آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۰۱

 • پادشاه جدید بازار نفت

  دنیای اقتصاد: عربستان همواره به‌عنوان رهبر معنوی اوپک شناخته می‌شد و وزیر نفتش با هر کلمه‌ای می‌توانست بازار نفت را تکان دهد. اما این روزها به‌نظر می‌رسد عربستان جایگاه خود را در بازار نفت به رقیب دیگری در خارج از اوپک یعنی روسیه واگذار کرده است. حالا این شخص ولادیمیر پوتین است که با اظهارنظرهایش می‌تواند مسیر نفت را تغییر ‌دهد. به این ترتیب عجیب نیست که این روزها معامله‌گران به روسیه و اظهارات پوتین چشم‌ دوخته‌اند تا شاید ردی از سرنوشت توافق کاهش تولید به‌دست بیاورند.
 • نگاهی به دستاوردهای طرح تخصیص گازوئیل بر مبنای پیمایش

  ایران در منطقه‌ای از جهان واقع شده که یکی از اصلی‌ترین منابع انرژی در سطح جهان را تامین و عرضه می‌کند. با چنین درجه‌ای از اهمیت؛ نحوه سازمان‌دهی سیاست‌های حوزه انرژی که متناسب با فرآیندها و تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باشد از ضروریات است و لازم است برنامه و استراتژی موثر و کارآ برای انرژی و به‌خصوص نفت و گاز اتخاذ شود.
 • هشدار ترانس‌نفت نسبت به کیفیت نفت اورال روسیه

  ایسنا: یکی از مقامات شرکت ترانس‌نفت هشدار داد همچنانکه میزان بیشتری نفت کم سولفور به چین صادر می‌شود، میزان سولفور صادرات نفت اورال روسیه به اروپا امسال و سال آینده به سطح بحرانی خواهد رسید. سرگی آندرونوف، نایب‌رئیس شرکت ترانس‌نفت که شرکت انحصاری خط لوله ملی روسیه است، اظهار کرد: این شرکت هیچ ظرفیت فناوری برای ادامه کاهش سطح سولفور نفت اورال برای خریداران اروپایی ندارد زیرا روند صادرات اورال دارای سولفور اندک به چین همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.
 • چهارمین نشست سران GECF در بولیوی برگزار شد

  دنیای اقتصاد: نشست وزرا و سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز(جی‌ای‌سی‌اف) در حالی در سانتاکروز بولیوی برگزار شد که محمد حسین عادلی به‌عنوان دبیرکل برای آخرین بار در نشست‌های این مجمع حضور یافت. وزیر نفت کشورمان در نشست وزارتی و معاون اول رئیس‌جمهور در نشست سران این مجمع شرکت کردند.

بیشتر