود در بازار، مانند رشد چشمگیر حجم خالص قراردادهای موقعیت انتظار برای رشد قیمت (net long position یا موقعیت‌های خرید) در بازار نفت از انتظار قوی برای تمدید توافق اوپک حکایت دارد، با این حال یکی از سناریوهای مربوط به نتیجه نشست ۳۰ نوامبر، تمدید نشدن توافق کاهش تولید است. این سناریو در حالی از سوی برخی تحلیلگران بازار نفت غیرمحتمل به نظر می‌رسد که هنوز مشخص نیست روسیه در نشست فردا چگونه اعمال نظر خواهد کرد.
 • تحقق برداشت نفت از آخرین میدان مشترک غرب کارون

  محمد ابراهیمی کارشناس نفت
  میدان یاران با ۲ میلیارد بشکه نفت درجا از میدان‎های مشترک نفتی ایران با عراق است که توسعه آن با تحریم‌های سختگیرانه علیه صنعت نفت ایران همزمان شد و به همین دلیل، توسعه با اتکا به توان شرکت‌های داخلی پیش رفته است. این میدان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که بخش جنوبی آن، تنها میدان به تولید نرسیده غرب کارون به شمار می‎رود.راهبرد وزارت نفت مبنی بر اولویت توسعه میادین مشترک در غرب کارون هم منتهی به نتایج قابل قبولی شد؛ به‎طوری‎که هم‎اکنون ظرفیت تولید میدان‎های «آزادگان جنوبی»، «آزادگان شمالی»، «یادآوران» و «یاران شمالی» (میدان‎های مشترک غرب کارون) در مجموع به حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. همین چند روز قبل بود که خبر رسید برداشت نفت از میدان «یاران جنوبی» هم با موفقیت آغاز شد.
 • غول نفتی ونزوئلا به دست نظامیان افتاد

  ایسنا: فرمانده ارتشی که برای اداره بخش انرژی ونزوئلا منصوب شده است، افسران نظامی بیشتری را برای سمت‌های مدیریت ارشد شرکت نفتی دولتی PDVSA انتخاب می‌کند. نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در اقدامی غیرمنتظره اوایل هفته جاری سرلشکر مانوئل کِوِدو را برای هدایت شرکت PDVSAو وزارت نفت انتخاب کرد و به ارتش برای کنترل صنعت نفت این کشور قدرت بیشتری بخشید. به‌جز رسوایی‌های فساد، کِوِدو باید سازماندهی بدهی را در شرایطی که رکود شدیدی گریبانگیر ونزوئلا شده و این کشور هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است، بر عهده بگیرد. رویترز به نقل از منابع آگاه در بخش انرژی ونزوئلا نوشت: انتصاب کِوِدو ممکن است خروج مدیران از PDVSA را تسریع کرده و مشکلات اداره این شرکت را در شرایطی که تولید نفت به پایین‌ترین میزان حدود ۳۰ سال گذشته سقوط کرده است، تشدید کند. حدود ۵۰ مقام شرکت نفتی PDVSA از ماه اوت که دولت علیه فساد مالی اعلام جنگ کرد، دستگیر شده‌اند.
 • علاقه‌مندی غول نفتی چین به «مجنون»

  ايسنا: شرکت CNPC چین برای توسعه میدان نفتی بزرگ مجنون عراق که رویال داچ شل قصد دارد از آن خارج شود، ابراز علاقه کرده است. وزارت نفت عراق منتظر است تا شیل رسما از این میدان نفتی که در جنوب این کشور قرار دارد خارج شود و پس از آن با سایر شرکت‌ها درباره توسعه این میدان وارد مذاکره شود. براساس گزارش رویترز، مقامات نفتی عراق هفته گذشته اظهار کردند شل قصد دارد از مجنون خارج شود و فعالیت خود را تا پایان ژوئن سال ۲۰۱۸ به شرکت دولتی نفت بصره تحویل دهد. جبار العیبی، وزیر نفت عراق در نامه‌ای به تاریخ ۲۳ اوت با خروج شل از مجنون موافقت کرده است. میدان نفتی مجنون در سال ۲۰۱۴ شروع به تولید کرد.
 • مجلس جلوی افزایش قیمت بنزین را در بودجه سال ۹۷ می‌گیرد

  ایسنا: یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه قیمت سوخت هرسال افزایش داشته اما هیچ تاثیری در ایمنی جاده‌ها نداشته است، گفت: در بودجه سال ۹۷ افزایش قیمت بنزین معقول و منطقی نیست و مجلس جلوی افزایش قیمت آن را می‌گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر